Partnerstvo hlinou spečatené – Across the Border I.
V pondelok 23. januára sa vo vestibule Mestského úradu v Poprade uskutočnila vernisáž výstavy ACROSS THE BORDER I., ktorú svojim príhovorom otvoril primátor mesta Ing. Jozef Švagerko. Výstavu organizuje občianske združenie ANNOGALLERY v rámci projektu cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou „Partnerstvo hlinou spečatené“. Ako nám povedala jeho riaditeľka, Ing. Katarína Smiková: „Výstava prezentuje keramickú tvorbu a maľbu desiatich umelcov zo Slovenska a Ukrajiny, ktorí sa stretli na medzinárodnom tvorivom pobyte v lete 2016, na prelome augusta a septembra, v malej dedinke Bežovce (okres Sobrance) v blízkosti slovensko-ukrajinskej hranice. Hlavným motívom vystavovaných výtvarných diel, ako aj motívom celého projektu, sa stali partnerstvo a spolupráca naprieč hranicou. Výstava v Poprade je v poradí ôsmou z celkovo 10-tich plánovaných výstav vrámci Slovenska. Osem výstav už máme za sebou, štartovali sme v októbri na východe, v Michalovciach, a čaká nás ešte výstava v Trenčíne a Bratislave. Potom sa výstava presúva na druhú stranu hranice, na Ukrajinu, do Užhorodu a Kyjeva.“
Na výstavách sa svojimi dielami predstavujú domáci umelci, medzi nimi aj Popradčania Pavol Roško, Michal Fric a Peter Smik, ďalej Milan Ladyka, Martin Rosenberger, Jana Štefanková a ukrajinskí umelci Viktor Derda, Olena Derda, Vasil Zymomrya a Bogdana Sivochop. „Umelci tvorili v médiu keramiky, ako aj maľby, ktorá mala dominantné zastúpenie. Rozmanitosť vytvorených diel je odrazom odlišných autorských prístupov, charakterizujúcich rôznorodosť umeleckého prejavu. Výsledkom sú dekoratívne, úžitkové, voľné, komorné i monumentálne pôsobiace diela, ako aj diela s presahmi do iných výtvarných disciplín. Sú aj odrazom odlišných technologických postupov a možností,“ uviedla kurátorka výstavy Mgr. Dana Barnová.
Projekt Partnerstvo hlinou spečatené sa realizuje od roku 2015 v rámci programu Cezhraničná spolupráca, ktorého správcom je Úrad vlády SR, ktorý je financovaný z prostriedkov, finančného mechanizmu Nórska a štátneho rozpočtu SR. Zameriava sa na znižovanie bariér cezhraničnej spolupráce prostredníctvom spoločných kultúrnych aktivít. Počas realizácie projektu sa do projektu zapojilo cca 3 000 ľudí a uskutočnilo cca 50 rôznych iniciatív na oboch stranách slovensko-ukrajinskej hranice, ako keramické tvorivé dielne pre deti a verejnosť, denné tábory, výmenné pobyty pre deti a školy, divadelné predstavenia, tvorivý pobyt pre umelcov, výstavy a ďalšie podujatia.
Aktuálne sa v rámci projektu koná poznávací pobyt ukrajinských detí na Slovensku, ktoré docestovali do Popradu v pondelok 23. januára. Celkovo viac ako 30 detí počas týždňového pobytu navštívi Vysoké Tatry, kultúrne a historické zaujímavosti Popradu a jeho širšieho okolia.
Výstavu v Poprade si môžu návštevníci pozrieť do 6. februára 2017.
Zanechajte nám komentár