Modrý mesiac
November je pre mňa dôležitý mesiac. Zvykám si na zvláštnu atmosféru kratšieho dňa po zmene času. Zapaľujem sviečky viac ako zvyčajne, spomínam a vyhrabávam z pamäti zabudnuté. Potom prídu narodeniny a tak si trošku „zadepkujem“ nad plynutím času a nezastaviteľným starnutím. Tohto roku som prijala nezvratný fakt, že zo mňa už vojnový spravodajca štýlu Jana Šibíka či Petry Procházkovej nebude. Spomenula som si na svoju spolužiačku z výšky Janku Balážovú, ktorá bola rozhodnutá vojnovým konfliktom venovať svoju profesionálnu kariéru. Neviem, kde je. Google ju nenašiel a ak sa vydala, nemám žiadnu stopu. A vždy si spomeniem na babku. Nemala rada november. Vravievala, že ju vtedy najviac trápia choroby a myslela si, že tento mesiac bude jej osudný. Zomrela prozaicky v marci, štyri dni pred 96-tymi narodeninami.
Tohtoročný november je krásny. Stromy hrajú všetkými farbami, panoráma Tatier každý deň ponúka neopakovateľný pohľad. Rada sa pri chôdzi brodím šuchotavým lístím a sledujem ako sa hmla lenivo prevaľuje na obzore. Kdesi som čítala, že by si človek každý deň mal nájsť svoju modrú hodinu. Čas, ktorý strávi osamote, ponorený do svojich myšlienok. November je môj modrý mesiac. Tmu využívam na po-tulky odľahlými cestami a testujem svoje nervy. Každý tieň vyzerá ako postava, skrčená prípravou rozbehnúť sa za mnou, každý šuchot znie podozrivo. Nepoužívam baterku, aby som v tme nebola ľahký cieľ, ani kapucňu či hrubú čiapku, aby mi neušiel najmenší zvuk pohybu. Od strachu mi bije srdce, ale ticho, samota a tma sú návykovým adrenalínom, ktorý preváži obavy. Niet lepšieho spôsobu ako si utriediť rozlietané myšlienky.
Tento november so mnou po lesoch blúdi Sin, Severokórejčan, ktorému sa podarilo utiecť z prísne stráženého tábora. Náhodou sa pred plotom, napusteným elektrinou, pošmykol a tak sa ho prvý dotkol jeho kamarát, s ktorým útek naplánoval. Mŕtve telo pohltilo výboje a Sin po ňom preliezol na slobodu „len“ s vážnymi popáleninami nôh. Keď čítate v akých podmienkach väzni v táboroch Severnej Kórei žijú a pripadá im to normálne, pretože nič iné nepoznajú, zviera vám žalúdok. Šuchtám sa lístím a premýšľam, ako mi je v podstate dobre. Som rada, že sme udalosti 17. novemb-ra sledovali s otcom pri televízore. Že som ho počúvla, rozstrihala trojfarebné stužky svojich medailí z pionierskych táborov a na druhý deň rozdala spolužiakom. Tí odvážnejší si trikolóru pripli aj pred hodinou fyziky, ktorú nás učila súdružka učiteľka, známa komunistka. Myslím na Sinov, ktorí stále žijú v táboroch a vo výkaloch dobytka hľadajú zvyšky kukurice, aby nezomreli od hladu. Myslím na to, ako je niekedy dobre prekonať svoj strach z neznámeho… (pvč)
Zanechajte nám komentár