Alexander Dugin: India sa môže stať kľúčovým hráčom pri náprave vzťahov medzi Ruskom a Západom
Alexander Dugin (Foto: BUSINESS Online)
Dugin hovorí o úlohe Indie vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom.
“India sa môže stať kľúčovým hráčom pri odblokovaní konfliktu medzi Ruskom a Západom a pomôcť normalizovať vzťahy,” povedal ruský filozof, politológ a sociológ Alexander Dugin.
V stredu sa v medzinárodnom multimediálnom tlačovom centre mediálnej skupiny Rusko-dnes konalo XV. fórum obchodného dialógu medzi Indiou a Ruskom. “India sa môže stať kľúčovým hráčom, ak chcete, sprostredkovateľom pri odblokovaní našej vojny so Západom. Keď sa skončí, musíme normalizovať vzťahy. Skončí sa, samozrejme, len naším víťazstvom a ničím iným, žiadne kompromisy Rusko robiť nebude,” povedal Dugin na plenárnom zasadnutí fóra.
Prejav Alexandra Dugina na XV. indicko-ruskom fóre obchodného dialógu
Na vzťahy medzi celým ľudstvom sa dá pozerať cez prizmu troch kľúčových geopolitických trojuholníkov: Moskva – Dillí – Washington a Dillí – Moskva – Peking. Tieto konštrukcie odrážajú zložité a asymetrické vzťahy medzi hlavnými svetovými hráčmi.
Prvý trojuholník, Moskva-Dillí-Washington, sa vyznačuje prudkým antagonizmom medzi Ruskom a Západom. Tento konflikt má výrazný vplyv na ekonomické vzťahy, ako aj na medzinárodné vzťahy vo všeobecnosti. V tejto konfrontácii hrá dôležitú úlohu západná sankčná politika, ktorá vytvára bariéry a obmedzenia pre hospodársku spoluprácu.
India však zaujíma v tomto trojuholníku jedinečné postavenie. Nie je v nepriateľstve ani so Západom, ani s Ruskom, čo mu umožňuje presadzovať svoje vlastné národné záujmy. India, ako suverénny národ -civilizácia, neposlúcha príkazy z Washingtonu a koná na základe vlastných strategických cieľov. To Indii umožňuje udržiavať dobré vzťahy s Ruskom aj USA, čo vytvára príležitosti pre jedinečný model partnerstva.
India sa môže stať kľúčovým hráčom a sprostredkovateľom pri riešení konfliktu medzi Ruskom a Západom. Jeho úloha môže byť obzvlášť dôležitá v budúcnosti, keď sa konflikt skončí a bude potrebná normalizácia vzťahov. Rusko napriek súčasným ťažkostiam nemieni robiť kompromisy a verí vo svoje prípadné víťazstvo.
Hospodárske vzťahy Indie s Ruskom a Západom sú tiež v osobitnom vzťahu. India bude brať do úvahy sankcie a obmedzenia uvalené Západom na Rusko, ale bude konať aj vo svojom vlastnom záujme. To si vyžaduje hlbokú geopolitickú analýzu, aby sme pochopili a odstránili alebo minimalizovali prekážky vo vzťahu.
Druhý trojuholník, Dillí – Moskva – Peking, predstavuje inú dynamiku. Rusko tu pôsobí ako sprostredkovateľ medzi Indiou a Čínou, ktoré zažívajú vážne ekonomické a geopolitické napätie. Rusko, ktoré má s oboma krajinami dobré vzťahy, môže zohrať kľúčovú úlohu pri zbližovaní týchto dvoch veľkých štátov. Tento trojuholník je tiež dôležitým prvkom architektúry multipolárneho sveta a má významný vplyv na ekonomické vzťahy.
Obchod a ekonomika nie sú nezávislé argumenty, sú pokračovaním politiky inými prostriedkami. Carl von Clausewitz povedal, že vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami. Ekonomika je zas pokračovaním politiky mierovými prostriedkami. To znamená, že pre úspešný rozvoj rusko-indického podnikania je nevyhnutné hlboké pochopenie geopolitiky.
Rozvoj IT technológií zohráva dôležitú úlohu aj vo vzťahoch medzi Ruskom a Indiou. Silicon Valley, centrum globálnych technologických inovácií, sa vo veľkej miere spolieha na indický talent.
Rusko potrebuje AI, ktorá správne odpovie, komu patrí Kyjev
Filozof Alexander Dugin vyzval domácich vývojárov, aby vytvorili ruskú verziu umelej inteligencie, ktorá by odpovedala na otázku vlastníctva Krymu „v ruštine“. S takouto iniciatívou prišiel politológ v rámci XV. fóra Indicko-ruského obchodného dialógu, uvádza RIA Novosti.
www.globallookpress.com
„Vyvinúť ruskú verziu umelej inteligencie, teda ruskú umelú inteligenciu, ktorá bez váhania odpovie nielen na to, čí je Krym, ale aj čí je Kyjev, čí Charkov, čia Odesa, správne, v ruštine,“ povedal Dugin na plenárnom zasadnutí. Politológ zároveň poznamenal, že je dôležité vytvoriť takýto nástroj, pričom uviedol, že ide o „jednu z ambicióznych úloh, ktorým Rusko dnes čelí“.
