opatrnosti nikdy nebude dosť
Začal čas prázdnin, dovoleniek a vytúženého oddychu. Akoby aj samotné počasie chcelo urobiť všetko pre tohtoročné výnimočné leto. Škoda len, že k tomu prispelo pre nás neobvyklými horúčavami, na ktoré nie sme zvyknutí a ktoré nám riadne komplikujú život. Teploty nad 30 stupňov v našich nad-morských výškach sťažujú fungovanie firiem, ale aj zdravotníckych zariadení. Sťažujú život zamestnancov v pekárňach, kuchyniach reštauračných zariadení, v autobusovej či nákladnej doprave, v nemocniciach, ale vlastne všade, kde musia ľudia podávať špičkové výkony a svoju prácu robiť bez ohľadu na počasie. Najmä keď sa u nás ešte neudomácnili klimatizácie, na ktoré si spomenieme až vtedy, keď už pre horúčavy máme problém so spaním, nie to ešte s prácou.
Možno aj tieto krásne dni prispejú k tomu, aby sme prázdniny a dovolenky využili na spoločné rodinné výlety na kúpaliska, k našim slovenským moriam – Liptovskej Mare, Šírave či Domaši, prírodných jazier, ale aj do tienistých hôr, jaskýň a vlastne všade tam, kde nájdeme aspoň minimálnu úľavu od vysokých teplôt. Každý z nás si musí nájsť spôsob, ako si poradiť s vysokými teplotami a prežiť ich bez ujmy na zdraví, hoci kolapsov z vysokých teplôt je zo dňa na deň viac a naši zách-ranári a lekári „rzpečiek“ či centrálnych príjmov sa nevedia dorobiť. Mali by sme si uvedomiť, že ľudský organizmus je jedinečný a na horúčavy reaguje úplne ináč, ako pri bežných teplotách. Možno oslabí naše sústredenie napríklad za volantom a nestihneme zareagovať včas, možno studená voda v jazere alebo väčšia námaha pri túre spôsobí v týchto horúčavách kolaps organizmu, možno…
Ale nech sme kdekoľvek, v prvom rade dbajme o zdravie svoje a našich najbližších. Nenechávajme deti pri prírodných jazerách, kde nie sú plavčíci, ani na okamih bez dozoru. Nedávna tragédia na štrkoviskách pri Svite, keď úplne zbytočne vyhasli životy dvoch dievčat, 11 a 13-ročnej Barborky a Laury, ktoré potápači našli na dne štrkoviska. Rovnako nepochopiteľne vyhasol i život malého, len sedemročného chlapca v prvý deň prázdnin v obci Jurské, ktorého pri cúvaní zrazil vodič nákladného auta. Azda najhoršia tragédia z pohľadu rodiča bola smrť 11-ročného chlapca z Lesnice, ktorý zomrel pod prevráteným traktorom. A to všetko len v našom podtatranskom regióne, nehovoriac o nešťastiach na Slovensku či u najbližších susedov, ako bola napríklad takmer tragédia v Poľsku, kde matka nechala svojho 9-ročného syna zamk-nutého v aute a on z prehriatia takmer skolaboval, nebyť okoloidúcich, ktorí privolali pomoc.
Tieto tragédie zo začiatku tohtoročných prázdnin, ktoré otriasli azda každým človekom, by mali byť dos-tatočným mementom pre nás všetkých, hlavne však pre tých, ktorí sú zodpovední za život svojho dieťaťa či životy najbližších. Opatrnosti nie je nikdy dosť a aj pri najnevinnejšej hre a chvíľke nepozornosti sa môže stať nešťastie, ktoré nás a naše rodiny poznačí na celý život.
Rovnako by sme nemali zabúdať na rodičov či starých rodičov, ktorí tieto horúce dni znášajú o to ťažšie, že doposiaľ na ne neboli zvyknutí a povedzme si úprimne, neraz preceňujú svoje sily či schopnosti. Skúsme ich navš-tevovať častejšie, pomôcť s ťažšou prácou, alebo ich skontrolujme aspoň telefonicky a presvedčme sa, či sú v poriadku. Lebo nič nie je cennejšie, ako ľudský život. (reš)
Zanechajte nám komentár