Nuž, čo už len urobíme so slovenským národom?
Po dlhých rokoch som sa vybral na už tradičné stavanie a ohrávanie májov hlavne preto, lebo k nám na predĺžený víkend prišli vnúčatá a chceli sme sa pochváliť, že aj u nás máme pekné akcie.
Najmä vnučke sa páčili tance malých folklóristov v krojoch, pretože aj oni tancujú v škôlke, hoci také pekné kroje vraj nemajú. A ako to už býva, deduškovské povinnosti si plnili i ďalší moji bývalí spolupracovníci. Svorne, aj keď bez piva, pretože vnučky nám takéto radovánky netolerujú a vyžadujú si vždy pozornosť „celého“ človeka. Veď deduško musí odpovedať na každú všetečnú otázku vnukov či vnučiek a neustále mať oči „na stopkách,“ kedy a kde odbehnú. Kým vnúčatá celé uchvátené pozorovali dianie pred kultúrnym domom, my sme si zaspomínali na naše prvomájové oslavy.
Hoci sa nám do sprievodu veľmi nechcelo, túto „povinnú jazdu,“ keď sme sa chceli dobre zabaviť, sme jednoducho absolvovať museli. S transparentami, vlajkami, portrétmi vodcov revolúcie i ich nasledovníkov a s mávadlami, hlasne oslavujúc Sovietsky zväz, ďalšie nezmysly, a nakoniec prácu, ktorá bola v tom čase povinná. Žiadni príživníci sa netolerovali. Pod slovom príživník rozumej darebákov, ktorým sa robiť nechcelo!
Prácu sme mali všetci, aj keď sme všetci zarábali málo, ale každému to stačilo na slušné prežitie. Veď byty, školstvo, zdravotníctvo sme mali skutočne zadarmo a platby za bývanie či nenávratné pôžičky na stavbu rodinných domov, ale aj novomanželské pôžičky, rovnako, ako ceny základných pot-ravín boli primerané našim zárobkom. Naše prvomájové oslavy a pochody pred tzv. nežnou boli v podstate vždy rovnaké. Pred kultúrnym domom, ale aj kde-kade inde, bola umiestnená hlavná tribúna s vedúcimi funkcionármi. Tam smeroval obrovský dav žiakov, študentov, pracovníkov svitských podnikov, požiarnikov, milicionárov a ďalších. Všetci v príslušných rovnošatách a všetci sme „trpeli“ rovnako počas slávnostných príhovorov. V ich približne polovičke sa kde-tu vytiahla fľaštička, ktorých zásoby boli nevyčerpateľné. Tí najmladší kde–tu odbehli pre pivko aj pre tých starších a po odpochodovaní aj toho posledného „sprievodníka“ sme sa väčšina nás mestských (tí z dedín sa ponáhľali sadiť zemiaky), stretli podľa počasia či už v prírode, na bagrovisku alebo na dvojke, trojke, kolkárni či hokejke. Tí mladší už určite ani nevedia, o čom je reč, ale my starší si predsa len dobre pamätáme. Zabavili sme sa aj bez toho, aby nám ktosi robil kultúrny či spoločenský program. Všetci spoločne, hlavne veselo a nikto nás tam nasilu neposielal. Chceli sme byť spolu. Neraz sme nemali dosť ani večer a celé oddelenia sa vybrali na tancovačku. Zábava nemala konca–kraja a z prvomájových osláv sme sa spamätávali aj tri dni.
Spomínajúc sme ale my, seniori konštatovali, že časy sa menia a tí, ktorí stáli na tribúne, blahosklonne nám mávali, alebo pochodovali v prvých radoch prvomájových sprievodov a najviac vykrikovali, prešli do prvých lavíc kostolov. Tí šťastnejší sa stali prvými v súkromných firmách, tí menej šťastní a hlavne starší, sú zase v prvých šíkoch na úradoch práce, so žobračenkami v rukách. No to naše prvenstvo nám stále zostáva.
My, Slováci, zrejme v sna-he prežiť, sme obdarení schopnosťou prispôsobiť sa každej dobe a každému. Heslo Česť práci sa dnes nenosí, napriek jeho významu, ktorý má v čase obrovskej nezamestnanosti oveľa hlbší význam, ako v predchádzajúcom režime. Ako sme ale konštatovali, nevieme pochopiť našich mladých, že sú spokojní s vysťahovalectvom, s nízkymi platmi, bez reptania nechávajú svoje mladé rodiny napospas času a svoj názor na nezamestnanosť a vykorisťovanie pánov podnikateľov a vlády nevedia zakričať poriadne nahlas ani na 1. mája. Hoci celá Európa, ale aj svet, svoj nesúhlas dáva najavo protestmi a demonštráciami, Slováci sú zrejme úplne imúnni a k obrane svojich práv ich nerozhýbali ani Gorila či výsmech našej vlády v kauze Váhostav. Nuž, čo už s takým národom? (šry)
Zanechajte nám komentár