Najväčší festival EĽRO 2015 začne v piatok
V stredu minulého týždňa mesto Kežmarok oficiálne predstavilo program 25. ročníka Európskeho ľudového remesla (EĽRO) 2015. Prípravy na tohtoročný festival finišujú, veď ide o najväčší festival nielen čo sa týka počtu návštevníkov, ale i účinkujúcich či remeselníkov. Organizátori v Kežmarku očakávajú počas víkendu 40 – 60 tisíc návštevníkov. V porovnaní s Pohodou je to o polovicu viac.
„Ide naozaj o jeden z najväčších festivalov, pretože ak ho porovnáme s Pohodou, ktorú navštívi 30 tisíc návštevníkov, Kežmarok vybojoval prvenstvo festivalom, plne organizovaným mestom. Zameranie festivalu je na ľudové tradície a Kežmarok tieto tradície nikdy neporušil a nikdy sa nezmenil na klasické festivaly. Uchoval si štruktúru uchovávania ľudovej kultúry a predvádzania remeselných zručností. Je to ideou celého EĽRA,“ povedal Ján Ferenčák, primátor mesta a riaditeľ festivalu.
Jubilejný ročník bude sprevádzaný niekoľkými novinkami. Najväčšia zmena bude v prezentácií regiónu Spiš a spišských miest a podľa primátora túto myšlienku plánujú rozvíjať aj v ďalších ročníkoch. Festival oficiálne otvoria v piatok o 12. 50 h plánovaným sprievodom, v ktorom sa predstavia divadelné, folklórne a tanečné súbory, alegorické vozy, skupina historického šermu, sokoliari a iné. „Zmena nastala oproti minuloročným ročníkom v scénickom otvorení vstupnej brány, kedy sa areál remesiel sprístupní verejnosti scénkami otvorenia brán podľa predlohy Nory Baráthovej v podaní ochotníckych divadiel Alchýmia Poprad a Kaska Kežmarok,“ uviedla Barbara Kaprálová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku. Po minulé ročníky sa festival začínal dobíjaním hradieb, formou boja skupinami historického šermu. Tento rok bude celé otvorenie rozohrané dobovou scénkou s historickým podtextom, kedy remeselníci, trhovníci a kupci, spolu 30 divadelníkov, prichádzajú do Kežmarku. Návštevníci sa spolu s účinkujúcimi prenesú do stredoveku spolu s vyberačmi mýta. Barbara Kaprálová sľubuje vtipnú pointu a dôležitú úlohu v otváraní zohrá aj nová významná rekvizita, Klietka hanby, ktorá bude počas festivalu umiestnená pri budove radnice. Po skončení festivalu mesto plánuje klietku umiestniť na iné miesto a mala by slúžiť ako zábavná turistická atrakcia, ktorú v minulosti mesto Kežmarok malo a slúžila na iné účely, ako dnes. Klietku hanby zhotovila Súkromná S
stredná odborná škola Biela voda v Kežmarku rukami študentov a majstrov odboru kováč zhruba za pol roka. Mesto disponovalo s dvoma návrhmi v gotickom alebo renesančnom štýle a zvíťazil renesančný štýl.
„Kultúrny program počas troch dní bude bohatý a pestrý a som rada, že do programu je zahrnuté aj naše múzeum s Kežmarským hradom. Predstavenia realizujeme každoročne s veľkým úspechom a naším cieľom je, aby sa aj návštevníci, ktorí k nám prichádzajú, dozvedeli niečo aj o dejinách Kežmarku a hradu,“ povedala Erika Cintulová, riaditeľka Múzea v Kežmarku. Múzeum prip-ravilo aj výstavu venovanú cechu súkenníkov vo výs-tavnej sieni Barónka, ktorá potrvá do konca júla. „Čo sa týka exponátov, podarilo sa nám pozháňať zaujímavé materiály z archívu zo Spišskej Soboty. Samozrejme, na výstavu nám prispeli aj ďalšie inštitúcie. Dokonca máme aj veľmi pekné predmety od súk-romníkov. Gro celej výstavy bude tvoriť zbierkový fond nášho múzea. Chceme priblížiť a predstaviť návštevníkom tento cech, ktorý má v tomto roku svoje výročie,“ dodala riaditeľka múzea. Na bezpečnosť návštevníkov počas festivalu bude dohliadať 16 príslušníkov mestskej polície, dvaja psovodi so psami a 37 usporiadateľov, ktorí budú dohliadať na zabezpečenie poriadku. „Čo sa týka dodržiavania poriadku, musíme reagovať podľa vývoja. Samozrejme, požiadal sme aj o spoluprácu a súčinnosť Policajný zbor SR. Novým prvkom, páskami, budú označení účastníci podujatia, ktoré bude kontrolovať usporiadateľská služba,“povdal Jozef Marhefka, náčelník Mestskej polície (MsP) v Kežmarku. Účastníci festivalu budú parkovať na vyhradených miestach a určených parkoviskách. „Podstatou nášho festivalu nie je ukázať čo najväčší počet remeselníkov, ale remesiel. Pri výbere sa snažíme ľuďom predstaviť stále nových remeselníkov, ktorí prezentujú svoje remeslá. Čo sa týka občerstvenia areál festivalu je rozdelený na zóny a v parku pri hrade sú pripravené nové stánky so špecialitami,“ uviedla Agáta Perignáthová, manažérka pre remeselníkov a remeslá.
Súčasťou každého festivalu je aj prezentácia mladých remeselníkov, žiakov škôl, ktorí sa venujú remeselným povolaniam. V meste môžete stretnúť figúrky Maťka a Kubka, ktorí sú tiež naši slovenskí, tradiční. Festival je orientovaný pre celé rodiny, nielen pre určitú vekovú kategóriu a podľa primátora Maťko a Kubko spolu s detským a skautským mestečkom majú svoje nezastupiteľné miesto.
Organizačný tím tvorí niekoľko desiatok ľudí, ktorí od februára intenzívne pracovali na prípravách. Už dnes organizátori nevylučujú rozšírenie festivalu za hradby námestia, pretože majú o polovicu väčší záujem remeselníkov, ako môžu prijať a dopyt je veľmi veľký. Organizátori ani tento rok vstupné nezvyšovali z dôvodu dostupnosti festivalu pre všetkých, aj pre menej solventné či početnejšie rodiny, ktoré by si to inak nemohli dovoliť. V nedeľu od 12. h budú mestské brány otvorené a vstup bude zdarma. V nedeľu festival oficiálne skončí o 15. h vyhlásením a korunováciou Kráľa remesla 2015. (pks)
Zanechajte nám komentár