Ľadová medvedica víta turistov
Majestátna ľadová medvedica s dvoma mladými sa usadila na najnavštevovanejšom mieste vo Vysokých Tatrách, aby tak rozšírila medvediu rodinu na Hrebienku a symbolicky otvorila Tatranskú galériu ľadových majstrov.
Hrebienok, v nadmorskej výške 1 285 m.n.m., ročne navštívi viac ako jeden milión návštevníkov, čo z neho robí jedno z najnavštevovanejších miest vo Vysokých Tatrách. Toto nádherné miesto je už dlhodobo spájané práve s tematikou medveďov. Okrem známeho kovového, 350kg medveďa Kuba, ktorý je patrónom turistického strediska na Hrebienku, pribudli počas tohto leta v rámci programu najväčšieho medvedieho festivalu (Medvedie dni) aj drevené medvede, ktoré tvorili šikovné ruky piatich skúsených sochárov zo Slovenska, Čiech a Poľska, pod vedením Adama Bakoša, staviteľa aj výnimočného Tatranského dómu. A práve Adam Bakoš spolu s Miroslavom Trnovským a Pavlom Kapustom sa stali autormi aj ďalšieho medvedieho diela na Hrebienku a to ako inak – ľadového. „5 metrov vysokú, priam monumentálnu sochu medveďa s dvoma malými mláďatami tvorili sochári 5 dní a použili pri tom 138 ľadových blokov čo je viac ako 17 ton ľadu. Táto mrazivo krásna ale pri tom priam rešpekt vzbudzujúca matka sa tak stáva nielen ďalším symbolom Hrebienka, ale otvorila zároveň pred koncom roku ďalšiu atrakciu pre návštevníkov Vysokých Tatier“, približuje ďalší mrazivý skvost na Hrebienku Andrea Žigová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Ľadové dielo na Hrebienku chráni pred vrtochmi počasia klimatizovaná kupola s priemerom až 25 metrov. Sprístupnením unikátneho diela verejnosti sa tak oficiálne otvára v tejto druhej kupole umiestnenej hneď veľa kupoly, ktorá ukrýva skvost v podobe Tatranského ľadového dómu, Tatranská galéria ľadových majstrov. Galéria je bezplatne prístupná verejnosti od 30. 12. vždy denne v čase od 9. h do 18.30, teda rovnako ako aj Tatranský ľadový dóm.
Veľkorysý priestor približuje históriu ľadovej tvorby v Tatrách počas uplynulých štyroch ročníkov medzinárodného podujatia Tatry Ice Master, ktoré sa každoročne v januári koná na Hrebienku. A práve pripravovaný jubilejný 5. ročník výnimočnej a divácky obľúbenej akcie Tatry Ice Master, ktorý je naplánovaný na termín 13. – 15. január 2017 bude z časti prebiehať aj v priestore druhej kupoly na Hrebienku. Medzinárodné majstrovstvá vo vyrezávaní ľadových sôch prinesú atraktívne témy počas troch súťažných dní a to Svetová architektúra, voľnú tému (ktorá prináša to najlepšie z tvorby ľadových majstrov) a posledný deň súťaže bude venovaný téme Mýty a legendy.
A práve nedeľná tvorba s nevšednou témou mýtov a legiend bude prebiehať pod kupolou, ktorá následne pojme tieto výnimočné diela a dotvorí ponuku práve otvorenej Tatranskej galérie ľadových majstrov, čím umožní nadchnúť sa ich krásou a majestátnosťou aj návštevníkom, ktorí budú prichádzať na Hrebienok až do apríla. A práve to bol hlavný dôvod, prečo sa ľadové diela rozhodli organizátori tento rok ukryť pod klimatizovanú kupolu, hoci ich umiestnenie v samotnej nádhernej tatranskej prírode by návštevníkom prišlo prirodzenejšie. Neočakávané zmeny počasia vo Vysokých Tatrách sa za posledné ročníky podujatia Tatry Ice Master podpísali totižto pod príliš krátku životnosť výnimočných diel, ktorých tvorba trvala dlhé hodiny. A keďže krása má byť na obdiv a snahou Tatrancov je ju návštevníkom sprostredkovať čo najdlhšie, budú tento rok danú ľadovú tvorbu chrániť klimatizovaným priestorom.
„Pre návštevníkov Vysokých Tatier je sprístupnená Tatranská galéria ľadových majstrov od piatku 30. decembra, pričom už za dva týždne do nej pribudnú aj ďalšie naozaj výnimočné diela autorov z 9 krajín sveta, ktoré budú vytvárať priamo pred očami návštevníkov práve počas záverečného dňa podujatia Tatry Ice Master 15.1.“, dodáva na záver Andrea Žigová ako pozvánku na pripravované podujatie.
Zanechajte nám komentár