Tip na výlet: Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie
Dnešný tip na výlet nás zavedie do Starého Smokovca. Vedeli ste, že tu v lete otvorili nové múzeum?
Vysoké Tatry ponúkajú nielen zážitky z vysokohorských túr, ale nájdeme tu aj veľa iných atrakcií a zaujímavostí. K nim pribudla pred letom nová – v Starom Smokovci otvorili jedinečné múzeum, ktoré vzniklo z iniciatívy svitskej neziskovej organizácie Pro Meliori, v spolupráci s Leonardom Weinczillerom. Múzeum sa zameriava na históriu tatranského filmu a fotografie. Sídli vo vile Alica, postavenej v roku 1889. A nájdete tu skutočne aj unikáty.
Najstarší exemplár sa datuje do roku 1895 a ide o cestovný fotografický prístroj doskový značky Emil Wünsche aj so statívom. Ďalšou „lahôdkou“ je napr. premietačka detských filmov z rokov 1908 – 1925, ktorú vyrobila firma GBN Bavaria. Premietačka fungovala na ručný pohon. Zdrojom svetla bol plameň z petrolejky a dym odvádzal von komínček, ktorý na aparáte pôsobí až bizardne.
A majú tu aj historickú premietačku, ktorá sa viaže k histórii najmladšieho mesta pod Tatrami – Svitu. Vyrobená
bola špeciálne pre firmu Baťa. Múzeu ju venovali Šterbákovci zo Svitu, ktorí ju našli na pôjde domu, do ktorého sa
prisťahovali. „Ako sme zistili, vyrobená bola v roku 1937 vofirme Suchánek v Brne,“ povedal nám spoluzakladateľ múzea a zároveň riaditeľ Pro Meliori Ing. Michal Machala. Premietačka sa používala zrejme na výchovné a vzdelávacie aktivity v Baťovej škole práce. Jej druhým poslaním mohlo byť premietanie reklamných spotov vo výkladoch Baťových predajní. Dochovalo sa k nej dokonca šesť filmov. Pri pátraní po jej histórii, v spolupráci s přerovským múzeom a Meoptou Přerov, ktorá znárodnila po oslobodení firmu Suchánek, sa zistilo, že je pravdepodobne jediným exponátom vystaveným v múzeu. „Na svoju dobu bola veľmi revolučná,“ doplnil M. Machala. „Nevieme, koľko sa ich vyrobilo, ale pre firmu Suchánek to zrejme bola vtedy lukratívna objednávka.“
Návštevníci tu nájdu rôzne historické fotoaparáty, kamery a premietačky od najstarších čias z 19. storočia až po súčasnosť. Zaujímavosťou je určite to, že si môžu niektoré predmety aj vyskúšať. Takým je napr. prehliadačka Meoskop, ktorá už v 60-tych rokoch minulého storočia zobrazovala 3D fotografiu! Bolo to pomocou kotúčikov s dvojicami malinkých diapozitívov, z ktorých sa niekoľko zachovalo. A najťažšie je zohnať kotúčiky práve s tematikou Tatier. Mnohí z nás si Meoskop ešte pamätajú a možno aj majú niekde doma.
Vo vile Alica spolu vystavujú okolo 60 exemplárov rôznych historických amatérskych i profesionálnych fotoaparátov a mnoho ďalších exponátov. Do tisícok sa však rátajú fotografie, fotografické knihy, historické pohľadnice. „Expozíciu sme tematicky rozdelili do dvoch okruhov – prvý je venovaný osobnostiam tatranskej kinematografie a fotografie a druhý vývoju tatranskej fotografie a techniky,“ hovorí Ing. M. Machala. Do galérie osobností zatiaľ zaradili Karola Divalda st. (1830- 1897), fotografa, vydavateľa pohľadníc, ktorý vytvoril stovky tatranských fotografií. Založil aj svetlotlačiarenskú dielňu, v tom čase jedinú svojho druhu v strednej Európe. V múzeu majú tiež azda jediný výtlačok Divaldovej fotografickej knihy so vzácnymi zábermi Tatier, ktorú digitalizujú, aby bola prístupná viacerým záujemcom. Vzácne originály jeho fotografií a pohľadníc sa podarilo zohnať na rôznych aukciách.
Svoje miesto tu má aj fotograf a filmár Juraj Weincziller (1937-1995), o ktorom horolezci s úsmevom hovorievali, že je „najlepší kameraman medzi horolezcami a najlepší horolezec medzi kameramanmi.“ Pôsobil o. i. aj v československej televízii, kde sa zameral na spravodajstvo z Tatier a zásahy Horskej služby TANAPu. Jeho syn Leonard, ktorý dnes patrí k dobrovoľným pracovníkom múzea, venoval múzeu exponáty a fotografie z jeho pozostalosti. A treťou osobnosťou je fotograf, horolezec, záchranár a lyžiar zo Svitu Milan Legutky (1938-2009). Svoj prvý fotoaparát dostal od brata Michala v sedemnástich rokoch a viaže sa k nemu zaujímavá príhoda. Brat ho našiel v tatranskej kosodrevine pri chodníku nad Zamkovského chatou. Až keď sa nepodarilo vypátrať majiteľa, daroval ho Milanovi, ktorý ho začal používať a fotografická vášeň a láska k Tatrám v ňom zostala po celý život. Viac sa návštevníci dozvedia priamo v múzeu, kde môžu vidieť aj originály fotografií všetkých troch fotografov.
Víziou pracovníkov múzea je vytvoriť kompletnú galériu osobností tatranskej fotografie a kinematografie. V pláne majú aj organizovanie rôznych tematických prednášok a besied, hlavne v zimnom období. Nachystaná je už premietačka na premietanie filmov k téme. V októbri je pripravená výstava Tatry na starých pohľadniciach, v novembri Tatry ako motív poštovej známky a v decembri si zaspomíname na 20. výročie úmrtia Juraja Weinzillera. Všetko sa samozrejme odvíja aj od financií, nakoľko zakladateľom je nezisková organizácia a prakticky všetci zainteresovaní okolo múzea to robia skôr zo záujmu a nadšenia. Priestory na prevádzku múzea získalo Pro Meliori vo verejnej súťaži na obdobie troch rokov za symbolické jedno euro ročne.
Denne sem príde 15 až 30 návštevníkov, čo je úspech, keďže múzeum ešte nie je veľmi známe. Za vstupné 1,50 eura si tu môžete pozrieť exponáty a porozprávať sa s ľuďmi, ktorí tu majú službu od utorka do nedele od 10.30 do 17-tej hodiny. V múzeu dostanete aj rôzne suveníry, medzi nimi napr. DVD s dosiaľ nikdy nepublikovaným filmom Juraja Weinzillera Lomnický štít.
Eva Potočná
Foto: Karol Nowak
Zanechajte nám komentár