Kartelovými dohodami IKAR a PANTA RHEI je nutné sa zaoberať
V demokratickej spoločnosti, ktorá má v Ústave zakotvený zákaz cenzúry a slobodný prístup k informáciám je nemysliteľné, aby o prístupe ku knihám rozhodovali súkromné osoby a ich záujmy na čele distribúcií a kníhkupcov. Je úplne evidentné, že po niektorých knižných tituloch rôznych slovenských vydavateľstiev je na Slovensku mimoriadny dopyt. Napriek tomu však distribúcia IKAR dodávanie takýchto titulov do siete Panta Rhei doslova zakázala a znemožnila im, aby sa o priazeň obrovského množstva čitateľov uchádzali v prostredí voľného trhu – v skutočnosti v monopolne vytvorenom prostredí.
Knižný trh na Slovensku je doslova chorý a to nielen z vyššie uvedených dôvodov. Distribúcie od vydavateľstiev inkasujú 55% z predaja kníh, pričom vydavateľstvo je nútené zo zvyšných 45% hradiť všetky náklady vrátane tlače a autorských honorárov pre sadzačov, grafikov, jazykových redaktorov a napokon samotných autorov, ktorým ostáva iba niekoľko percent z takto zdeformovaného typu podnikania. Z tvorivej práce, nadania, schopností a úsilia si títo kšeftári s knihami spravili výnosný a prosperujúci biznis na úkor tých, ktorí by si v logicky a spravodlivo fungujúcej spoločnosti zaslúžili najvyšší podiel z vlastnej, tvorivej práce. Samotní čitatelia a priaznivci kníh nevedome podporujú kartelové siete, ktoré sa na úkor autorov absolútne neprimerane obohacujú a likvidujú autorské aj vydavateľské prostredie, čím veľmi výrazne zasahujú do pôvodnej slovenskej tvorby, rozvoja kultúry aj vývoja autorského zázemia.
Už pred 4 rokmi sa písalo o tom, že “vstup J&T do spoločnosti Panta Rhei vyústil do 600-tisícovej pokuty, ktorú Protimonopolný úrad SR v roku 2018 udelil tejto finančnej skupine. Ďalšiu pokutu v tejto súvislosti v sume 7,5 tisíca eur udelil úrad Ladislavovi Bödőkovi, ktorý bol predtým výlučným vlastníkom siete Panta Rhei. Jediným vlastníkom akciovej spoločnosti Ikar bola podľa dostupnej účtovnej závierky cyperská firma Sekoranda Limited, ktorú podľa registra partnerov verejného sektora ovláda Igor Mrva. O predchádzajúcej prepojenosti Panta Rhei a Ikaru hovorí aj fakt, že Igor Mrva je zároveň predsedom predstavenstva Diversified Retail Company a spolu s Ladislavom Bödőkom, konateľom Panta Rhei.
Tieto súvislosti a prepojenia už boli v minulosti medializované a témou dňa by dnes malo byť veľmi dôsledné preverovanie spojitostí a súvislostí podnikania osôb, ktoré si dovoľujú deformovať a ničiť knižný trh na Slovensku, vynášať odborne nespôsobilé súdy nad obsahom kníh a názormi prevažne slovenských autorov, ktorým zámerne znemožňujú dostať sa k čitateľom. A práve čitateľmi a ich mimoriadnym záujmom tento kartel hlboko pohŕda a namiesto hybných tém s hlbokými posolstvami im nemá žiaden problém ponúkať aj Hitlerov Mein Kampf.
Akým právom títo súkromní podnikatelia vstupujú na pôdu myšlienkových zápasov a aj názorových protichodností tvoriacich podstatu vývoja každej slobodnej spoločnosti? Ako je možné, že takéto počínanie nie je odsúdené ako evidentné rozkladanie základných princípov demokracie, ktorá na rozdiel od režimov diktatúr má a musí ponúkať aj rozdielnosť názorov ako nevyhnutnú podmienku rozvoja myslenia a kultúry? Ako je možné, že spoločnosť toleruje niekoľkým bielym golierom rozhodovať o tom, čo sa má k čitateľom dostať a čo čítať nemajú?
Z týchto dôvodov sa musia slovenské vydavateľstvá, autori aj predajcovia sústrediť na permanentný a koordinovaný postup a u všetkých zainteresovaných strán sa dožadovať nápravy. Táto náprava nie je len otázkou kompetencií protimonopolného úradu a orgánov činných v trestnom konaní. Zrovnoprávnenie postavenia autorov, vydavateľstiev a kníhkupcov musí byť v bytostnom záujme budúcnosti slovenskej kultúry.
AUTOR: TIBOR ELIOT ROSTAS
Zanechajte nám komentár