Cár Peter I. o Novom roku: „Dospelí ľudia by sa nemali dopúšťať opilstva a šarvátok – na to je dosť iných dní“
30. decembra 1699 cár Peter I. (1672-1725) podpísal dekrét o prechode Ruska na novú chronológiu. Teda o prenesení slávenia začiatku roka z 1. septembra na 1. januára:
Keďže v Rusku tradične vnímali Nový rok rôznymi spôsobmi, bolo dobré, aby od doby výnosu Petra Veľkého sa prestalo so zavadzaním ľudí a začalo sa sláviť i oslavovať Nový rok, všade po celej Rusi od prvého januára. A ako znak dobrej vôle a oslavy nadchádzajúceho roku sa v rámci zábavy, bolo doporučené si navzájom zablahoželať k novému roku. Zaželať si pohodu v podnikaní a prosperitu v rodine. Na počesť Nového roka sa začala tradovať výroba ozdoby z jedlí. Pobavenie deti, jazdenie na saniach z kopca. A ako sme už predoslali, pre dospelých sa opilstvo a bujarosť nemala páchať. Na to je dosť iných dní.
Nový rok 1700 sa v Moskve slávil na kráľovský rozkaz celých sedem dní; domáci museli dávať pred domy a brány na ozdobu ihličnaté stromy a každý večer sa zapaľovali sudy s dechtom, odpaľovali rakety, pred Kremľom a na súkromných dvoroch sa strieľalo z malých zbraní, išlo o dvesto kanónov.
Nový rok 7208 „od stvorenia sveta“ sa stal 1700. rokom podľa juliánskeho kalendára. Formálne pravoslávny cirkevný Nový rok pripadá na 1. septembra dodnes, no málokto mimo cirkvi o tom vie. A volá sa inak – Nový rok. Pravoslávny kalendár sa začína 1. septembra slávnostnou bohoslužbou.
O oslave Nového roka v Moskve v roku 1582 legát a jezuita Antonio Possevino (1533-1611) napísal:
„Moskovčania počítajú chronológiu od samého stvorenia sveta. Tento deň oslavujú všeobecnou zábavou a všemožnou zábavou. Na námestí je postavená plošina, na ktorej sa týči metropolita a veľkovojvoda a odtiaľ sa oznamuje koniec roka Metropolita podľa zvyku posväcuje vodu touto vodou, kropí aj knieža a okolostojacich ľudí, krížom zatieňuje princa i jeho synov a modlí sa za ich dlhý a šťastný život a v tom čase ľud hlasno kričí: „Veľa rokov nášmu veľkému panovníkovi a jeho deťom!“ Všetci si navzájom radostne blahoželajú a všetkým želajú dlhý život.“
Aj takáto je história týchto dní.
*ЯHR*
Zanechajte nám komentár