Fetiše socializmu
Celý život som prežil v Poprade, do osemdesiatky mi veľa nechýba a od svojich štyroch rokov si toho pamätám dosť. Napríklad Nemci mali na našej ulici poľnú kuchyňu a my, deti, sme od nich chodili žobrať: „Bitte Brot, bitte Zucker, bitte Kaffe“ a pod. Nemeckí vojaci nám takmer vždy vyhoveli a nepamätám si, aby nás odohnali, že čo tu chceme. A potom prišli ruskí vojaci. Bola strašná zima, veľa snehu napadalo. Tí prví prišli na lyžiach a ponáhľali sa smerom na Svit. Viem len toľko, že v našej rodine sa schádzali strýkovia a veľa rozprávali o vojne a postupnom pochode ruskej armády. Tiež sa tam niečo vypilo a pamätám si, ako im mama hovorila: „Nepite toľko, nechajte niečo aj pre Rusov, čím ich ponúkneme, keď prídu?“ A oni prišli…… napili sa a potom to začalo. „Ty chazaj odchodi, chazajka pajdeš so mnoj.“ Bolo možno jediným šťastím, že na poschodí býval ruský dôstojník, ten zakročil a tak sa rodine nič nestalo.
No a potom vojna skončila. Kto akože dokázal, že bol partizánom mal výhodu, lebo mal šancu, že sa mu niečo ujde. Nechcem menovať ľudí z Popradu, ktorí boli medzi prvými a bolo ich dosť. Každý mal svedka, ktorý mu potvr-dil, kde sa zúčastnil odboja. Ale nie o tom chcem písať.
Postupne sa začalo znárodňovanie súkromného majetku, ale aj obrovská výstavba fabrík, družstiev, železníc, ciest, škôl, nemocníc, stavali sa byty zadarmo. Nemali sme prepych, ale mali sme všetko, čo sme k životu potrebovali a nikto nehladoval a ani nežobral. Trápi ma, že nejaký mladý demokrat, ktorý možno len od niekoho niečo počul, aj keď by som mladých ľudí nerád urazil, začal písať a uverejňovať nejaké Fetiše socializmu v našej verejnoprávnej televízii. Určite ani nevie, čo ten socializmus bol a ako ľudia, ktorí vybudovali tento štát, na tu terajšiu demokraciu reagujú. Len jeden príklad – za socializmu bola lekárska starostlivosť aj lieky zadarmo! Dnes len za vytrhnutie boľavého zuba zaplatíme 50 eur a to nepočítam injekciu! Áno, bol veľký problém vycestovať za hranice a vždy ste potrebovali vycestovacie víza, ktoré vám niekto musel schváliť. Dnes síce môžeme cestovať kamkoľvek, ale chýbajú nám peniaze a z našich dôchodkov ledva prežijeme.
Aj ja som v roku 1977 dostal víza do Rakúska, na Zeltweg, keď ešte pretekal Fittipaldi. A tiež by som mohol písať, že som sa hanbil, že som sa vôbec narodil, keď ma na colnici v Petržalke vyzliekali do naha a keď som sa pýtal, čo vlastne hľadajú, dostal som odpoveď, že si plnia len svoju povinnosť. Vtedy som si predstavil transport Židov, ktorých v dobytčakoch odvážali do Oswienčimu a nevedel som, či tak neskončíme aj my. Tak som sa cítil v komunizme aj ja. Dnes sa ale zamýšľam nad deťmi, ktorým už ani nemá kto povedať, čo ten SOCIALIZMUS vlastne bol. Že to neboli len rady na exotické ovocie pred Vianocami, či rady na mäso, Trabanty a škodovky. Žili sme skromne, nikto nikomu nič nezávidel a nepredbiehal sa v zhromažďovaní majetku a peňazí, ale každý mal prístup k bývaniu, k vzdelaniu a k lekárskemu ošetreniu zadarmo, každý mal prácu… Ale o týchto stránkach socializmu nikto nepovie ani slovo, všetci sa tomu vyhýbajú a chvália niečo, čo si v žiadnom prípade chválu nezaslúži. Pretože dnes je pracujúci človek na poslednom mieste záujmu politikov. V tejto súvislosti by som už len poznamenal – dobre už bolo!!! Keď niekto o pár desiatok rokov začne robiť Fetiše demokracie, nebude tam nič iné, iba bezbrehé rozkrádanie toho, čo sa vďaka socializmu vybudovalo, bezbrehá korupcia, honba za peniazmi, stúpajúca kriminalita a v neposlednom rade aj postupné zabíjanie duše človeka. (bbš)
Zanechajte nám komentár