Krutá realita, v ktorej musia žiť naše deti a vnúčatá
Prednedávnom mi ktosi poslal „vtip“, ktorého text určite zaujme nejedného čitateľa, najmä ak sa mladšia generácia neustále sťažuje na generáciu tu pred nimi. Ba niekedy na ňu nevyberaným spôsobom útočí nielen slovne, ale aj fyzicky.
Mladík, idúc po pláži, začne sám od seba dôležito vysvetľovať staršiemu pánovi, odpočívajúcemu na schodíkoch, prečo nedokáže staršia generácia pochopiť mladú generáciu. „Vy ste vyrástli v inom svete, všeobecne povedané, v primitívnom svete,“ povedal študent dosť nahlas, aby ho všetci počuli. „Mladí ľudia dnes vyrástli s televíziou, tryskáčmi, cestovaním vo vesmíre, človekom chodiacim po Mesiaci. My máme atómovú energiu, lode, mobily, počítače s rýchlosťou svetla… a mnohé iné.“ Po chvíli ticha starý pán odpovedal: „Máš pravdu synu. Nemali sme tieto veci, keď sme boli mladí… tak sme ich vymysleli. No a teraz ty, arogantný malý hajzlík, čo ty robíš pre nasledujúcu generáciu?“
Je to síce pravda, ale ako vždy, relatívna. Mladým vadí, že dôchodcovia nepracujú a poberajú dôchodky, vadí im, že pracujú a zaberajú im miesto, že sú chorí, že by im mali uvoľniť miesto v mestskej doprave, že ich kritizujú… Starším zase vadí, že mladí nemajú žiadnu morálku, nemajú úctu k šedinám, že sa chovajú hulvátsky, že okrem seba nevidia nikoho iného…
Slová hodné zamyslenia a myslím si, že tak, ako naši súčasní mladí, aj staršia generácia, keď bola vo veku študentov, brala všetky vymoženosti vedy a techniky ako samozrejmosť. Neustále poučovanie a napomínanie im tiež išlo na nervy. Druhý fakt zase je, že staršia generácia vyrastala podstatne skromnejšie a už v škole ju učili slušnosti, úcte k životu, úcte jedného voči druhému a k staršej generácii obzvlášť. Do úvahy musíme zobrať aj fakt, že generácie pred nami zažili hrôzy svetových vojen, ktoré naši mladí berú ako počítačovú hru a mier ako samozrejmosť. V podstate si ani nevedia predstaviť, čo za utrpenie prežívali tí pred nimi a koľko sa museli nadrieť, aby ich deti a vnúčatá mohli mať všetko to, čo majú a aby mohli vyrastať v mieri. Pamätáte, čo nám vždy prízvukovali naši rodičia? Drieme preto, aby ste sa vy mali lepšie ako my! Keď generácia súčasných dôchodcov začínala pracovať, musel im stačiť nástupný plat 900 korún, dnešných 30 eur (hrôza, čo?). Dnešní mladí ľudia nepôjdu pracovať za minimálnu mzdu, radšej odídu do zahraničia a kašlú na svojich rodičov, starých rodičov a ukradnutá im je aj ich vlasť, hoci po čase plačú za domovom.
Faktom je, že tí pred nimi nemali síce televízory, ale veľa čítali, veľa sa učili a to, čo tieto generácie vytvorili, je hodné obdivu. Určite aj naši mladí sú šikovní a aj vďaka ním bude ďalšie tisícročie plné noviniek, ktoré prispejú k obohateniu ich životov a životov ich detí.
Časy sa ale menia, generačné problémy ale zostávajú a budú tu dovtedy, kým bude ľudstvo ľudstvom. Faktom ale zostáva, že mladej generácii táto doba ukradla budúcnosť vo vlastnej krajine a hlavne, odučila ju spolupracovať, pomáhať si navzájom a vážiť si prácu toho druhého. Už od malička im prízvukujeme, že sa musia spoliehať len samy na seba, nehľadať pomoc u druhých, byť tými najlepšími… a naše deti či vnúčatá to občas akosi nezvládajú a človek v nemom úžase počúva, ako ešte deti páchajú samovraždy, opíjajú sa do bezvedomia, drogujú, sú agresívni. Do popredia strkáme jednotlivcov. Aj z obyčajných núl, ktoré sa dokážu postaviť pred televíznu obrazovku, čítať z „čítačky“, či za nehorázne peniaze behať po trávniku a naháňať loptu, robíme celebrity. Tie dokážeme finančne ohodnotiť, ale väčšinou si nevšímame mladých ľudí, ktorí sa síce nepretŕčajú, ale usilovne pracujú a dosahujú úspechy, ktoré sa vyrovnajú tým z prestížnych svetových univerzít. Na ich ohodnotenie zvyčajne peniaze nemáme a potom sme prekvapení, keď odídu do zahraničia. Realita dneška je totiž taká, ako som tiež vyčítala z iného e-mailu, že máme veľké domy, ale malé rodiny, máme viac titulov, ale menej zdravého rozumu, máme pokročilú medicínu, ale biedne zdravie, Mesiaca sme sa dotkli, ale susedov nepoznáme. Máme vyššie príjmy, ale menej pokoja v duši, máme vysoké IQ, ale málo múdrosti, máme veľa románikov, ale žiadnu skutočnú lásku, máme veľa priateľov na facebooku, ale žiadneho reálneho priateľa, máme viac alkoholu, ale menej vody, máme množstvo ľudí, ale málo ľudskosti a máme drahé hodinky, ale žiadny čas. Žiaľ, je to krutá realita, v ktorej naše deti a vnúčatá musia žiť. Ale to nie oni si vymysleli túto dobu či tento svet. Ten sme im pripravili my a my sme zodpovední nielen za obrovské pokroky vedy a techniky, ale aj za marazmus, ktorý tu nachádzajú. Na čo vlastne bolo snaženie predchádzajúcich generácií, keď za ostatné storočie hlad, chudoba, neúcta jedného voči druhému a permanentné zabíjanie vo svete narastá a čoraz viac ľudí žije v biede a prepadá sa pod hranicu chudoby? To preto sa predchádzajúce generácie nechali zabíjať v nemorálnych vojnách a takto dreli? Pomaly a nenápadne sme nad medziľudské vzťahy, zodpovednosť, úctu a morálku povýšili – peniaze a tým sme podriadili všetku našu existenciu. Dokonca svojou chamtivosťou ohrozujeme život na celej planéte a ešte sa pritom tvárime, ako jej záchrancovia. Ľ. Rešovská
Zanechajte nám komentár