Zdravotníctvo ani tak netrpí nedostatkom peňazí ako ľudskosťou
Zbytočne nás naše média kŕmia témou utečencov už pekných pár týždňov, náš každodenný život je o niečom úplne inom. Napríklad o zdravotnej starostlivosti, ktorú si mnohí z nás nemôžu kúpiť, aj keď na ňu prispievajú celý život. Na Slovensku je vraj zabezpečená sieť nielen lekárov prvého kontaktu či lekárov špecialistov, ale aj štátnych, samosprávnych či súkromných a pacient si môže vyberať. Ale ak samotný lekár nech-ce, človeku nepomôže nič, len trpieť. Presne takúto skúsenosť som mala len nedávno, keď sa občasné bolesti ruky, ktoré mohli súvisieť s chrbticou, zrazu z hodiny na hodinu zmenili na neznesiteľné bolesti, ktoré voľno-predajné lieky na bolesť jednoducho nezvládali rovnako, ako ja sama. A to nie som nejaká precitlivelá ťuťka, ktorá s každým „bibinkom“ letí k lekárovi. Mám za sebou zo desať či viac rôznych operácií, ale na šťastie, takmer všetky za totality. A to ma chúďatá lekári skladali ako lego. Dnes by som zrejme už dávno bola na onom svete, keby mi takto mali „vyskladať“ kapitalistickí odborníci.
Po prvej hodine, keď som zhltla zopár tabliet najpredávanejších liekov, ktoré vám majú pomôcť bolesť utíšiť, som sa vybrala za lekárom prvého kontaktu, aby mi dal „lístok“ na návštevu špecialistu – neurológa či ortopéda. Keďže ten sídli v inom meste ako pracujem, strata času bola nevyhnutná a v čase dovoleniek som zbytočne obišla zopár ambulancií špecialistov. Zrejme som mala smolu, keď sa bolesti ozvali až pred obedom a nie v noci, resp. ráno, pretože nájsť v Poprade a blízkom okolí „živého“, teda ordinujúceho neurológa aj odpoludnia je priam nemožné. Dvaja už nepracovali, tretia neurologička podľa slov jej sestričky mala posledného pacienta a už žiadneho nevezme, lebo končí. Darmo som prosila, že bolesti sú neznesiteľné, mala som prísť ráno, alebo ísť na pohotovosť. Ale to ma ešte čakala hodina a pol v neznesiteľných bolestiach. Nuž, neostávalo nič iné, len takmer nahlas „zavíjajúc“ čakať. Na šťastie, lekárka na pohotovosti zrejme vedela, o akých bolestiach hovorím a poslala ma ihneď na vyšetrenie na centrálny príjem popradskej nemocnice. Tam sa už o mňa postarala neurologička, ktorá stanovila diagnózu – syndróm karpálneho tunela a privolala ortopéda, ktorý mi po cca piatich hodinách dal injekciu a tá konečne zmiernila, aj keď neodstránila bolesť. Hlavne preto som sa hneď ráno začala zaujímať o špeciálne vyšetrenie ruky, ktoré odporučil ortopéd. Treba sa objednať a čakať. Vraj sa mám opýtať v Ružomberku a tam po mojej otázke, kedy by ma mohli vyšetriť, som sa dozvedela, že najskôr v decembri, lebo nemajú lekárov! Keď som si predstavila, čo ma do decemb-ra čaká, od zúfalstva som sa takmer rozplakala. Plač ale nepomôže a tak som zavolala do Levočskej nemocnice – a čuduj sa svete, vyšetriť ma mohli okamžite! Samozrejme, hneď som zmobilizovala rodinu, aby ma do Levoče odviezli, pretože ruka odmietala akýkoľvek úkon, tobôž sedieť za volantom a prehadzovať rýchlosti. Po požadovanom vyšetrení ma lekárka, špecialistka na chirurgiu ruky objednala na operáciu do jedného týždňa! A už po týždni bolo po operácií i po bolesti. Bolesť po operácii bolo iba nežné pohladenie celého uboleného človeka. Nikdy by ma napadlo, čo dokáže jedna ruka!
Tento článok ale nepíšem preto, aby som sa vyžalovala. Píšem ho preto, aby ste sa v prípade nekonečného objednávania a čakania na vyšetrenia či operáci,e poohliadli aj po blízkom okolí. Po nemocniciach, resp. lekároch, ktorí vás a vaše zdravie neberú len ako zdroj príjmov a kalkul, či vás ešte môžu vyšetriť a či im to poisťovňa preplatí. Hľadajte lekárov, ktorí vám chcú naozaj pomôcť. Nikdy nepochopím, ako môže lekár, u ktorého človek v bolestiach hľadá pomoc, odmietnuť pacienta. To preto, že denne pracuje až šesť hodín a viac mu poisťovňa nepreplatí!? Tak prečo ma komusi venovať 10 minút svojho času? Ešte šťastie, že si kvôli bolesti nepamätám ani meno neurologičky a takýto lekár mi ani nestojí zato, aby som sa k jeho ambulancii vôbec unúvala a zistila meno. Ale keď najbližšie budem počuť, ako našim lekárom treba zvýšiť platy, len ťažko ma niekto presvedčí, že si všetci svoj plat zaslúžia. Niektorí áno, ale niektorým by mali zobrať ešte aj diplom a zakázať prax! V tomto prípade určite nešlo o nedostatok peňazí v zdravotníctve, ale len a v prvom rade o ľudskosť. PhDr. Ľudmila Rešovská
Zanechajte nám komentár