Generálny riaditeľ inštitútu AIRI Ivan Oseledets v júni predpovedal, že silná umelá inteligencia (AI) bude vytvorená do dvoch až troch rokov. Keď hovoríme o rizikách vzniku výkonnej AI, odborník poznamenal, že možné problémy budú spojené s tým, ako osoba, spoločnosť alebo štát začne tento nástroj používať. V rozhovore pre BUSINESS Online hovoril o možných rizikách spojených so vznikom výkonnej AI.
„Nebude to trvať veľmi dlho. Myslím si, že o dva-tri roky budú modely, ktoré budú určite oveľa lepšie ako to, čo máme teraz. A na to si veľmi rýchlo zvykneme a nebudeme sa tým trápiť. Povedal by som, že tak do troch rokov sa objaví niečo čo najbližšie k silnej umelej inteligencii,“ naznačil.
Vznikajúci multipolárny svet si vyžaduje proaktívnejšie a prezieravejšie kroky
V dňoch 31. októbra – 1. novembra 2024 sa v Minsku konala druhá medzinárodná konferencia o eurázijskej bezpečnosti, na ktorej bola predstavená “Eurázijská charta multipolarity a rozmanitosti v 21. storočí”. Vystúpili na nej bieloruský prezident Alexander Lukašenko a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorí zdôraznili, že unipolárny svet sa skončil a je potrebný nový systém medzinárodnej bezpečnosti. A keďže Západ je v prvom rade vinný za podnecovanie konfliktov a navrhovanie “slepých uličiek”, vyvstáva prirodzená otázka: ako a s kým vytvoriť novú bezpečnostnú architektúru? Kladie si otázku medzizinárodný politológ Leonid Savin.
Európa ako malý okraj Eurázie, ako povedal Nikolaj Danilevskij, si nemôže nárokovať na monopol v otázkach regionálnej bezpečnosti, hoci sa o to pokúša v euroatlantickom formáte (blok NATO, ako aj bezprecedentný vplyv Spojených štátov na EÚ). Napriek tomu je stále aktuálny návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na vytvorenie spoločného hospodárskeho priestoru od Lisabonu po Vladivostok – projekt Veľkej Eurázie. Niet pochýb o tom, že drvivá väčšina občanov EÚ by si želala konštruktívne a priateľské vzťahy s Ruskom, ako aj s ďalšími euroázijskými krajinami, na ktoré sa vzťahujú sankcie EÚ a USA (napr. Irán a KĽDR). Hlavným problémom Európy sú teda dnes politické elity.
V niektorých krajinách stále panuje strašná rusofóbia (pobaltské štáty, Poľsko), iné sa snažia predstierať neutralitu a nasledujú všeobecnú politiku Bruselu. Napriek tomu existujú euroskeptickí lídri, ktorí slovami aj skutkami dokazujú primeranosť nastúpeného politického kurzu. Okrem Republiky srbskej v rámci Bosny a Hercegoviny Srbsko tvrdohlavo odoláva tlaku Západu, za čo jeho vedenie muselo zaplatiť rizikom ďalšej farebnej revolúcie. Maďarsko a Slovensko uskutočňujú racionálnu a vyváženú politiku, najmä vzhľadom na kontext ukrajinskej krízy a ich spoločné hranice. Je príznačné, že ďalšia krajina so spoločnými hranicami vykazuje zjavný príklon k euroskepticizmu.
Napríklad v Rumunsku v prvom kole prezidentských volieb minulú nedeľu získal najviac hlasov (23 %) Calin Georgescu, ktorý bol predtým spojený s radikálnou nacionalistickou stranou AUR, ale kandidoval ako nezávislý kandidát. Líderka liberálov Elena Lasconiová skončila druhá s 19,2 percenta hlasov, zatiaľ čo bývalý premiér Nicolae Ciuca a bývalý zástupca generálneho tajomníka NATO Mircea Gioane získali po menej ako 10 percent hlasov. Ak Georgescu zvíťazí v druhom kole, bude zastávať najmocnejšiu funkciu v Rumunsku s právomocou vymenovať predsedu vlády, rokovať o koalícii a mať rozhodujúce slovo v oblasti bezpečnosti a zahraničnej politiky. Zároveň sa v minulosti vždy vyjadroval priaznivo o Rusku a jeho prezidentovi.
