Hoci stáročia zažívali vlny cudzích vpádov, stále vrelo vítajú návštevníkov. Slovákov i utečencov…
Giuseppe Sortino je mladý sicílsky podnikateľ. Hoci na Slovensku nikdy nebol, vie o nás veľa a má nás rád. Napriek kondómom, prilepeným na zrkadle a večne zlámaným roletám. Giuseppe Sortino má rád ľudí. Bielych, čiernych, bohatých aj chudobných. „Nie sme predsa psi, všetci sme ľudské bytosti…“ Možno preto, že vyrástol na Sicílii, ktorej história je veľmi pestrá, plná invázií, intríg a bratovražedných bojov, si ani zo súčasnej vlny migrantov veľkú hlavu nerobí. „Migrácia je normálna vec. Vy alebo ja by sme na mieste migrantov postupovali rovnako…“
Akí sú Slováci klienti?
Máme s nimi výborné vzťa-hy. Slovenská a talianska kultúra je viac menej rovnaká. Aj vy ste priateľskí, máte radi jedlo a najmä svoju rodinu. Víno ale ľúbite viac ako je našou tradíciou. Musím povedať, že Slováci pijú naozaj veľa, veď asi aj preto na Slovensku máte nulovú toleranciu alkoholu pre vodičov. Pri tolerancii 0,5 ‰ si my môžeme dať pohár vína alebo piva. Všeobecne sú však naše skúsenosti so Slovákmi veľmi dobré. So slovenským tour operátorom sme začali spolupracovať pred troma rokmi. Minulý rok sme sem priviedli 171 skupín slovenských klientov, tohto roku ich už bolo 450. V súčasnosti ponúkame dvadsať apartmánov v mestečku Custonaci. Vďaka slovenským dovolenkárom sme len tohto roku zarobili viac ako 200 000 eur. V súčasnosti 80 % našej klientely tvoríte najmä vy, až potom sú to Česi a Maďari. A asi dvadsať skupín z minulého roka sa vrátilo i túto sezónu. Zariadenie izieb, nábytok i vonkajšie prostredie konzultujeme s marketingových riaditeľom tour operátora, aby všetko zodpovedalo požiadavkám klientov. Poprosil ma napríklad o ubytovanie s vyšším štandardom, vonkajším bazénom, raňajkami a denným upratovacím servisom. Tak sme tohto roku dobudovali bazén a vo svojom dome ponúkam ubytovanie pre dvanásť ľudí. Pretože aj slovenskí klienti sú rôzni. Niektorí preferujú ubytovanie s raňajkami, iní bez. Teraz ponúkame obe alternatívy.
Čo ste o Slovensku vedeli pred začiatkom spolupráce so slovenskou agentúrou?
Nič. Počul som len niečo o Československu a pred desiatimi rokmi som bol v Prahe. Dnes mám u vás veľa priateľov z Tatier, Galanty, Žiliny, Sládkovičova, Bratislavy… Pozývajú ma na návštevu, ale ešte som tam nebol. Nemám čas, lebo pre vás pracujem v lete i v zime. Pestujeme niečo vyše päťtisíc olivovníkov a aj na Slovensko dovážame olivový olej. Vyštudoval som síce architektúru na univer-zite v Palerme, no pred siedmimi rokmi som využil prí-ležitosť začať podnikať v cestovnom ruchu a dodnes neľutujem.
Slováci si vravia, že sme holubičí národ. Považujeme sa za pohostinných a čistot-ných ľudí. Aj vy ste si to všimli?
