Sme šťastnejší?
Minulý týždeň niektorá z našich televízii priniesla informáciu o tom, že v Austrálii urobili pokus s nevidiacim človekom, ktorý požiadal náhodných okoloidúcich, aby mu pomohli s rozmenením 5-dolárovej bankovky s tým, že v ruke mal 10-dolárovku. Väčšina oslovených ho na omyl neupozornila a 5 dolárov si nechali. Jednoducho povedané, okradli slepého človeka. Podobný pokus urobili na Slovensku a u nás naopak, všetci ľudia slepca na omyl upozornili, aj keď jeden si vypýtal jedno euro za službu.
V prvom momente človek ostal hyenizmom našich protinožcov, ktorí si žijú podstatne lepšie ako v bývalých štátoch východnej Európy zaskočený, na druhej strane prekvapený poctivosťou chudobných Slovákov. Ale len do momentu, keď sa nad aktérmi, vystupujúcimi v obidvoch scénkach, nezamyslel. Samozrejme, podľa pár jednotlivcov nemožno posudzovať celý národ – ani v dobrom, ani v zlom. Aj keď nám mnohí vyčítajú našu nevšímavosť, ľahostajnosť k nešťastiu iného, predsa len hodnoty, slušnosť, súcit a štipka charakteru v nás napriek zlej dobe ešte ostala a väčšina z nás nemá to svedomie okradnúť človeka, ktorý nevidí. Zrejme svoj podiel na našom myslení má nielen výchova v rodine a úcta k hodnotám, ktorú nám vštepovali naši rodičia a ktoré zase my odovzdávame svojim deťom. Ľudskosť mala prednosť pred peniazmi. Nemali sme síce plné obchody tovarov od výmyslu sveta, ale všetci sme žili vcelku slušne, pomáhali sme si a veľmi si nemali čo závidieť. Pred peniazmi sme uprednostňovali šport, turistiku, rodinu. Všetko to, čo nestálo veľa, ale s priateľmi sme neraz minuli aj poslednú korunu – a vôbec sme to neľutovali. A tu sa priam natíska otázka – do kedy nám ešte naše hodnoty a súcit vydržia?
Pádom tzv. totality u nás padla i rovnosť, rovnako ako skromnosť a priatelia. Zrazu sa pre väčšinu z nás stali peniaze jediným zmyslom života. Kvôli zarábaniu peňazí sme ochotní sa uštvať. Nemáme čas na vlastné deti, na rodičov, na priateľov. Žijeme v strese a jediným našim argumentom, napríklad na odmietnutie stretnutia s nezamestnanou kamarátkou, ktorá sa potrebuje možno len vyrozprávať je – nemám čas. Stačia nám virtuálni priatelia, s ktorými si píšeme na facebooku či posielame sms-ky. Ísť sa len tak porozprávať, či zabaviť sa, nemáme kedy. Do práce nechodíme preto, že nás to baví, ale len preto, že musíme, lebo hypotéky, pôžičky, konzum. Bez najnovších technických noviniek si náš každodenný život nevieme ani predstaviť, hoci dlhov máme vyše hlavy. V každodennom zhone sme akosi zabudli, čo človeka vlastne robí šťastným. Akosi sme si ani nestačili všimnúť, koľko našich priateľov je nezamestnaných, pretože práve napredovanie vedy a techniky nás pripravili o množst-vo pracovných príležitosti. Človek už nepočuje nič iné, len to, ako musíme zvyšovať produktivitu práce, ako musia všetky odvetvia rásť a ako všetci musíme zarábať. To naozaj musíme? Keď sa však kohokoľvek opýtate – pre koho sa to vlastne takto štveme, väčšina odpovie – no predsa pre seba, pre rodinu! Ale je to pravda? Veľmi pochybujem, pretože čím viac sa snažíme, tým menej voľného času nám zostáva pre seba, pre deti, pre rodinu, pre priateľov a dokonca máme aj menej peňazí.
Nemáte aj vy pocit, že je najvyšší čas spomaliť, vrátiť sa o krok späť, zamyslieť sa nad svojim životom a začať ho skutočne prežívať a nie iba hnať sa za akousi chimérou? Ľ. Rešovská
Zanechajte nám komentár