Ľudstvo opakuje stále rovnaké chyby | Peter Staněk
Prvá časť rozhovoru: „Hovorí sa, že opakovanie je matka múdrosti, ale v tomto prípade je opakovanie skôr matka hlúposti.
Je paradoxné, že sa nedokážeme spamätať a uvedomiť si veci, ktoré boli historickým poučením. Nielen svetové vojnové konflikty, ale aj reakcie na rôzne prírodné katastrofy a podobne. To v konečnom dôsledku opäť vedie k tomu, že opakujeme rovnaké chyby.
Snažíme sa vládnuť, snažíme koristnícky drancovať prírodné zdroje, snažíme sa ovládať tých, ktorí sú iní, keď to nejde, tak ich eliminujeme. V konečnom dôsledku to vedie k tomu, že vlastne celá spoločnosť ktorá má k dispozícii obrovský aparát, možnosti informačnej revolúcie, má obrovské informačné zdroje, tak stále zostáva zakopaná v tých svojich starých stereotypoch.
To nehovorím o stereotypoch typu čierneho pasažiera, keď si ľudia hovoria: „Ja sa nemusím zmeniť. Zmení sa sused. Ja sa potom pridám. V konečnom dôsledku vidíme jednu vec. Tí velikáni ducha ako je William Shakespeare, Leonardo da Vinci akoby neboli pre nás vzorom. Pre nás je vzorom najväčšia detailná hlúposť, keď si urobíme selfíčko so celebritou. Bohužiaľ tomuto princípu podľahla aj veda,“ hovorí v prvej časti rozhovoru profesor Peter Staněk na tému kultúrnej oblasti vo vede, histórii, inšpirácii prírodou, medicíne alebo aktuálnemu vývoju médií.
- Aké má ľudstvo schopnosti?
- Prečo tu sme?
- Čo je zmyslom nášho života?
- Prečo je našou úlohou posunúť poznanie?
- Čo majú spoločné ľudstvo a rastliny?
- Prečo je príroda nekonečnou inšpiráciou pre ľudstvo?
- Prečo výskumy potvrdzujú, že máme 21 zmyslov?
- Prečo môže naše vedomie predvídať budúcnosť?
- Prečo sa veda stala sluhom vládnucich elít?
- Prečo je dôležité učiť sa čítať prírodu?
- Prečo je niektoré opakovanie skôr matkou hlúposti?
Druhá časť: Svetové organizácie strácajú svoju pôvodnú úlohu
Premiéra bude 6. 1. 2023
Prečo 7000 korporácií ovláda 90% obchodu? „Čo robil pán Klaus Schwab na zasadnutí krajín G20 v Indonézii, keď nezastupoval žiadny štát, žiadnu vládu, žiadnu štruktúru a prednášal, čo majú národné vlády najvyspelejších krajín robiť? To sme ako kam dospeli, že nám budú nevládne organizácie diktovať, čo bude povinné. Akým právom? Ešte budú hovoriť o demokracii? Veď je to popretie všetkých demokratických princípov,“ odpovedá prof. Peter Staněk na tému vládnucich elít, práva, svetových elít a medzinárodných spoločenstiev. „Skutočne Organizácia Spojených národov propaguje tie krásne idee, ktoré však boli krásne pri vzniku OSN, pri vzniku VTO, WHO, Medzinárodného menového fondu alebo Svetovej banky? Paradoxná je jedna vec. Napríklad Medzinárodný menový fond v minulom roku vydal zásadnú správu, v ktorej varoval pred rastom moci transnacionálnych korporácií. Oni to dokonca vyčíslujú. Je to 7000 korporácií, ktoré ovládajú 90% obchodu, výrobky, službami a všetkým. Varujú, že to môže viesť ku katastrofe. Nikto však nepočuje. Svetová banka tiež varuje pred tým, že druhý pilier nikdy nebude riešením dôchodkovej krízy. Môže ju zmierniť, ale nebude riešením, ale opäť nikto nepočuje,“ odpovedá prof. Peter Staněk na otázku o zlyhávaní medzinárodných inštitúcií a ich pohlcovaní kapitálom.
- Naozaj dnes rieši OSN role, ktoré jej boli prisúdené pri vzniku?
- Prečo zlyhávajú organizácie medzinárodného spoločenstva?
- Ako pozerá na hrozbu veľkého svetového konfliktu?
- Aké dnes existujú najmodernejšie zbraňové systémy?
- Aký svet chceme zanechať našim deťom?
- Aký je vplyv po ťažbe bridlicového plynu? Ako skutočne ničíme planétu?!
Peter Stanek: videokonferencia
zdroj: YouTube
Zanechajte nám komentár