Hradisko, obec v lone Levočských hôr
V sále Obecného úradu v Hradisku sa 18. decembra o 16. h uskutoční prezentácia knihy Hradisko – obec v lone Levočských hôr autorského kolektívu PhDr. Zuzana Kollárová, PhD., PhDr. Marián Soják, PhD. a Ing. Martina Šlampová.
Malebná maličká obec Hradisko sa nachádza v lone Levočských hôr a patrí do okresu Kežmarok.V minulosti bola poddanskou obcou kráľovského mesta Levoča. V erbe obce sa nachádza sv. Matej (patrón kostola v Tvarožnej, ktorej Hradisko bolo fíliou).
Systematický archeologický výskum v katastri obce dosiaľ chýba. Zo starších nálezov sa z bližšie neznámej polohy v obci uvádzajú stratené nálezy z neskorej doby kamennej – eneolitu (badenská kultúra). Výšinné a predpokladané opevnené sídlisko z doby bronzovej sa rozkladalo v polohe Brezová. Dosiaľ poskytlo len nepočetné atypické črepy. Ojedinelý praveký štiepaný kamenný artefakt mladšej až neskorej doby kamennej (neolit, resp. eneolit) z obsidiánu (fragment čepeľového nožíka) sa v roku 2016 našiel v polohe Vysoká medza. Viaceré železné výrobky z 15. storočia boli nájdené na hrebeni niekde severovýchodne nad obcou (sekera – širočina a neúplný meč). Z dvoch polôh – Okrúhla a Nad žľabom pochádzajú ojedinelé novoveké pamiatky (kovanie, volská podkova, resp. zlomok nábojnice, háčik na spínanie odevu a poškodená medená minca – 10-poltura Františka II. Rákócziho zo začiatku 18. storočia). Kataster obce však leží v obkľúčení viacerých regulárnych pravekých až včasnohistorických archeologických lokalít, ležiacich v susedných katastroch.
Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1264. Meno dosiaľ najstaršieho známeho richtára Pavla Bosnyaka pochádza z roku 1788. V roku 1551 tu žilo iba 6 sedliakov. Najviac obyvateľov – 199, tu žilo v roku 1900. Z toho bolo 164 rímskokatolíkov a 35 evanjelikov. Hradisko patrilo viacerým prenájomcom, ktorý ho získali od mesta Levoče. Chudobní obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom. Záznamy o súkromnom vzdelávaní deti pochádzajú z 19. storočia. V medzivojnovom období klesal počet obyvateľov, majetok obce sa nerozrastal a chýbali všetky výdobytky civilizácie, kostol a škola. Aktívnejší boli členovia urbárskeho spolku.
Po druhej svetovej vojne bolo v obci 35 domov a 180 obyvateľov. Pracovali na súkromnej poľnohospodárskej pôde. Lesy a pasienky boli vo vlastníctve a správe miestneho urbárskeho spolku. Administratívne bola obec súčasťou okresu Levoča. Do okresných miest Kežmarok, Levoča a Poprad neexistoval žiaden dopravný spoj. Po poľnej ceste tu obyvatelia dochádzali pešo. V obci nebola krčma ani obchod.
V roku 1960 bola obec pričlenená k okresu Poprad a v tomto roku bola aj elektrifikovaná. V roku 1977 sa začalo s výstavbou budovy úradu, požiarnej zbrojnice a predajne potravín, dokončená bola v roku 1988. 1. januára 1979 sa poľnohospodárska a lesná pôda obyvateľov obce stala súčasťou vojenského pásma Javorina v správe Vojenských lesov a majetkov v Kežmarku. Miestna škola spočiatku nemala vlastnú budovu, učitelia dochádzali za žiakmi do domov. V roku 1947 bola postavená provizórna drevená školská budova, s jednou učebňou a izbou pre učiteľa. Slúžila až do zrušenia školy v roku 1978.
Kultúrna práca sa obmedzovala na jedno premietanie filmov týždenne a vypožičiavanie kníh z miestnej knižnice. Napriek malej členskej základni boli najaktívnejšími spoločenskými organizáciami spolok hasičov a zväz žien.
V súčasnosti tu žije 98 obyvateľov. V obci je jeden súkromný obchod s potravinami. Televízny signál je dostupný len cez satelit, inžinierske siete v obci vybudované nie sú. Ľudia za prácou odchádzajú do susedných obcí a miest. V roku 2015 sa obec po rokoch opäť začala rozrastať výstavbou dvoch nových a rekonštrukciou dvoch starších rodinných domov. Najvýznamnejšou osobnosťou bol kňaz a mučeník Ján Kellner (*26. 12. 1912 Hradisko – †07. 07. 1941), ktorý zahynul v Rusku.
Zanechajte nám komentár