S tou pohostinnosťou máte pravdu. Prekvapilo ma tiež, že si dovolenku naozaj užívate. Hoci priemerne zarábate päťsto, šesťsto eur, je fascinujúce, že väčšinu peňazí ste schopní minúť na cestovanie a spoznávanie sveta. Je to zau-jímavé nielen pre náš biznis, ale pre celú oblasť. Slováci sa ma pýtajú na všetko. Potápanie, výlety na lodi, historické miesta… Z tohto pohľadu ste pre celú Sicíliu veľmi zaujímavou klientelou. Na druhej strane nepotrebujete každý deň špeciálne služby, niekedy však viete šokovať. Nájsť kondóm pod posteľou je na dovolenke normálne, aby bol ale týždeň prilepený v strede zrkadla uprostred izby? Tiež nás zaráža, prečo si Slováci po sebe neupracú kuchyňu v apartmánoch. Po Francúzoch, Nemcoch či Talianoch zo severu je po ich odchode kuchyňa čistejšia, ako keď prišli. Po Slovákoch často nie. Ako som ale povedal, ste super priateľskí, máme vynikajúce vzťahy a prípadné problémy zväčša s agentúrou vyriešime jediným telefonátom. Napríklad včera mi volali ohľadom klienta, ktorému v rodine niekto zomrel. Nemôže prísť, tak ma agentúra požiadala, aby som mu vrátil cenu zájazdu. Nie je to pre nás jednoduché, pár dní pred jeho nástupom, ale urobili sme to.
Počuli sme príbehy o našich krajanoch, ktorí polovicu dovolenky trávili vymýšľaním spôsobu, ako by dostali lepšie auto. Keď nepomohli reklamácie, vybrali z kľúča čip a auto ako nepojazdné reklamovali opäť. Určite riešite i priestupky spojené s iným štýlom jazdy…
Áno, riešime aj množstvo problémov so šoférovaním. Máme tu svoje pravidlá, ktoré sú iné, ako tie vaše. Napríklad rýchlostné limity nedodržiavame a policajných hliadok sa báť netreba, keďže vodičov na meranie rýchlosti musia upozorniť dopredu informačnou tabuľou. Naši strážcovia zákona nemajú ani laserové radary, ako tí vaši. Pre Sicíliu ste príliš dobrými vodičmi. Keď vidíte značku stop, zastanete. Vždy to nie je treba. Keď je hlavná cesta prázdna, netreba stáť na stopke, pretože zozadu do vás pravdepodobne niekto ťukne. Riešime množstvo dopravných problémov, nie sú to však vážne nehody. Najčastejšie tzv. ťukesy, pneumatiky či parkovanie. Je pravda, že na Sicílii nemáme najlepšie cesty a ani parkovanie nie je najideálnejšie. Často neviete, kde parkovať, pretože chýba označenie v angličtine. A to je chyba našich mestských úradov.
A čo sa týka kvality áut? Naozaj Slováci za cenu dovolenky 500 eur mesačne, vrátane požičania auta, očakávajú dobre že nie no-vučičký mercedes?
Tohto roku v rámci balíka nedostávate nové autá, pretože nám neposkytujete svoje kreditné karty. Vznikajú kvôli tomu nezhody, niektorí klienti požadujú kvalitnejšie autá, preto sme sa rozhodli vyjsť im v ústrety. Na budúci rok budú v ponuke aj lepšie vozidlá, avšak klienti ich dos-tanú len na kreditnú kartu.
U nás tradícia malých rodinných firiem takmer zanikla, u vás sa jej darí. Spolupracujete, či si skôr konkurujete navzájom?
