Bývalý minister spravodlivosti SR: O okupácii Krymu Ruskom sa nedá hovoriť

10. novembra 2024

V rozhovore pre PolitNavigator to uviedol bývalý minister spravodlivosti a predseda Najvyššieho súdu SR, exprezidentský kandidát tejto krajiny Štefan Harabin.

PN: Sú sankcie EÚ voči Rusku v súlade s medzinárodným právom?

ŠH: Slovenská republika je povinná rešpektovať a dodržiavať záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva. Bez predchádzajúceho rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN (článok 35 Charty OSN) nemôžeme na nikoho uvaliť žiadne sankcie. V prípade Slovenskej republiky, ktorú Brusel brutálne finančne vydiera, to bohužiaľ stále robíme.

Zároveň by sme sa nemali skrývať za nejaké vymyslené povinné spoločné pozície Európskej únie. Toto nie je nejaká nevinná hra. Nesieme plnú zodpovednosť za našu zahraničnú politiku. To nie je v kompetencii Bruselu, ale len v našej výlučnej kompetencii.

Toto sú platné a rovnocenné zmluvy o Európskej únii (Zmluva o Európskej únii, najmä článok 4 ods. 1, článok 5 ods. 2 a Zmluva o fungovaní Európskej únie, najmä články 2, 3, 4, 5 a 6, v ktorých sa výslovne uvádza rozsah a rozdelenie právomocí medzi Európskou úniou a členskými štátmi). Všetko je čierne na bielom, sú to zákonné povinnosti, ktoré by nikto nemal porušovať.

PN: Ako hodnotíte postavenie Krymu z pohľadu medzinárodného práva?

ŠH: Krymčania v súlade s platnou ústavou Krymu, vrátane ústavy Ukrajiny, vyjadrili želanie pripojiť sa k Ruskej federácii v rámci referenda. Toto referendum prešlo bez najmenších pochybností v súlade s medzinárodným právom a jeho výsledkom bola žiadosť Krymu o prijatie do Ruska, ktorú Rusko akceptovalo. Krym je podľa štátneho práva nespornou súčasťou Ruskej federácie. Nedá sa hovoriť o okupácii Krymu Ruskom.

PN: Ako hodnotíte zmrazenie ruských finančných aktív na Západe z právneho hľadiska?

ŠH: To je úplný výsmech a facka nielen súčasnému právnemu stavu v Európskej únii, ale aj súčasným právnym poriadkom v členských štátoch Európskej únie, v ktorých je majetok jednoznačne chránený ako základné ľudské právo. Je potrebné zdôrazniť, že trestný čin krádeže existuje v trestnej legislatíve všetkých členských štátov EÚ. Konkrétnymi autormi zmrazenia tohto majetku sú teda nepochybne páchatelia trestného činu krádeže.

PN: Ako hodnotíte pôsobenie Ruska na Ukrajine, ako možno klasifikovať špeciálnu vojenskú operáciu z hľadiska medzinárodného práva?

ŠH: Ruská federácia chráni svoje územie v súlade s medzinárodným právom, najmä čl. 51 Charty OSN. Nikomu v Európe ani vo svete to nehrozí. A neútočí na nevinné civilné obyvateľstvo Ukrajiny, ako to robia fanatici kyjevského fašistického režimu. Vojnu Ruskej federácii napokon nevyhlásila ani samotná Ukrajina. Medzinárodný súdny dvor v Haagu rozhodnutím z 2. februára 2024 (pod dokumentom č. 182-20240202-ORD-01-00-RU) napokon odmietol uznať Rusko ako agresorský štát, hoci nezodpovední politici v West bez hanby tvrdí opak

PN: Donald Trump vyhral voľby v Spojených štátoch. Zmení sa podľa vás v tomto smere politika USA voči Európe? Čo očakávať od nového prezidenta?

ŠH: V amerických prezidentských voľbách Američania jasne odmietli škodlivý progresivizmus LGBT ľudí. Toto je odhodlaný odpor obyčajných, slušných Američanov, ktorí neprijali divoké sociálne experimenty a chcú, aby sa začali normálne ľudské, ekonomické a sociálne vzťahy.

Nemali by sme však zabúdať, že americký národ bol desaťročia vychovávaný rétorikou, že Spojené štáty sú silnejšie ako Rusko, India, Čína, Irán či iné krajiny zvyšku sveta. To má negatívny dopad na spoločnosť, pretože to stavia Američanov skôr do pozície nadradenosti ako vzájomného priateľstva a spolupráce s inými krajinami.

