Minulosti neujde nikto
Skôr či neskôr sa jej nevyhnú ani monarchovia
Zomrela Alžbeta II. britská kráľovná a Spoločenstva národov (Commonwealth of Nations). Spoločenstvo národov je voľné združenie Spojeného kráľovstva a jeho bývalých domínií a kolónií. Vládla viac ako 70 rokov. V roku 2022 žilo v 56 štátoch Spoločenstva národov približne 2,5 miliardy ľudí. Pravdaže celý svet o tom informoval a aj kde kto komentoval. Rôzne. Prirodzené…
Na futbalovom Slovane pred zápasom niekto nešťastne naordinoval pietnu minútu ticha. Prečo nešťastne? Pretože to nebolo potrebné. Slovensko nemá nadštandardné vzťahy z United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Podstatne bližšie má Slovensko k Svätému Otcovi. A predsa, keď zomrie pápež, tak sa pred hocijakým športovým stretnutím nearanžuje žiadna pietna minúta. Ani to by nebolo tiež vhodné. Fanúšikovia v oboch prípadoch môžu mať rozličný názor. A aj sa stalo. Nie najvhodnejším bučaním a pískaním počas minúty ticha vyjadrili svoj názor. Ale dalo sa to čakať. Nuž aké náš mainstream z toho urobil div nie že sólokapra. Správanie časti divákov isto nebolo pekné a už vôbec slušné. Ale načo bola dobrá táto prihrávka. Aby sa dalo znovu špiniť do vlastného hniezda? A pritom sa nepozrieť, čo sa deje v samotnej Veľkej Británii. Aj tam sa dejú veci, ktoré ale vôbec nie sú komfortné s „oficiálnym svetovým“ názorom. Jeden z mnohých príkladov:
Počas smútku za zosnulou kráľovnou sa paralelne koná aj vzbura kvôli novému titulu princa Williama! Časť verejnosti to chápe ako urážku a symbol útlaku. Ľud zúri a spisuje petíciu.
Sotva sa stal po skone milovanej babičky Alžbety II. (†96) princom z Walesu, už je kvôli jeho novému titulu zle. Rozhorčení obyvatelia Spojeného kráľovstva dokonca spisujú petície, aby sa princ William (40) takto už naďalej netituloval. O čo vlastne ide?
Počas svojho prvého prejavu ako kráľ (princ Charles, dnes už Karol III.) udelil, nový titul svojmu najstaršiemu synovi a dedičovi, vojvodovi z Cornwallu a Cambridge… teda princovi Williamovi.
„Som hrdý na to, že z neho môžem urobiť princa z Walesu, Tywysog Cymru (čo walesky znamená princ z Walesu, pozn. autora.),“ uviedol Karol III. vo svojej emotívnej reči. „Tento titul som nosil aj ja. Mal som aj ja veľkú výsadu ho nosiť počas svojho života aj so všetkými povinnosťami.“
„S Catherine tiež už s novou princeznou z Walesu po boku, bude náš nový princ, ako viem, aj naďalej inšpirovať a viesť naše medzinárodné rozhovory a pomáhať ľuďom z okrajov spoločnosti dostať sa späť dovnútra, kde je im možno lepšie poskytnúť životne dôležitú pomoc.“
Je jasné, že pohreb kráľovnej Alžbety (†96) bude skúška nervov: Vynútené zmierenie bratov!
Napriek tomu, že mnohí prijali novú úlohu následníka trónu s nadšením, našli sa aj takí, ktorí to považujú za *urážku Walesu*. Je to kvôli kontroverznej histórii tohto titulu. Pôvodne ho totiž používali waleské domorodé kniežatá, a to až do 14. storočia. Poslední rodení princovia z Walesu boli Llywelyn ap Gruffydd, tiež známy ako Llewelyn. Posledný bol zabitý anglickými vojakmi v roku 1282, a jeho brat Dafydd a podobne aj Gruffydd. Ten vládol len niekoľko mesiacov, kým anglický kráľ Edward I. nariadil jeho popravu. Vtedy skončila waleská nezávislosť. Edward I. sa potom v roku 1301 rozhodol udeliť svojmu šestnásťročnému synovi Edwardovi II. titul princa z Walesu…
a ten sa potom stal dedičným pre všetkých následníkov trónu.
Princ Charles dostal titul princa z Walesu 26. júla 1958 od svojej matky, kráľovnej Alžbety II., keď mal iba deväť rokov. Plniť svoje povinnosti však začal až od júla 1969, keď mu bolo 20. Na formálne uznanie nového princa z Walesu sa konala zvláštna ceremónia, a aby sa princ lepšie zoznámil s Walesom, bol na jeden semester vyradený z Cambridgeskej univerzity a šiel študovať na Aberystwyth University. Walesania z neho ale vtedy nemali veľmi radosť, a keď mladý princ dorazil do Walesu, uvítali ho demonštranti s výzvami, aby „šiel domov“. A ako sa zdá, aj dnes je titul princa z Walesu stále zdrojom svárov, pretože viac ako 9 tisíc ľudí nedávno podpísalo petíciu požadujúcu zrušenie udelenia tohto titulu.
Simultánne a nečakane došlo aj k stretnutiu princov Williama a Harryho. Čo z ich správania mohli vypozorovať experti?
Spomínaná petícia podľa Mirroru prehlasuje:
„Titul bol držaný výhradne Angličanmi ako symbol nadvlády nad Walesom. Dodnes nemajú anglickí ‚princovia z Walesu‘ žiadne skutočné ani relevantné spojenie s našou krajinou. Titul bol a zostáva urážkou Walesu a je arogantným symbolom historického útlaku. Titul tiež naznačuje, že Wales je stále kniežatstvo, čo podkopáva status Walesu ako národa a krajiny. Navyše tento titul nemá pre Wales absolútne žiadnu ústavnú hodnotu, ktorá je teraz krajinou s prenesenými právomocami a národným parlamentom.“
Mnoho tých, ktorí petíciu podpísali, tiež zverejnili komentáre, v ktorých vysvetľovali, prečo považujú túto otázku za dôležitú. „Je to urážka ľudu Cymru (označenie pre Wales)“.
Hlavne, že naši koaliční politici spolu s prestitútmi mainstreamu majú v tom jasno…
ЯHR
Čaputová je tupá a ešte aj drzá. Veselo šľape po Ústave a zákonoch, ktoré podpisuje.
Podajú Fico, Pellegrini, Taraba, Kotlebovci, a Mazurekovci obžalobu na Čaputovú za úmyselné porušovanie Ústavy v smere jej trestného stíhania. Opoziční politici majú tak jedinečnú možnosť oslobodiť sa od anglosaského otroctva?
Zanechajte nám komentár