To je veľmi špecifické. Napríklad túto zimu ma agentúra požiadala pripraviť balík v mestách Catania a Palermo s ubytovaním na pláži. Ľudia neboli spokojní, pretože personál hotelov nebol taký priateľský, ako sme my. Klienti neboli spokojní, pretože hotel bol veľký. Keď máte dvadsať až päťdesiat izieb, potrebujete veľa miesta, preto sú izby menšie. Kontakt so zákazníkom sa zúži len na odovzdávanie kľúčov a zdvorilý pozd-rav na recepcii. Turistické informácie dostanete zväčša až v infocentre najbližšieho mesta. Súčasťou týchto balíkov bola aj exkurzia na Etnu. Jeden z mojich priateľov vyzdvihol ľudí v hoteli a vyviezol ich na vrchol sopky. Trikrát to prebehlo bez problémov, štvrtýkrát sa klienti sťažovali, že tento spôsob bol čudný a komplikovaný. Ponaučenie? Ľudia potrebujú svoju slobodu. Potrebujú priateľský vzťah so svojim ubytovate-ľom. Potrebujú dostatok pries-toru, aby si týždňový pobyt v apartmáne užili. Moji susedia či veľké hotely ponúkajú klientom menšie izby. Keď s niekým spolupracujete, ručíte aj za jeho služby. Často nehovoria po anglicky. Moja angličtina je síce hrozná, dohovorím sa s každým, čo pot-rebujem. Agentúra mala aj krásny balík pre tisíc ľudí na Sardínii, nik v hoteli však nehovoril po anglicky. V centre Ríma mali balík v hoteli so sedemsto izbami, na maily agentúre odpovedali až po dvoch, troch týždňoch. Posielali mi mailovú komunikáciu, aby som im ju preložil a povedal o.k. Pri veľkých hoteloch čakajú v agentúre na to „o.k.” aj niekoľko týždňov. Tak dlho agentúra s potvrdením pobytu pre klienta jednoducho čakať nemôže. Tiež si nemôžem byť istý kvalitou ubytovania v iných objektoch. Je tu veľa rodinných lokalít s tromi, štyrmi izbami. Klienti navyše chcú presne to, čo videli na fotkách na stránke agentúry. Ak sa čokoľvek stane a niečo nesedí, ľudia vás obvinia, že ste im ukradli peniaze, pretože nedostali, čo si objednali.
Východoeurópania, zdá sa, sú vašim osudom. Aj vaša manželka je Slovanka…
Áno, pochádza z Bieloruska. Bola našou najlepšou klientkou pred dvoma rokmi. Prišla s priateľmi na tri týždne a len sme sa sem tam pozdravili. Keď sa vrátila domov, začali sme komunikovať cez skype a prišla láska. V septembri oslávime prvé výročie nášho manželstva. A čo sa mi na nej páči? V prvom rade blond vlasy a zelené oči. Aj vaša slovanská mentalita je iná. Sicílske ženy sa starajú najmä o rodinu a vážim si, že manželka mi pomáha aj s biznisom. Kvôli láske sa dokázala vzdať dobre platenej práce a života v Bielorusku a žije tu so mnou.
Poďme z východu na juh. Sicília má s migrantmi dlhoročné skúsenosti. Ako vnímate ten humbug, ktorý kvôli nim v Európe vznikol?
Je to hlúpe, migrácia je predsa normálny proces. Brat môjho starého otca odišiel do Ameriky pred 60 rokmi. Bez ničoho, ako imigrant. Začal v New Yorku a vedel len jediné – krájať mäso, pretože naša rodina mala malý obchod. Dnes je z neho milionár a žije v Arizone. Aj dnes sú talianski emigranti všade. V Austrálii, na Novom Zélande, po celej Európe. Rovnako ako Slováci. Nedávno tu býval slovenský doktor, ktorý pracuje v Bostone v Dallase. Tiež je emigrant. Prečo by teda migranti mali byť problémom? Nie sú to psi ani mačky, sú to ľudia, ľudské bytosti. Potrebujú len miesto na bývanie a prácu. A naša ekonomika ich potrebuje, pretože Taliani nebudú robiť pomocné práce, ktoré vyhovujú im. Keď v Taliansku pracujete v banke alebo ste napríklad stavbárom, máte viac menej rovnaký plat. Imigranti pracujú viac a za menej peňazí. Osem, desať hodín, bez cigariet. Je to pre nás dobrý zdroj pracovnej sily. Naše mestá si ich vo veľkom prenajímajú napríklad na čistenie ciest, pracujú na poliach, v olivových hájoch, v reštauráciách, na rybárskych lodiach…
Mali by sme ich teda prijať, alebo otočiť a poslať späť, odkiaľ prišli?
