Svetlá budúcnosť kvalitných slovenských potravín – Gabriela Matečná
Gabriela Matečná v rokoch 2016 až 2020 bola ministerkou pôdohospodárstva a podpredsedníčkou vlády
Podarilo sa jej presadiť zákaz dvojakej kvality potravín v EÚ.
Zaviedla systémové podporné opatrenie pre poľnohospodárov s názvom Zelená nafta.
Za jej ministrovania začal prvýkrát po viac ako 20 rokoch podiel slovenských potravín na pultoch stúpať.
V roku 2019 vláda schválila aj jej návrh na systémové sceľovanie vlastníctva pôdy.
V EÚ tvrdo bojovala proti zjednodušovaniu pravidiel na používanie pesticídov a za práva slovenských spotrebiteľov. V týchto dňoch ostro vystúpila proti ministrovi pôdohospodárstva Jozefovi Bírešovi, ktorý v Bruseli zahlasoval za povolenie genetickej modifikácie rastlín a používanie GMO do potravín v EÚ.
1. Ako vnímate súčasné rekordné ceny potravín? Ako je možné, že potravinová inflácia dosiahla tak vysoké úrovne?
2. Slováci platia za potraviny najväčší podiel zo svojich príjmov, až pätinu. Aké sú riešenia tejto situácia? Môžu byť potraviny lacnejšie?
3. Ako je to s kvalitou slovenských potravín? Je Slovensko potravinovým odpadiskom EÚ?
4. Zahraničnné obchodné reťazce stále nezverejnili svoje hospodárenie. Hovorí sa, že dosiahli podobne ako banky rekordné zisky. Je to tak? Sú oni za vysokými cenami potravín?
5. Nedávno ste vystúpili proti hlasovaniu aktuálneho úradníckeho agroministra Bíreša za umožnenie používania geneticky modifikovaných rastlín a potravín. Povedali ste, že je za tým tlak západných nadnárodných korporácií. Ako je to s GMO v potravinách, sú nebezpečné?
6. Podiel slovenských potravín na pultoch v roku 2023 klesol o pol percenta na 41,7 %. Rásť začal až po čas vášho ministrovania v roku 2018. Aký je recept pre viac slovenských potravín a prečo ich vlastne potrebujeme? Nestačí nám ich doviezť?
7. Veľkým problémom slovenskej krajiny sú obrovské lány polí, kde chýbajú remízy, vodozádržne opatrenia, vetrolamy a ďalšie. Klesá počet malej poľovnej zveri ako sú bažanty, prepelice, či zajace. Čo sa dá spraviť s týmto problémom? Najmä v súvislosti s extrémami klimatickej zmeny. Vieme krajine nejak pomôcť, aby sme sa vyhli obrovským suchám, či záplavám, aké sme videli tento týždeň v Slovinsku? Akú rolu v tom hrajú pozemkové úpravy?
8. Aké sú vaše priority, ak by sa SNS dostala do vlády? Chceli by ste znova pôsobiť ako ministerka pôdohospodárstva?
Odpovede na otázky sa dozviete z videa vyššie.
Zanechajte nám komentár