Slovania majú svoje poslanie. Symbolika a jej význam, hrdosť na korene.
Miloš Zverina – Slavica: Slovania majú svoje poslanie. Symbolika a jej význam, hrdosť na korene. Slovania. Slovieni.
Viete, aký je v tom rozdiel? A ste hrdí na svoje korene? Pretože ja mám v poslednej dobe pocit, že ak poviem, že som hrdá na naše slovenské, dostávam nálepku, že som aktivistka súčasnej vlády a ergo teda homofóbka a fašistka. Aj takéto niečo mi už napísali ľudia na sociálnych sieťach. Preto som sa rozhodla urobiť rozhovor s pánom Milošom Zverinom, ktorý, okrem iného vedie združenie Slavica a otvoril aj Slovanskú školu.
Pán Zverina. Keď človek vidí Ameriku alebo Japonsko, prípadne mnohé iné krajiny, napríklad aj Chorvátsko či Srbsko, títo ľudia sú veľmi hrdí na svoje národné cítenie, vidíte tam aj bežne na domoch vlajky. Pýtala som sa aj: Povedzte čím to je, že my tu na Slovensku tak veľmi chceme byť globálni, akože moderní. A slovenské či slovanské sa považuje za krok vedľa. Vy sa venujete téme dlho. Stretávam sa s výrazmi staroslovienska a slovanská. Aký je v tom rozdiel?
Vy ste vydali aj knihu, ktorá sa zaoberá slovanskou ornamentikou a symbolmi. Skúsme divákom priblížiť, ako majú rozlišovať medzi skutočnými, pravými symbolmi a nepravými fejkovými?
Čo sú to slovanské ornamenty a symboly Aký je ich význam? Ide teda o folklórne ornamenty? Ktoré oblasti spadali vôbec pod slovanskú oblasť…
OCHRANNÁ FUNKCIA SYMBOLOV
Naši predkovia za starých čias používali symboly cielene, pretože vedeli, že každý z nich má špecifický kultový alebo ochranný (oberegový) význam a mystickú silu. Zdobili nimi predovšetkým svoje príbytky, predmety dennej potreby a odev. V Slovenskom národnom múzeu v Martine je vystavená vstupná brána do dvora, na ktorej sú vyrezané symboly Perúnovej hviezdy (kvetu), ich funkciou bolo chrániť dvor a obydlie od zlých síl. Tieto symboly máme možnosť vidieť v mnohých slovenských skanzenoch v interiéroch domov, kde plnili taktiež ochrannú funkciu obydlia. Na odevoch sa zvykli umiestňovať ochranné symboly na miestach, kde vychádzali časti ľudského tela spod odevu (krk, hruď, zápästia a členky). Známa je fotografia Važťana od Karola Plicku, ktorý má na golieri vyšitú uchovanú svastiku. Symboly umiestňovali aj na predmety dennej potreby, v prípade kuchynského riadu mali vplyv na kvalitu poživne a nápojov. Miloš Zverina
Ornamenty a príbytky
Slovanská škola – čo to vlastne je a kto sa môžete hlásiť? Keď chceme zachovať naše kultúrne dedičstvo, čo by sme podľa vás mohli všetci urobiť?
SLOVANSTVO A SVET BUDÚCNOSTI – KAMENSKÝ A ZVERINA
Zanechajte nám komentár