Rútime sa do priepasti a niektorí sa z toho radujú
Ilustračný obrázok: R. Merva
Narastajúce problémy v spoločnosti, ale najmä v ekonomike, čoraz viac znepokojujú veľké skupiny ľudí po celom svete.
Zhoršujúce sa pracovné podmienky, nízke mzdy, nedostatočné štipendiá na vzdelanie a nízke dôchodky, rastúce ceny, zničené systémy zdravotnej starostlivosti, či úplne zanedbaná veda a vzdelávanie. Tieto problémy sa v spoločnosti po celom svete kopia už hodnú chvíľu a žiadna vláda, nikde na svete, ich nerieši. Ako z tejto slepej uličky von? Odkiaľ vziať nové pracovné miesta a vyššie platy? Čo je najväčšou hrozbou pre našu spoločnosť?
Ukázalo sa, že tou najväčšou hrozbou pre našu spoločnosť je liberalizmus, ktorý úplne potláča etiku a likviduje morálku v celej spoločnosti. Namiesto slobody nám liberalizmus priniesol oveľa väčšie zotročenie. Aktuálne sa dá už hovoriť aj o tom, že liberalizmus je len prezlečený fašizmus, ktorý všade šíria tie najbohatšie elity tohto sveta.
Súčasný liberalizmus, totiž vo svojej podstate slobodu likviduje. Nezmení na tom nič ani fakt, že samotný základ tohto pojmu pochádza z latinského „libertas“, čo znamená sloboda. V skutočnosti totiž ide o pojem, ktorý má mnoho aspektov, z ktorých ten najpodstatnejší, je práve ekonomická sloboda jednotlivca v spoločnosti.
Primárnym cieľom každej spoločnosti musí byť najmä ekonomická sloboda jednotlivca. Inak nemajú všetky ostatné slobody žiaden podstatný význam pre slobodný život.
Lenže ekonomickú slobodu liberáli odmietajú podmieňovať nejakým nemerateľným svedomím a odmietajú do ekonomiky zavádzať podmienky spojené s morálkou a etikou. Tvrdia, že sloboda je stav, kedy je dovolené všetko. Ak potom takéto ponímanie slobody prenikne do sféry ekonomickej činnosti celej spoločnosti, stáva sa liberalizmus, založený na osobných slobodách bez zodpovednosti, vlastne prekážkou k dosiahnutiu slobody, tak pre jednotlivca ako aj pre spoločnosť ako celok.
Primárnym cieľom každého jedinca sa v takejto nemorálnej spoločnosti stáva nevyhnutne iba jeho osobný prospech na úkor prospechu celej ostatnej spoločnosti. V konečnom dôsledku sa tento nekontrolovaný liberalizmus prejavuje ako fašizmus zo strany monopolných korporácií, ktoré vládnu svetu bez morálnej zodpovednosti a bez dodržiavania etických princípov.
Kam nás to až môže doviesť?
Denno denne sme svedkami radikálne sa meniacej spoločnosti. Ešte včera sme si kupovali tlačené noviny a čítali nové správy, a dnes už tieto správy vyťukávame na telefóne. Pritom s telefónom sme sa zoznámili ešte v čase, keď slúžil výhradne len na komunikáciu s inými ľuďmi. Dnes sa tento telefón stal už ovládačom od našich životov. Kto nás však cez tieto ovládače riadi? Kto zneužíva naše telefóny a naše životy pre svoj osobný prospech?
Viete čo je to Metaverzum? Alebo ak chcete Metavesmír? Viete, že už v ňom žijeme takmer všetci? Viete, že náš okolitý svet už dávno dopĺňa aj priestor, ktorý je len fiktívnym výtvorom modernej technológie?
Už dosť dlho totiž žijeme aj v paralelnom digitálnom meta-svete, ktorý pomaly prekračuje hranice bežnej reality. Mnohí z nás si to možno ešte neuvedomujú, ale svojich priateľov stretáme skôr na Facebooku, než v reálnom živote.
Sme však pripravený aj na každodenný život v tomto digitálnom Meta-vesmíre?
Máme len chabé predstavy o tom, ako tento vývoj, aj s pomocou umelej inteligencie, ovplyvní naše životy. Ako sa zmení celá spoločnosť, medicína, výroba áut, alebo aj celá ekonomika. Istotne neminie ani naše vzdelávanie či kultúru. Je vôbec ešte možné prevziať kontrolu nad našou budúcnosťou?
Ak sa včas nespamätáme, staneme sa súčasťou gigantického digitálneho molochu, ktorý nás zotročí takmer z večera do rána. Už dnes je táto hrozba mimoriadne aktuálna. V spojitosti s liberálne orientovanou ekonomikou a celou spoločnosťou sa tak pod rúškom ideí o slobode, staneme otrokmi v novom globálnom Metasvete, kde pravdu diktujú nezávislí overovatelia faktov a demokracie ja iba prázdnym pojmom v ústach nejabohatších ľudí tohto sveta.
Ako z toho von?
Existujú však vzorce riadenia supersystémov, ktoré nám vedia pomôcť z tohto marazmu. Je však potrebné začať uvažovať na vyššej úrovni našej existencie. Problémy, ktorým čelíme, totiž nemožno riešiť na rovnakej úrovni myslenia, na akej vznikli. Musíme sa preto nevyhnutne posunúť na vyššiu úroveň.
Z tohto pohľadu vyššej úrovne sa na náš svet a každodenný život v ňom pozerá aj ruský autor svetoznámeho bestselleru „Rozsiahla harmónia vesmíru“, Sertgej Suchonos.
Ak podľa neho zoradíme všetky objekty vo vesmíre, nie len podľa ich veľkosti, ale aj podľa ich dynamiky, či harmónie, zistíme, že v celom svete okolo nás existujú určité zákonnitosti, ktoré musia byť spolu v rovnováhe. Táto harmónia ich vzájomného spolupôsobenia nám potom dáva novú možnosť vnímania sveta okolo nás. Vedie nás až ku konštrukcii všeobecnej teórie systémov a k ďalším možnostiam chápania toho, ako náš svet funguje a ako sa v ňom prejavuje tzv. piata sila.
Je možné, aby sme pomocou takýchto teórií vyšších úrovní dosiahli evolučný skok do budúcnosti?
Čítajte najnovšie knihy z vydavateľstva Torden od tých najlepších autorov, akých poznáme. Prostredníctvom ich myšlienok a poznania môžete lepšie pochopiť svet okolo nás a život, ktorý spoločne na tomto svete žijeme. S týmito autormi sa ocitnete v tej najlepšej spoločnosti. Užívajte si ju s nami.
Zanechajte nám komentár