Karma je sviňa
Je tu leto. Západy slnka trávime vonku a romantiku kazia len dotieravé komáre. A tak som sa im trošku pozrela na zúbky. Pardón, sosáčiky. A zistila som, že ide o celkom zaujímavé potvorky… Prapredkovia komárov sa vraj na Zemi objavili už pred zhruba 210 miliónmi rokov. Mnohí ich považujú za najnebezpečnejšie zvieratá sveta, pretože prenosom nebezpečných chorôb ako žltá zimnica či malária dokážu nepriamo zabiť milióny ľudí ročne. Slovo moskyt má španielsky pôvod a znamená malá muška. Jednotlivé druhy, ktorých je vraj viac ako tritisíc, sa od seba líšia vzhľadom aj veľkosťou. Vážia 2 až 2,5 mg, za noc dokážu preletieť 10 kilometrov a bez prestávky dokážu lietať 4 hodiny rýchlosťou 1 – 2 km/hod. Nepríjemný piskľavý zvuk, ktorý nás máta zo snov, spôsobuje chvenie krídiel a hlasiviek. Štípu nás len samičky, ktoré vypijú až trikrát väčšie množstvo krvi než sami vážia a dokážu naraz naklásť až 300 vajíčok, zväčša na hladinách stojatých vôd. Testy spotrebiteľských organizácií dokázali, že klasické repelenty fungujú pomerne spoľahlivo, no predpisy ich kvôli chemickému zloženiu radia medzi pesticídy a napriek individuálnemu schvaľovaniu ministerstvom zdravotníctva sa u konečného spotrebiteľa môžu objaviť nežiadúce účinky. Repelentné náramky v testoch prepadli úplne.
Žijeme v dobe mobilných aplikácií a čoraz viac ľudí si sťahuje apky, generujúce ult-razvukové frekvencie. Rôzne zvukové vlny majú komáre vydesiť natoľko, že stratia chuť pichnúť vás. Spotrebiteľské organizácie otestovali aplikácie Anti Mosquito Sonic Repelent pre Androidy i operačné systémy iOS, no obe, naozaj „prekvapujúco“, zlyhali.
U nás doma sa snažím o budhistický prístup. Hmyz v živom stave odchytím a vypustím von oknom. Veď karma je sviňa a presvedčil sa o tom aj môj muž, keď jednu dovolenku v Chorvátsku zahájil masívnym vyvraždením pichľavých ježkov v našej lagúne. Zvyšok dovolenky strávil namrzený, doštípaný neidentifikovaným hmyzom v tieni. Vinníkov sme nenašli a mne sa nič nestalo, hoci sme boli po celý čas spolu.
Komáre však odchytiť samozrejme nejde, preto aj tohto roku siahnem po osvedčených prírodných produktoch. Odpudzujú ich aromatické rastlinky ako mäta, levanduľa či bazalka. Repelentný efekt má aj sójový olej a citrónová tráva. Estetickým repelentom je limetka prekrojená na poly s napichanými hlavičkami voňavých klinčekov. Drobné potvorky odpudzuje aj pach vitamínov skupiny B. No neprekonateľným receptom proti malým i veľkým upírom je cesnak. Nakrájaný a porozkladaný na stole v záhrade vás ochráni pred krvilačnými sosáčikmi a skonzumovaný navyše aj pred neodbytnými susedmi. Príjemné a voňavé leto, priateliaJ. P. Vargová
Zanechajte nám komentár