Pri šálke čaju Popradský s Janou Keseg Števkovou, 15-násobnou majsterkou SR, v horskej cyklistike
Na Horal Tour vo Svite nechýbala ani najúspešnejšia slovenská reprezentantka v horskej cyklistike Janka Keseg Števková, ktorá sa vo svojej kategórií stala 15-násobnou majsterkou Slovenska. Narodila sa v Martine, ale 18 rokov bývala v Leviciach. V súčasnosti žije s manželom a dvojročnou dcérkou vo Vinosadoch pri Pezinku a „užíva“ si materskú dovolenku. Vyštudovala Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici. Prvé tri roky štúdia absolvovala v Poprade, na detašovanom pracovisku univerzity, kde sa zoznámila so svojím trénerom a sparingpartnerom Tomášom Lengnavským, rodákom zo Spišskej Soboty. „Začínali sme od nuly. Počas našej kariéry sa nám podarilo získať 15 titulov majstra Slovenska v horskej cyklistike. Dostali sme sa na troje olympijskych hier, v Aténach, Pekingu a v Londýne,“ prezradila Janka Števková.
Už samotná kvalifikácia na olympijské hry bola nesmierne náročná, pretože olympijský cyklus kedysi trval štyri roky. V súčasnosti sú to iba dva roky a príprava obnáša neskutočnú drinu a bodovanie v medzinárodných pretekoch Svetového pohára. Samotný proces získania miesta na olympiádu je náročný a dostať sa medzi top 30 pretekárov v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej federácie si vyžaduje nadštandardnú prípravu. „Som amatérkou, nikdy som nemala profesionálnu zmluvu. Pôsobila som päť rokov v Dohňanoch. Práve tento klub sa nám snažil vytvoriť najlepšie zázemie a len vďaka tomuto klubu sme dosiahli účasť na dvoch olympijských hrách. Vždy to boli iba osobné a rodinné financie, ktoré mi dovoľovali venovať sa tomuto náročnému športu,“ uviedla Janka Števková. Janka nie je profesionálkou, ale jej vybavenie je na svetovej úrovni vďaka sponzorom. „Počas jej dvadsaťročnej kariéry sa nám podarilo pozháňať a vybaviť ju kvalitnými bicyklami aj príslušenstvom,“ povedal tréner Tomáš Lengnavský.
Návrat po pôrode a po materskej dovolenke je veľmi skľučujúci, akoby už nikto nechcel vsadiť na ženu v strednom veku. Podporujú ju iba známi a starí priatelia aj nap-riek tomu, že už mesiac po pôrode vyhrala preteky. Päť mesiacov po pôrode, v roku 2014, vyhrala preteky Českého pohára a bola dvanásta v Európe.
Kedysi hrávala basketbal a bavil ju beh. Svoju cyklokariéru začínala ako 21-ročná na horskom bicykli práve na horských cyklotrasách v okolí Popradu. V horskej cyklistike patrí k špičke a v svojom veku dokáže potrápiť nejednu podstatne mladšiu pretekárku. Ako jediná zo Slovenska dokáže konkurovať cyklistkám na pretekoch Svetového pohára.
Jej bežný deň spočíva v starostlivosti o svoju dvojročnú dcérku Hanku a dvojfázovom tréningu. „Hanka je práve v takom veku, kedy všetko objavuje. Máme rodinného priateľa Milana, skoro dôchodcu, ktorý mi pomáha s Hankou počas tréningu a ten závisí od toho, v ktorej fáze prípravy sa nachádzam. V zime trvá od štyroch do piatich hodín, v lete tiež do päť hodín. Všetko záleží od toho, na ktoré preteky sa pripravujem. V podstate musím bicyklovať každý deň a voľný deň nepoznám,“ s úsmevom dodala Janka.