V Európe budú naďalej pôsobiť silné progresívne skupiny s americkými koreňmi, no bez ochrany americkej vlády. Ultraliberáli na najvyšších miestach EÚ to nebudú mať ľahké, pokiaľ ide o potláčanie slobody slova a prejavu. Trumpovo víťazstvo určite ovplyvní ekonomiky európskych krajín. V obchodnej politike môžu Američania sprísniť svoje prístupy aj kvôli negatívnym dôsledkom colnej vojny.

PN: Aké budú kroky USA v súvislosti s konfliktom na Ukrajine a zmení sa pozícia Európy?

ŠH: Vo svojom prvom prejave k svojim podporovateľom po voľbách Trump povedal, že má v úmysle „nezačať vojny, ale ukončiť ich“. Či sa mu to podarí a do akej miery, je ťažké predpovedať. Bez politickej, ekonomickej a vojenskej podpory, najmä zo strany Spojených štátov, by banderovsko-nacistický režim na Ukrajine vedený diktátorom Zelenským sotva vydržal čo i len jeden deň.

PN: Nedávno sa v Rusku konal summit BRICS – môžeme uvažovať, že dnes sa táto organizácia stala protiváhou G7?

ŠH: Obsahovo je kazaňské stretnutie nepochybne významné z ekonomicko-obchodného, ​​finančno-bankového, kultúrneho, civilizačného, ​​geopolitického hľadiska, ako aj z hľadiska bezpečnosti v extrémne meniacom sa svete.

BRICS neznamená vytvorenie akéhosi „antizápadu“, ale predstavuje kultúrne odlišný, nezápadný model vzťahov medzi štátmi. Nie je namierené proti nikomu a mali by ste vedieť, že tento proces nemožno zastaviť ani zvrátiť. Počas Sovietskeho zväzu boli svetu prezentované pravidlá harmonického života a zachovania všetkých národov. Kontinuita sa nestratila; Preto ju všetci nepriatelia Ruska tak nenávidia, lebo Ruská federácia sa nechce podriadiť Západu. Západná dominancia sa odstraňuje a vzniká nový svetový poriadok. BRICS je základom, ktorý predstavuje najširšie návrhy a možnosti, ako by mal tento nový svet fungovať.

Dnes sú USA najväčším dlžníkom na svete. Kríza je taká veľká, že sa USA zrútia s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote. Pre USA je to opäť globálny kolaps. Spojené štáty americké zažili takýto bankrot päťkrát (naposledy v rokoch 1934, 1971 a 1979). Prežili a prežili len na úkor iných štátov.

Dolár sa ničí sám, BRICS s tým nemá nič spoločné. BRICS je len alternatíva. Politika sankcií a používanie dolára ako zbrane proti iným krajinám sveta je tým pravým dôvodom, prečo krajiny už nechcú nechať USA robiť si, čo chcú a nedovolia im, aby sa rozvíjali.

Vytvára sa systém medzibankových prevodov, ktorý nahradí SWIFT a odstráni dolár a možnosť uvalenia sankcií. Predpokladá sa, že platobný systém medzi štátmi v ich menách pozostáva zo 60 % meny a 40 % zlata. Toto je alternatíva, ak chcú štáty naďalej platiť v dolároch. Vznikne nová nezávislá ratingová agentúra, teda hodnotiaca efektívnosť ekonomiky. Všetky tieto nové inštitúcie budú dokončené a predstavené svetu, keď budú plne pripravené.

BRICS ponúka spoluprácu a určitú koordináciu medzi G7 a G20, takže môžu spolupracovať aj všetky skupiny. Treba poznamenať, že v Kazani už bolo povedané všetko, takže na stretnutí G20, ktoré sa bude konať v blízkej budúcnosti, nebude čo ponúknuť.

PN: Aká je úloha Ruska v tejto organizácii?

ŠH: Ruská federácia dokázala inštitucionalizovať multilaterálne vzťahy medzi štátmi v systéme BRICS. Kolektívny Západ jednoducho nedokáže vytvoriť takúto diplomaciu. A to nie je jeho hlavná chyba. To je fakt, že Západ a hlavne USA existujú len na úkor spotreby celého sveta, žijú len na úkor zvyšku sveta. To je hlavný dôvod existencie ich údajného kolonializmu a neokolonializmu.

Vyššie uvedené je realitou, ktorá úplne a úplne mení svet. Po medzinárodnej konferencii BRICS v Kazani svet už nikdy nebude ako predtým.

