Martin Šulík a Všetko čo má rád
Režisér Martin Šulík patrí medzi najvýznamnejších a najúspešnejších slovenských filmových tvorcov deväťdesiatych rokov minulého a začiatku tohto storočia. Obnovenú digitálnu premiéru svojho filmu Všetko čo mám rád z roku 1992 oficiálne uvedie v druhej polovici júna na Art Film Feste v Košiciach a o pár dní neskôr, vo štvrtok 30. júna o 19.00 h, zavíta osobne spomínanú snímku predstaviť aj kežmarským divákom do kina Iskra v rámci ďalšieho premietania filmového klubu s hosťom.
Obnovená premiéra vznikla vďaka národnému projektu Digitálna audiovízia, ktorý je zameraný na systematickú digitalizáciu a digitálne reštaurovanie audiovizuálnych, zvukových a zvukovo-obrazových záznamov realizovaných Slovenským filmovým ústavom (SFÚ).
„Nechce sa mi veriť, že je to už takmer štvrťstoročie, ale jedno viem určite, nikdy som to neoľutoval, Martin je vzácny človek a filmár dušou i telom. Preto mám dvojnásobnú radosť, že môžeme tento film predstaviť po rokoch znovu v jeho citlivo reštaurovanej a digitalizovanej verzii,“ skonštatoval producent filmu Rudolf Biermann.
Dráma Všetko čo mám rád je druhým hraným filmom režiséra Martina Šulíka a patrí do prechodného obdobia po páde železnej opony, kedy sa tvorcovia zaoberali témami o nadobudnutej slobode. V tom čase sa objavili nové možnosti filmového vyjadrenia sa, a to sa týkalo ako štýlu, tak obsahu.
„Je to asi môj najosobnejší film. So scenáristom Ondrejom Šulajom sme chceli zachytiť atmosféru zo začiatku deväťdesiatych rokov, obdobie, keď sa menila spoločnosť. Pred každým z nás sa otvorilo mnoho možností, ako naplniť život. Mohli sme cestovať, podnikať, zamestnať sa v reklame, alebo jednoducho priamo vstúpiť do politiky. Pokúsili sme sa pomenovať, čo z minulosti je pre nás dôležité, a čo zaujímavé priniesla nová doba,“ zaspomínal si režisér Martin Šulík a doplnil: „Všetko čo mám rád je pre mňa osobný preto, že v ňom hrá môj otec, a aj preto, že mnohé situácie, ktoré sa do filmu dostali, majú reálny základ.“
Film je o rozvedenom tridsiatnikovi bez práce, prežívajúcom vzťahovú krízu so svojou anglickou priateľkou, ktorá odchádza zo Slovenska, a rovnako rieši aj problémy s jeho tínedžerským synom. Dilemy hlavného hrdinu sú hrou, v ktorej sa preverujú hranice neznámej slobody. Má odisť zo svojej rodnej krajiny za novými obzormi? Aj za cenu toho, že stratí svoju identitu? Význam tohto filmu ocenia nielen tí, čo žili v komunizme, alebo v prechodnej fáze po jeho páde, ale aj tí, čo sa snažia toto obdobie pochopiť.
V hlavných úlohách snímky sa predstavili Juraj Nvota a Gina Bellman, okrem nich na plátne diváci uvidia aj Jakuba Ursínyho, Zdenu Studenkovú, Antona Šulíka st., Vieru Topinkovú, Jiřího Menzela, Rudolfa Slobodu či Martu Rašlovú.
Viac informácií kežmarskom premietaní nájdete na: www.klubiskra.sk. Vstupné na premietanie je 3,50 €, držitelia platných členských preukazov filmového klubu zaplatia 2 €. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo pred premietaním v pokladni kina.
Zanechajte nám komentár