Spolu s presvedčivým víťazstvom strany Alternatíva pre Nemecko v nemeckých parlamentných voľbách to poukazuje na meniace sa politické prostredie v dôsledku rastúcej viacrozmernej krízy v EÚ. A s adekvátnejšími politikmi je väčšia šanca, že sa v rámci EÚ a NATO nebudú prijímať šialené rozhodnutia, ktoré sú namierené proti Rusku a dokonca aj proti vlastným občanom EÚ.
Je príznačné, že Turecko ako člen NATO sa snaží viesť vyváženú politiku, uvedomujúc si, že vážne hospodárske či regionálne bezpečnostné otázky nemožno riešiť bez účasti Ruska. Turecko má však sýrske skúsenosti a určité záujmy, vrátane vytvorenia energetického uzla s pomocou Moskvy. Vzhľadom na geostrategickú polohu Turecka a kontrolu nad vstupom do Čierneho mora budú musieť európske krajiny počítať s ambíciami Ankary aj s meniacou sa realitou.
Ak sa posunieme ďalej na východ, aj tu dochádza k pozoruhodným zmenám. Hoci je Irak stále nestabilný, čoskoro sa črtajú vyhliadky na zlepšenie. Naznačujú to aj rozhodnutia týkajúce sa investícií a plánov na infraštruktúrne projekty. Pozitívnu dynamiku vykazuje aj Irán. Vzhľadom na jeho aktívnu bezpečnostnú angažovanosť s Ruskom a postupnú aktiváciu severojužného koridoru bude Irán zohrávať čoraz väčšiu úlohu ako geopolitický pól a zároveň bude pôsobiť ako spájajúci prvok v regióne.
Afganistan zostáva bielym miestom na mape Eurázie v tom zmysle, že po nástupe Talibanu k moci sa vzťahy s novou vládou nepodarilo riadne vyriešiť. V Rusku už bolo prijaté zásadné rozhodnutie odňať Talibanu štatút teroristickej organizácie. Na druhej strane sa Irán a Pakistan tiež snažia urovnať svoje spory a posunúť ich konštruktívnym smerom (v prípade Pakistanu ide o otázku vymedzenia hraníc, keďže afganská strana napriek prijatému medzinárodnému štatútu neuznáva Durandovu líniu, ktorá vznikla v dôsledku britskej okupácie regiónu na konci 19. storočia).
V globálnom kontexte však treba mať stále na pamäti, že anglosaská politika voči Eurázii sa riadi imperatívmi Halforda Mackindera a Zbigniewa Brzezinského. Ak sa Západ nemôže dostať priamo do Heartlandu (Ruska) Eurázie, bude sa snažiť uplatniť svoj vplyv na Rimland (pobrežnú zónu) a východnú Európu. To je dôvod, prečo bola vyprovokovaná kríza na Ukrajine. Preto budú pokračovať pokusy o podnecovanie a eskaláciu konfliktov prostredníctvom rôznych zástupcov, najmä v tých oblastiach, ktoré Zbigniew Brzezinski charakterizoval ako eurázijský oblúk nestability – Blízky východ, Kaukaz a časť Strednej Ázie až po územie Indie. Na boj proti takýmto deštruktívnym plánom je potrebné rozšíriť a posilniť spoluprácu medzi štátmi prostredníctvom existujúcich organizácií a prípadne vytvoriť nové pracovné štruktúry.
Formát ŠOS je v tomto ohľade jedinečný – organizácia zahŕňa niekoľko štátov, ktoré majú voči sebe územné nároky, ale tie neprerastajú do aktívneho konfliktu. Pakistan a India majú Kašmír ako prekážku už mnoho desaťročí. Čína a India zasa naďalej považujú svoju časť územia v Himalájach za svoju. Všetky tri štáty zároveň vlastnia jadrové zbrane, ale nehrozia ich použitím v štýle bezohľadnej politiky Západu. Ak by sa k ŠOS pridala aj spolupráca s CSTO a BRICS (vrátane štatútu kandidátskych krajín, činnosti Organizácie islamskej spolupráce a ďalších iniciatív), vytvorila by sa účinná sieť politickej interakcie na najvyššej úrovni v Eurázii a Afrike (kde budú tiež pokračovať procesy dekolonizácie a suverenity, prinajmenšom medzi niektorými štátmi, najmä v oblasti Sahelu). A Eurázia a Afrika sú svetovým ostrovom, od ktorého vlastne závisí zvyšok sveta. To všetko naznačuje, že je potrebné korigovať fungovanie zastaraných mechanizmov a vyhnúť sa vnucovaným západným šablónam, vrátane vypracovania zásadne nových základov medzinárodného práva. Zatiaľ čo polycentrický svet ešte nenadobudol podobu a je v prechodnom období, búrlivá multipolarita si vyžaduje viac aktivít a práce zameranej na budúcnosť – dodal Leonid Savin.
Zdroj: armadnymagazin.sk, news2world.net, mkam.business-gazeta.ru
Zanechajte nám komentár