Nulová zamestnanosť
Cieľom ľudstva je dosiahnuť nulovú zamestnanosť, aby sme sa mohli hrať. Stroje postupne nahrádzajú ľudí. Roboty budú onedlho schopné starať sa o seniorov, zistiť ich aktuálny zdravotný stav, podať lieky, podľa nálady pustiť dôchodcom vhodný film, či ukázať fotky vnúčikov. Počítač už dokáže napísať novinový článok, po poliach jazdia traktory a kombajny so zabudovaným GPS bez šoférov. Aplikácií ako Uber bude pribúdať a pripravia o miesta ďalších ľudí. Dobrou správou je, že stroje nedokážu byť kreatívne, remeselníci a umelci sa ich teda zatiaľ báť nemusia. A čoskoro by malo odzvoniť aj politikom, ktorí sú už dnes celkom zbytočným medzičlánkom. Podľa profesora Jána Košturiaka, ktorý sa venuje podnikaniu a inováciám, by sa ľuďom žilo tým lepšie, čím menej by boli politici aktívni. „Kedysi boli politici dôležití, lebo vedeli písať, čítať, rozp-rávať a zastupovali nejakú skupinu ľudí, ktorá ich volila. V súčasnosti už majú ostatní ľudia podstatne väčší prehľad ako oni, takže jediným motívom robiť politiku je kradnutie. Podľa mňa sú to zločinecké skupiny, ľudia to už vedia, stále si však nedokážu predstaviť spravovanie krajiny bez nich. Venujem sa inováciám a sledujem ako každý systém postupne vypudzuje zo seba všetko škodlivé a nadbytočné. Politikov by mal vypudiť medzi prvými…“
Čakajú nás teda zmeny a stroje, paradoxne, nás môžu vrátiť k životu v komunitách, kde majú šancu najmä tí, čo vedia vytvoriť skutočnú hodnotu. Uvariť, ušiť, vyrobiť stoličku, ostrihať… Milionár, hoci so zlatou kreditkou, ktorý nič nevie, bude stratený. Budúcnosť šikovných, kreatívnych a usilovných ľudí je v autonómnych regiónoch, mestách a obciach, kde sami riešia a opravujú, čo nefunguje. Podľa prieskumov až 65 % ľudí nemá zo svojej práce dobrý pocit, chodia tam len kvôli peniazom. Keby práca pre ľudí nebola, budeme robiť to, čo budeme chcieť robiť. Cieľom ľudstva je dosiahnuť nulovú zamestnanosť, aby sme sa mohli hrať.
Už dnes, ak sa poobzeráme, môžeme množstvo vecí vo svojom okolí zmeniť k lepšiemu. Prečo čakať donekonečna na obecnú službu či mestskú upratovaciu firmu, keď smeti na chodníku môžeme pozbierať sami? Vznikajú združenia, ktoré sa starajú o týrané ženy, seniorov, telesne postihnutých ľudí, zdemolované historické budovy či zvieratá v núdzi. Každý z nás môže robiť, čo ho baví a napĺňa. Len sa musíme prestať spoliehať na systém, vládu, úradníkov, suseda. Prestať sa vyhovárať a sťažovať, ako sa nič nedá. A začať sa naozaj zchuti hrať… (pvč)
Zanechajte nám komentár