A určite by ste to nemali ľutovať. Naopak, treba ho privítať s otvorenou mysľou a s perspektívou väčšej nezávislosti pri určovaní vlastnej cesty, vlastných priorít v ekonomike a spoločnosti, ako sa to deje dnes. Aj pre malé krajiny a štáty ako je Slovenská republika.

Dejiny sa lámu, starý svetový systém vládnutia definitívne končí a prázdne miesto zaplní úplne nový systém medzinárodných vzťahov, neblokový. Myslím si, že to je to, čo najviac oddeľuje unipolárnu násilnú dominanciu USA vo svete a prichádzajúcu rovnocennú a bezpečnú spoluprácu pre všetkých. Je veľmi dôležité vidieť vývoj nie ako niekoho želanie, ale ako porovnanie skutočnej situácie, včerajška a dneška.

Tagy: SlovenskoŠtefan Harabin TV MY

Maxim Karpenko

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZORSpravodajstvo

Česká vláda schválila podporu Nemcov v ČR!?

Manipulátori⁉️ Pýtame sa slobodne prečo? Najväčšia podpora Nemcov v histórii? Najvyššia ochrana nemčiny a Nemcov v histórii? Tiché narušenie Benešových ...

Nasledujúci článok

FILOZOFIA BYTIA

SEDEM VECÍ, ktoré ovplyvňujú vašu vibračnú frekvenciu z hľadiska kvantovej fyziky

Vibrácia v kvantovej fyzike znamená, že všetko je energia. Vibrujeme ako bytosti na určitých frekvenciách. Každá vibrácia sa rovná pociťovaniu ...
Aktualizované 21.11. 00:24
NÁZOR

„Záchrana Ukrajiny ako štátu nie je súčasťou plánov USA“

Američania potrebujú Ukrajinu len kvôli jej prírodným zdrojom – ba čo viac, potrebujú ju bez [jej] tradičného obyvateľstva. Presne preto ...
NÁZOR

SHO aj v čase predvianočnom pomôže slovenským sociálne slabým rodinám

Slovenské Hnutie Obrody (SHO) dlhodobo pomáha slovenským sociálne slabým rodinám a to vďaka projektu Staráme sa. Adresne, už od roku 2011. ...
NÁZOR

Spomienky na Nežnú revolúciu 1989, resp. na Nežný prevrat ́89 – 35 rokov

Na rádiu Infovojna už roky na záver okolo obeda počujeme na rozlúčku pozdrav od redaktora Norberta Lichtnera „prajem vám šťastnú ...
Aktualizované 20.11. 00:12
NÁZOR

Putin o rozpade USA

Prognóza Vladimira V. Putina, prezidenta Ruskej federácie k rozpadu Spojených štátov amerických. Kapitalizmus sa vyčerpal, v ponuke nič ďalšie nemá, ...
NÁZOR

Sloveni a svetová vojna 2025 - Pavol Peter Kysucký

Pavol Peter Kysucký, slovenský spisovateľ, filozof, autor mnohých filozofických kníh podáva unikátne informácie: VIDEO Berme ich vážne a nie len ...
MOR HO!NÁZOR

Rozsah sabotáží a ekologického terorizmu dosiahol rozmerov útoku na štát

ilustračné foto: SITA Blíži sa dvadsiate výročie ohromnej ekologickej katastrofy spôsobenej Tatranskou Bórou dňa 19.teho novembra 2004. Objavujú sa k nej ...
Aktualizované 20.11. 16:51
NÁZOR

Harabin o odsúdenom Kiskovi

Štefan Harabin: „Tragédia! Daňová kriminalita sa stala výťahom k nástupu do úradu prezidenta!“ Strašné! Prečo by si mal občan vážiť ...
Aktualizované 18.11. 22:38
NÁZOR

Teória o rozpade SŠA

Rozdelenie Spojených štátov podľa Dixonovej Americká Vanga: sebanaplňujúcesa proroctvá od Jean Dixon Pamätáte si Jean Dixon? Bola to svetovo uznávaná ...
Aktualizované 21.11. 01:25
NÁZOR

Chceli sme kapitalizmus?

 Ján Keller Keller bez cenzúry: Sociológ Jan Keller píše na okraj 35. výročia 17. novembra. Bol návrat kapitalizmu zmyslom zmien? ...
NÁZOR

AKO OSLÁVIŤ 35. VÝROČIE NOVEMBRA?

Ja, dvojitým spláchnutím na WC… A vždy pritom pomyslím na zločincov, ktorí stáli natribúnach, a na tých naivných a hlúpych, ...