COVIDKON II.
Živý prenos z konferencie Covidkon II: Vplyvy covidu očami pedagógov, psychológov a právnikov, Praha 19. 3. 2022.
Odborníci z oblasti pedagogiky, psychológie a práva zdieľajú svoje poznatky s dopadmi protiepidemických opatrení na mladú generáciu. Deti izolované od kolektívu, výučba na diaľku, testovanie, rúškovanie, karantény, riaditelia a učitelia pod paľbou nariadenia meniacich sa zo dňa na deň, šikanovanie na základe zdravotných rozhodnutí.
Je to za nami? Čo to prinieslo? S akými následkami? A ako to nabudúce urobiť lepšie a vydať sa v oblasti školstva a výchovy smerom k informovanej, slobodnej spoločnosti?
Popoludňajšiu časť programu vysielame TU:
Rozhovor s hercom a moderátorom Jaroslavom Dušekom o spoločenskej hypnóze a ďalších fenoménoch
„Správame sa veľmi divne voči svojmu bytiu, voči svojim schopnostiam. Stále ich niekam odovzdávame, nejakým odborníkom a tvrdíme, že to vedia lepšie ako my,“ hovorí herec a moderátor Jaroslav Dušek v rozhovore o spoločenskej hypnóze, ilúzii bezpečia, mechanizmoch strachu aj tom, ako akákoľvek skúsenosť vedie k zmúdreniu.
Ako funguje spoločenská hypnóza? Prečo ľudia stále hľadajú pomoc v spoločenstve, ktorému na nich ako na jednotlivcoch nezáleží? Hrajú „tí pri moci“ divadlo? Čoho sa bojíme? Je možné, že sa najviac bojíme strachu? A čím sa Jaroslav osobne v súčasnej dobe najviac baví? https://www.youtube.com/embed/MogJtafu2wI?feature=oembed
V posledných rokoch médiá a ďalšie subjekty podľa Duška tvorili situáciu takú, aby posilnili potrebu človeka hľadať pomoc v spoločnosti. „Táto otázka sa objaví vždy, keď je v spoločnosti snaha pretvoriť človeka len na súčasť celku. Spoločnosť poskytne človeku bezpečie a za to po ňom chce osobnú silu. Čo je do určitej miery výhodné, lenže to spoločenstvo má tendenciu ku kôrnateniu, k skostnateniu do inštitúcie a tam sa zrazu tomu jednotlivcovi prestane dariť. Začne byť napríklad chorý. Nemá tu moc. A hľadá pomoc. A keď už pod vplyvom nejakej tej spoločenskej hypnózy zabudne na to pôvodné, božské, tak hľadá pomoc pri tomto spoločenstve,“ popisuje herec mechanizmus podľahnutia a podvolenia sa vytvoreným štruktúram namiesto skutočne slobodnej tvorby svojho života.
Jaroslav Dušek patrí medzi najznámejších slovenských hercov. Stvárnil množstvo výrazných filmových rolí, hlášky niektorých z jeho komediálnych postáv zľudoveli. V divadelných projektoch Jaroslava od mladosti priťahovala improvizácia. Stojí na nej aj Divadlo Vizita, ktoré Dušek spoluzaložil pred viac ako 40 rokmi. Cez divadlo Dušek prináša divákom aj múdrosť starých indiánskych civilizácií. Jeho predstavenie Štyri dohody a Piata dohoda, v ktorých herec vychádza z rovnomenných kníh Dona Miguela Ruiza, sa stala hitom. V súčasnosti je Dušek známy aj ako moderátor programu Duša K, v ktorom preskúmava zákutia ľudskej duše a tvorby prostredníctvom rozhovorov s hosťami, ktorých povolanie, poslanie či činnosť idú nejakým spôsobom mimo hlavného prúdu.
Vo svojich programoch sa Jaroslav Dušek veľmi často dotýka témy ľudského zdravia a kvality života tak, ako si ju sami tvoríme. Hlavným obmedzením je strach, ktorý si podľa Duška my ľudia vieme vypestovať z čohokoľvek a nechať sa ním ovládať, rozleptávať.
„Sme tvorcovia. Majme to na pamäti. Nie sme obete, nie sme otroci, nie sme handry vláčené vo vetre,” vyzýva aj v aktuálnom rozhovore pre NF Svedomie národa.
Zanechajte nám komentár