Prečo Izrael vojensky nepodporuje Ukrajinu?
JUDr. Miroslav Kamenský: ROZHOVOR o aktuálnej situácii na Ukrajine a o vojenskej stratégii Ruska
OTVORENE o situácii na Ukrajine, darovaných stíhačkách a sľúbených helikoptérach hovorí JUDr. Miroslav Kamenský
Lídri EÚ: „Za každú cenu“ podporiť Ukrajinu
Šéfovia Európskej komisie a Rady EÚ v Európskom parlamente prisľúbili podporu Ukrajine, nech to stojí čokoľvek.
„Od prvého dňa vojny sme všetci spolupracovali na jednom jedinom cieli: zabezpečiť, aby Putinov plán vymazať Ukrajinu z povrchu zemského zlyhal,“ povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen v prejave v EP 29. marca 2023 a spolu s predsedom Rady EÚ Charlesom Michelom, ktorého jednou z hlavných tém bola vojenská pomoc Ukrajine, najmä dodávka munície. – „Sľúbili sme, že podporíme Ukrajinu, nech to stojí čokoľvek, a EÚ dodrží slovo.“ dodala.
Volodymyr Zelenskyj: „aby sa Ukrajina mohla brániť, potrebuje viac zbraní a viac munície“. A necelých šesť týždňov po tom, čo estónsky premiér Kaja Kallas navrhol myšlienku spoločných nákupov munície, Rada EÚ schválila nový plán.
Michel prehlásil v EP: „Naším cieľom je dodať Ukrajine milión nábojov v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Táto spoločná iniciatíva EÚ je dôležitým novým krokom k skutočnej európskej obrane,“
„EÚ investuje na zabezpečenie nepretržitých dodávok munície 2 miliardy EUR z Európskeho mierového fondu“, vysvetlila von der Leyen. „Munícia príde na Ukrajinu z existujúcich zásob a nových spoločných nákupov EÚ. Aby obranný priemysel v Európskej únii zvýšil kapacitu výroby munície, Brusel je pripravený poskytnúť podporu z rozpočtu EÚ“.
Lídri politických skupín spoločný nákup munície privítali. „Vojna na Ukrajine ukazuje, že EÚ je na tom najlepšie, keď spolupracuje,“ povedal Malik Azmani, podpredseda frakcie Renew Europe z Holandska. Jeho kolega z frakcie Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) Siegfried Murešan z Rumunska poďakoval Michelovi a von der Leyenovej za zachovanie priority Ukrajiny v agende Rady EÚ. „Najlepšou a najrýchlejšou cestou k mieru v Európe a na Ukrajine je okamžitá a dôsledná vojenská podpora Ukrajiny,“ povedal.
„Nemali by sme sa báť porážky Ruskej federácie, mali by sme sa báť jej víťazstva. Silnejšie Rusko, tým je to pre nás a náš spôsob života nebezpečnejšie a čím sa Rusko po vojne stane slabším, tým menšia bude jeho schopnosť spochybňovať právny štát, demokraciu, slobodu slova, demokratické inštitúcie. Ukrajina potrebuje oveľa viac nábojov, rakiet dlhého doletu, moderné lietadlá a potrebuje tanky EÚ oveľa rýchlejšie“, povedal holandský poslanec Thijs Ruthen a vyzval Radu EÚ, aby na tom pracovala s cieľom dosiahnuť úplné stiahnutie ruských jednotiek z celej Ukrajiny. „Musíme poraziť vojnového zločinca,“ zdôraznil.
Zanechajte nám komentár