Súťaž o najkrajšiu dažďovú záhradku roka
Avizovaná súťaž o najkrajšiu dažďovú záhradku klope na dvere. Mesto Poprad spolu s OZ Ľudia a voda, OZ Zaujímam sa a OZ Horec Tatry pod záštitou viceprimátora Popradu, Ing. Pavla Gašpera, finalizuje prípravy a súťaž vyhlási už 20. apríla o 16. h v zasadačke na 1. poschodí MsÚ v Poprade. O súťaži budú informovať odborný garant Michal Kravčík, participujúce občianske združenia a druhý viceprimátor Pavol Gašper.
Najúspešnejší účastníci získajú vecné ceny od sponzorov súťaže, ktorými sú KINEKUS, KAUFLAND a Bohumil Košický (obchod so záhradkárskymi potrebami). Súťaž je určená osobitne pre občanov a osobitne pre školy. Po dohode organizátorov bude súťaž vyhlásená pre celý okres Poprad. U občanov sa bude jednať o skutočne realizovanú dažďovú záhradku. To sa týka aj dažďových záhrad realizovaných už v minulosti, aj tých, ktoré budú realizované počas súťaže. U škôl pôjde o súťaž návrhov pre tú-ktorú školu.
Okrem estetickej hodnoty môže byť významnou aj ekonomická stránka takejto záhradky. Podľa Michala Kravčíka z OZ Ľudia a voda „sa každý dom na Slovensku dokáže zbaviť dažďovej vody na úrovni 100 kubíkov ročne, za čo majiteľ domu zaplatí 100 eur.“ Ďalším aspektom je skvalitnenie životného prostredia v dôsledku zvýšenia vlhkosti v okolí dažďovej záhradky. Zachytávanie dažďovej vody vo väčšom rozsahu vedie aj ku zníženiu teploty prostredia, a to až o dva stupne. Na vyparovanie totiž voda pohltí významné množstvo dopadajúcej slnečnej energie.
Čo je vlastne dažďová záhradka? V skutočnosti je to každá záhradka, ktorá využíva dažďovú vodu zadržanú zo spevnenej plochy, napríklad zo strechy, z cesty, parkoviska a podobne.
„Radi by sme podnietili podstatne väčší záujem o dažďovú vodu a jej využívanie. Kým v niektorých vysoko civilizovaných krajinách pijú niekoľkokrát recyklovanú vodu aj kojenci, u nás platíme za to, že dažďovú vodu zachytenú na spevnených plochách odvádzame kanalizáciou do čističky, či do potoka alebo rieky. Globálne zmeny klímy sú natoľko rýchle a výrazné, že musíme čo najskôr začať podnikať seriózne opatrenia,“ uvádza Pavol Gašper a dodáva: „Máme množstvo šikovných ľudí, ktorí už dažďové záhradky majú. Počas súťaže budeme zverejňovať ďalšie informácie o tom, ako ich možno zriadiť, či vylepšiť. Veríme, že sa podarí spojiť pekné s užitočným.“
Súťažiť sa bude od apríla do augusta. Počas septembra sa uskutoční hlasovanie verejnosti a na záver porota vyberie celkového víťaza. Organizátori oznámia vyhlásenie súťaže v médiách a na sociálnych sieťach. Taktiež budú priebežne pripravovať a zverejňovať ďalšie sprievodné materiály.
Zanechajte nám komentár