Program cyklistky tak vlastne vytvára dcéra. Teda ak spí, Janka môže trénovať. Je veľmi náročné skĺbiť tréning s materskými povinnosťami a aj napriek tomu sa Janka nesťažuje, pretože cyklistika je jej životný štýl. Tolerantný manžel a dobré rodinné zázemie jej dovoľujú naplno sa venovať svojmu hobby a aktivitám. Cení si každý výsledok, ktorý dosiahne, či už je to víťazstvo, alebo obsadená vyššia priečka, pretože ako amatérka má poväčšine za súperky profesionálky. V jej veku si každé dokončené preteky váži.
Na prestížnych etapových pretekoch Cape Epic v Juhoafrickej republike, ktoré sa konali v marci, skončila na nádhernom treťom mieste. So svojou juhoafrickou partnerkou jazdila v africkej buši a okrem skvelého miesta si priniesla aj veľa zážitkov. Tieto preteky patria v ženskej cyklistike k najnáročnejším a sú porovnateľné s Tour de France. „Dá sa povedať, že je to tak náročné, akoby ste osem alebo deväťkrát za sebou odjazdili Horal v dĺžke 133 km. Sú to prestížne preteky a bolo tam dobré obsadenie. Z technických alebo zdravotných dôvodov mnoho pretekárok túto súťaž nedokončilo. Janka si so svojou partnerkou, ako sa povie sadla a celé to zvládla aj s výborným umiestnením. Juhoafričanka našla paradoxne Janku, pretože jej partnerka zo zdravotných dôvodov odstúpila. Firma, ktorá nám dodáva pneumatiky ju odporučila, skontaktovali sa a bola vhodnou náhradou za túto pretekárku. O podujatie sme sa zaujímali skôr, ale je to finančne veľmi náročné nielen čo sa týka štartovného, ale celkovo to s letenkou vyšlo okolo 4 000 eur. Ich tím bol výborne zabezpečený a nám sa podarilo štartovať,“ vysvetlil tréner Tomáš Lengnavský, ktorý sa na pretekoch Horal Tour – 133 km umiestnil na treťom mieste vo svojej kategórii.
„Myslím si, že u nás na Slovensku koncepcia nie je veľmi dobrá, pretože sa už u detí a v mladších kategóriách snažia dosiahnuť len dobré výsledky. Práve tu by mal byť šport ešte iba zábavou. Deti sú posúvané na hranice svojich možností a neraz sa stane, že jedinec dosiahne 20 rokov a so športom skončí, pretože je unavený a opotrebovaný,“ konštatovala Janka.
Cyklistika jej dala veľmi veľa a na otázku, čo jej vzala? sa zamyslela a po chvíli odvetila, že o nič neprišla. Šport z nej urobil cieľavedomého a úspešného človeka. Bez sebadisciplíny by však nebolo možné dosiahnuť akýkoľvek úspech. Cyklistika jej tiež otvorila dvere do sveta. K vrcholovému športu neodmysliteľne patrí cestovanie, nielen za dosahovaním dobrých umiestnení, ale i za novými krajinami, zážitkami či priateľmi. Cyklistika je šport, ktorý človeka udrží v dobrej kondícií a zdraví. „Je to ale aj o zmysluplnom vyplnení voľného času. Obzvlášť horská cyklistika, pretože sa pohybujete v prírode a to si vychutnávate. Zvieratá, stromy, prejdete obrovské kvantum kilometrov, čo pri behu nie je možné. Vidíte, ako sa príroda mení a vnímate ju so všetkými jej farbami. Miesta, kde ste boli pred mesiacom, získavajú znova nový rozmer a znova je to iné. Pre mňa je to úžasný relax. S plávaním sa to nedá porovnať, pretože pri cyklistike ste v symbióze s prírodou. A to je to, čo chcem robiť. Nemá zmysel sa týrať, cyklistiku si musíte užívať a keď si ju užívate, je to pre vás relax. Aj keď nedosiahnete perfektný výkon, máte z toho dobrý pocit, pretože si to užívate,“objasnila Janka, prečo má rada horskú cyklistiku. Po príchode do cieľa počas tréningu alebo pretekov sa človek cíti vyčerpaný, unavený, na pokraji svojich síl a aj tieto pocity Janku Keseg Števkovú posúvajú dopredu. (pks)
Zanechajte nám komentár