Od Keltov po stredovek
Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so Skupinou historického šermu Svarog z Liptovského Mikuláša organizuje v sobotu 30. júla podujatie Od Keltov po stredovek, ktoré sa v čase od 11:00 do 21:00 uskutoční v areáli Archeologického múzea v prírode NKP Liptovská Mara – Havránok.
Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na približne stovku účinkujúcich v historických kostýmoch. V priebehu programu uvidia ukážky dobového života a remesiel v laténskej usadlosti z obdobia púchovskej kultúry – zlatého veku tejto významnej archeologickej lokality, rituál obety keltským božstvám, vsadený do rámca historických udalostí na sklonku markomanských vojen, navštívia rímsky vojenský tábor a vďaka členom skupín historického šermu sa prenesú do čias stredoveku, s ktorými je toto miesto spojené v rovnakej miere ako s civilizačnými a kultúrnymi vplyvmi Keltov spred viac ako dvoch tisícročí. V stredoveku bola Liptovská Mara sídlom cirkevnej i svetskej správy Liptova, tu sa na hranici skončil život slávneho falšovateľa kráľovských donačných listín Jána Literáta z Madočian a drevený hrádok na akropole Havránku zanikol v časoch nepokojného
15. storočia, najneskôr počas obliehania neďalekého komitátneho Veľkého hradu liptovského vojskom kráľa Mateja Korvína, na čo poukazujú nielen archeologické nálezy zo 70. – 80. rokov, ale aj množstvo romantických ľudových povestí.
„Temný“ stredovek v odľahčenej forme priblíži nielen hromadná bitka desiatok bojovníkov a následné obliehanie hrádku spojené s krvavým mučením a popravami, ale aj následný rad akčných, dramatických i veselých scénok a súbojov v podaní členov jednotlivých šermiarskych skupín. Maratón vystúpení ukončí večerná ohňová show.
Rovnocennou súčasťou programu sú ukážky starovekých a stredovekých remesiel, hrnčiarstva, tkania, výroby krúžkového brnenia, ako aj zaujímavé rozprávanie odborníkov na tému histórie Havránku či historického šermu.
V programe účinkujú skupiny historického šermu, divadelno – šermiarske a vojensko – historické skupiny a tradiční výrobcovia (v abecednom poradí) Batuhla, Slovensko; Bobr z Bobrova, Česká republika; Broń, Ružomberok; Cech sv. Michaela, Olomouc, Česká republika; Kolovrat, Rožňava; Ozbrojení bratia, Hviezdoslavov; Sagremor, Košice; S.C.A.E.R., Bratislava; Staroslovania, Podbiel; Svarog, Liptovský Mikuláš; Taurus Ater, Martin; U bielej sovy, Banská Bystrica a ďalší spolu s pracovníkmi Liptovského múzea v Ružomberku a Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Partnerom podujatia je Obec Liptovská Sielnica.
Zanechajte nám komentár