Svetoznámy americký profesor odhalil, prečo vypukla rusko-ukrajinská vojna?
V relácii Tuckera Carlsona svetoznámy profesor Jeffrey Sachs podrobne opísal, ako Spojené štáty vyprovokovali Rusko k invázii na Ukrajinu.
„Nie je pravda, že Vladimir Putin napadol Ukrajinu v roku 2022 bez toho, aby ho niekto nevyprovokoval,“ povedal v relácii Tuckera Carlsona Jeffrey Sachs, svetoznámy profesor ekonómie a expert na zahraničnú politiku a profesor Kolumbijskej univerzity.
Po celé desaťročia Spojené štáty a NATO provokovali Rusko neustálou expanziou na východ napriek sľubom z roku 1990. Putinovou reakciou bolo prekročenie červenej čiary, ktorú by priniesol vstup Ukrajiny do NATO, informuje o rozhovore maďarský portál Mandiner.
Jeffrey Sachs podrobne opísal, ako americká zahraničná politika viedla k Putinovej invázii na Ukrajinu
Pripomenul, že v roku 1990 sa NATO zaviazalo, že sa nebude rozširovať. Už v roku 1997 však boli odhalené podrobné plány vojenskej aliancie – a s ňou aj Washingtonu – na rozšírenie svojho vplyvu v Európe a Eurázii. Na tento účel sa vstup Ukrajiny a Gruzínska do západného federálneho systému považoval za nevyhnutný.
Dôležitou etapou v tomto pláne bolo, že v roku 1998 východoeurópske krajiny vrátane Maďarska vstúpili do NATO a v roku 2000 sa pobaltské krajiny pripojili k vojenskej aliancii.
Všetky tieto kroky sú podľa neho provokatívne, keďže Severoatlantická aliancia sa približuje k ruským hraniciam.
USA pokračovali v rozširovaní svojho vplyvu jednostranným odstúpením od zmluvy o balistických raketách, považovanej za záruku rusko-amerického mieru, v roku 2002. Následne boli rozmiestnené rakety najprv v Poľsku a Rumunsku a neskôr boli postavené základne NATO vo väčšine východoeurópskych krajín. Bombardovanie Belehradu v roku 1998 bolo súčasťou tejto línie, ktorej skutočným účelom bolo poskytnúť Spojeným štátom oporu v juhovýchodnej Európe.
Putin už dlho hovorí, že Ukrajina je červená čiara
Už v roku 2007 na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii ruský prezident vyzval lídrov Spojených štátov a Európy, že v roku 1990 sľúbili, že NATO sa nebude rozširovať na východ. Je to záruka bezpečnosti Ruska. Európa medzitým čoraz užšie spolupracovala s Moskvou v čoraz väčšom počte oblastí, čo zjavne nebolo v záujme Washingtonu, kde dodnes pretrváva presvedčenie, že: „Spojené štáty sú jedinou svetovou superveľmocou, takže si môžete robiť, čo chcete,“ zdôraznil Jeffrey Sachs. Pripomenul, že na summite v Bukurešti v roku 2008 európski lídri presvedčili Američanov, že rozširovanie NATO k ruským hraniciam je zbytočné a nebezpečné.
Vojna sa nezačala v roku 2022
Ukrajina sa tiež pôvodne nechcela stať súčasťou západného federálneho systému, Ukrajinci podporovali neutralitu krajiny. Nie je náhoda, že za prezidenta bol zvolený Viktor Janukovyč, ktorý v roku 2013 vyhlásil neutralitu krajiny. To bolo, samozrejme, pre Washington neprijateľné, takže akcia CIA podnietila povstanie v Kyjeve a začiatkom roka 2014 bola zvrhnutá Janukovyčova vláda.
Podľa svetoznámeho profesora sa práve vtedy začala rusko-ukrajinská vojna, keďže vo východných oblastiach krajiny prebieha ozbrojený konflikt od roku 2014. Rusko anektovalo Krym, pretože si nemohlo dovoliť vybudovať na polostrove americké vojenské základne, čo ohrozuje stovky rokov ruskej prítomnosti v regióne.
Sachs pripomenul, že Joe Biden a Vladimir Putin sa naposledy stretli v roku 2021. V tom čase Rusko navrhlo bezpečnostnú dohodu, ale rokovania sa neuskutočnili. A krátko pred ruskou inváziou viceprezidentka Kamala Harrisová a ďalší americkí lídri otvorene hovorili o tom, že Ukrajina sa stane členom NATO.
„Na tomto pozadí nie je správne, že Rusko napadlo Ukrajinu bez provokácie“ – uzavrel Jeffrey Sachs, ktorý v rozhovore tiež vyjadril svoj názor, prečo je jasné, že pandémia Covid-19 bola spôsobená výsledkom amerického experimentu s koronavírusom.
Rozhovor odporučil aj oscarový filmový režisér, producent a herec Oliver Stone na svojom X kanáli:
Je načase, že prišiel názor z USA, pretože my poniektorí na Slovensku to tvrdíme od začiatku… potvrdzujú sa konečne aj slová JUDr. Štefana Harabina, ktorý sa nezvykne mýliť…
Zanechajte nám komentár