Pozvánky
Oslava dňa matiek
Mesto Kežmarok, Mestské kultúrne stredisko a Centrum voľného času pozývajú na Oslavu dňa matiek, ktoré sa uskutoční 14. mája, v nedeľu, o 14. h. 90 minútovú premiéru uvidíte na Hlavnom námestí, javisko a park pri radnici. V prípade nepriaznivého počasia kultúrny program v MsKS, Starý trh 46).
Mamičky prídu pozdraviť TšC Tempo MŠK, ZUŠ A. Cígera, ZUŠ Petržalská – prípravka DFS Maguráčik a TK Brilant Kežmarok, hudobná skupina BB Country Prešov (známe country hity a skladby bratov Nedvědovcov).
V parku pri radnici sú pripravené tvorivé dielne, v rámci ktorých môžu deti vyrobiť darčeky pre mamičky a iné.
Názvoslovie Spiša a Tatier
V rámci cyklu odborných prednášok z dejín umenia a kultúry Spiša v Tatranskej galérii v Poprade sa 16. mája o 17. h predstaví Anton Marec. Okrem prednášky bude prezentovať svoju novú knihu Spišské nomen omen.
42. Kežmarská hudobná jar
V rámci 42. ročníka Kežmarskej hudobnej jari sa návštevníkom predstaví Sláčikový orchester ZUŠ A. Cígera 19. mája o 18.30 h v Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku. Počas koncertu zaznejú skladby Händla, Mozarta, Pucciniho, Dvořáka, Straussa, Brahmsa, Verdiho a Cohena.
Tkanie na krosnách
Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica pozýva na sprievodné podujatie k výstave Majstri ľudovej umeleckej výroby z východného Slovenska Tkanie na krosnách. Uskutoční sa 13. mája od 12. do 14. h v Galérii a predajni ÚĽUV a predvádzať bude majsterka ĽUV Mária Tomisová.
Nezabúdame
Podtatranská knižnica v Poprade v spolupráci s Oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade pozýva na prezentáciu monografie Marcela Maniaka Nezabúdame, ktorá sa uskutočni 17. mája o 16.30 h v knižnici v Poprade.
Noc múzeí a galérií
V rámci podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční 20. mája 2017 (sobota) od 10. h do 21. h v Tatranskej galérii je pripravený bohatý program.
Rozsiahla výstava popredného predstaviteľa slovenskej geometrickej maľby STÁLA EXPOZÍCIA – Odkryté hodnoty app – expozícia diel zo zbierkového fondu Tatranskej galérie tvorba takmer 80-tich autorov
PROGRAM
„Selfie v TG“ súťaž – príď, navštív Tatranskú galériu a urob si selfie v interiéri alebo exteriéri galérie.
TVORIVÉ DIELNE: 10.00 – 12.00, 14.00 – 16.00
- Spontánna maľba
- Geometrická koláž
- Voľná kresba
- Skupinová maľba
Taktiež nás čaká aj: obrázkové „ČLOVEČKO“, skladanie Noc múzeí a galérií
VÝSTAVY : 10.00 – 19.00 – Adam Szentpétery – Geometrické kódy
MAXIPUZZLE, súperenie v MAXIPEXESE
DIVADELNÉ PREDSTAVENIE: 20.00 – 21.00 – Darca (na motívy rovnomennej knihy Lois Lowryovej). Scenár a réžia Alena Váradyová, zvuková spolupráca Ivana Mečárová. Účinkujú: Simona Janigová, Nicolas Adrián Klauda, Martin Michalka, Mathias Mayer, Leonard Petr, Krištof Petrík, Rebecca Ashley Saunders, Matej Synak, Slavomíra Špaková, Daniela Vaverčáková, Lea Weberová. Bližšie informácie na tel. č. 052/77 21 968, symbolické vstupné 1 €.
Otakar Štáfl – Vysoké Tatry
Podtatranská knižnica v Poprade pozýva na výstavu Otakara Štáfla Vysoké Tatry, ktorá potrvá do 7. júna. Otakar Štáfl sa narodil v roku 1884 v Německém Brodě. Jeho otec Josef Štáfl (1861 – 1938) bol miestnym rezbárom. Od roku 1897 študoval na miestnom gymnáziu, ktoré však aj napriek nesúhlasu rodičov v roku 1903 opustil. Odišiel do Prahy, kde sa rozhodol venovať svojej záľube – maliarstvu. Upozornil na seba perokresbami krajinárskych motívov, reprodukovanými v Revue Praha, Zlatá Praha a v iných umeleckých časopisoch. Svoje grafické schopnosti uplatnil hlavne v náladovom farebnom drevoryte a v tvorbe plagátov.
V roku 1928 vyšiel tlačou cyklus 120 akvarelov z Vysokých Tatier. Dva obrazy s motívmi z Vysokých Tatier boli vydané na poštovných známkach. Štáfl nemaľoval len Tatry. Nezabúdal ani na rodnú Vysočinu, kde namaľoval mnohé obrazy vysočinskej krajiny.
Počas pobytu vo Vysokých Tatrách bol spolunájomcom Chaty pri Popradskom plese. V roku 1930 spolu s tajomníkom Klubu československých turistov A. Lutonským začal uvažovať o výstavbe Symbolického cintorína, ktorý sa obom podarilo zrealizovať v roku 1938. Potom spolu s manželkou odcestovali do Čiech a už sa na Slovensko nevrátili.
Zanechajte nám komentár