Európa nemá inú možnosť, len ich prijať. Európa sa o nich musí postarať, alebo nebude existovať. Ak chceme prežiť, napríklad ako Amerika pred šesťdesiatimi rokmi, Európa musí byť bezpečným miestom pre migrantov i lokálnych ľudí, pre všetkých. Ak imigrantov Európa neprijme, musí nájsť iné riešenia v ich krajine. Vystavať tam firmy a podniky, ktoré dajú ľuďom prácu, nastoliť demokraciu. Nájsť iné riešenia ako bomby a zbrane. Dobré riešenia, ktoré pomôžu ľuďom priamo u nich doma. Nie múry s ostnatými drôtmi alebo záchytné tábory v strede ničoho.
Na Slovensku žije málo moslimov, s islamom nemáme takmer žiadne skúsenosti. Máme sa ich báť?
Ale prosím vás. Bol som trikrát v Tunisku, aj inde v Afrike, so sestrou a priateľkou. Nadránom sme sa sami túlali Monastirom a pri biliardovom stole natrafili na tuniského barmana. Objednal nám drinky, ukázal okolie a dva týždne sa o nás staral. Len tak, z priateľstva. Pritom sme boli celkom nez-námi ľudia. Moslimov sa báť netreba. Členovia organizácie Islamský štát sú kriminálnici a takých zločincov máme aj v Taliansku, aj vy na Slovensku. Sú predsa všade. Keď si poradíme s týmito kriminálnikmi, problém je vyriešený.
Moslimov z arabských krajín tu zamestnávate roky, sú schopní sa asimilovať aj v cudzej krajine?
Moslimovia síce nerozumejú princípom demokracie, ale i pre mňa je to prinajmenšom zvláštny systém. Vezmime si najväčšie ekonomiky Európy. Veľká Británia – demokracia, ale je to kráľovstvo. Švédsko – demokracia, ale je to kráľovstvo. Španielsko – demokracia a kráľovstvo. Holandsko, Belgicko, Luxembursko… Pre krajiny Blízkeho východu či Afriky, ich kultúru, je demokracia nepochopiteľná. Potrebujú pravidlá a nasmerovanie na každý deň. Napríklad môj zamestnanec Momodu. Pracuje bez problémov, ale pot-rebuje vedieť, kedy má začať, kedy má skončiť a priebežne vždy, čo má robiť. Keby to ostalo na ňom, bol by stratený. A s islamom je to rovnaké. Potrebujú pravidlá a jedného vodcu. Keď zabijete Kaddáfího, Líbya nemá vodcu. Keď zabijete premiéra Egypta, stratia vodcu. Tak začína chaos. Rovnako v Iraku či Afganistane. Rusi aj Američania prehrali vojny a krajiny sú v chao-se. Momodu bol francúzsky študent v Senegale na dobrej škole. Iný môj zamestnanec predával parfumy v značkovej predajni v Gambii. Doma si môžu nájsť hocakú prácu, no v ich krajinách zarobia tri doláre mesačne. Byt, auto, počítač, telefón si za tri doláre mesačne nekúpite. Preto musíte nájsť iné riešenie, aby ste uživili seba i rodinu. Na ich mieste by sme vy i ja uvažovali rovnako. V Senegale nie je vojna, ľudia tam však zarábajú veľmi málo a táto situácia je v dnešnom globalizovanom svete neudržateľná. Ak tam nepostavíte cesty, továrne, neprinesiete nové investície, nemocnice, školy, príležitosti… Vzali sme im ropu, diamanty, plyn, zlato, drevo, striebro, meď. Všetko je z Afriky. Keď Európa niečo potrebuje, vezme si to z Afriky, ale keď Afrika potrebuje pomoc, Európa sa otočí chrbtom. To je naozaj milé. Takto Európa dlho existovať nebude. Petra Vargová
Zanechajte nám komentár