Ženský vtip premiérovo na Kežmarskom hrade v podaní exTeatro
Aj tento rok Múzeum v Kežmarku pripravilo pre menších, ale i väčších návš-tevníkov hradu rozprávku pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.
Múzeum počas minulého týždňa premenilo svoje expozície na rozprávkové komnaty, v ktorých sa odohrával veselý príbeh chudobného, ale chytrého dievčaťa, ktoré si svojou múdrosťou, ale aj šarmom a vtipom získa srdce kráľa. Premiéra rozprávky Ženský vtip zožala obrovský úspech, o čom svedčí veľký záujem návštevníkov, predovšetkým žiakov škôl.
„Po úspechu minuloročnej čertovskej rozprávky sme aj tento rok siahli po realistickej slovenskej ľudovej rozprávke, ktorá je známa z viacerých spracovaní. Tento rok sme sa znovu rozhodli siahnuť po klasickej rozprávke, v ktorej sa nebude čarovať, ale zvíťazí dobro nad zlom a tak sa celý hrad musel premeniť na rozprávkovú scénu. Rozprávku budeme reprízovať počas EĽRO. Musím povedať, že rozprávky majú veľký úspech, o čom svedčí aj to, že už od januára sa nám hlásia skupiny, predovšetkým zo škôl. Naozaj sme veľmi milo prek-vapení, pretože všetky termíny počas troch dní boli plne obsadené od ôsmej rána až do štvrtej,“ uviedla Mgr. Erika Cintulová, riaditeľka Múzea v Kežmarku.
Rozprávku na hrade už dvanásty rok naštudovalo exTeat-ro z Ľubice a tá tohtoročná sa hrá takým spôsobom, že každých 20 minút vchádza do hradu výprava. Tí, ktorí účinkujú v rozprávke, za jeden deň odohrajú 25 až 30 predstavení.
„Divadlo má toľko členov, koľko potrebujeme, v prípade potreby hrá celá dedina. V tejto rozprávke hrá 40 účinkujúcich. Tým, že sú vstupy každých dvadsať minúť, máme päť Vladimírov a päť Zuzaniek,“ s úsmevom hovorí Marcel Hanáček, režisér, scenárista a vedúci experimentálneho divadla z Ľubice. Scény v rozprávkovom príbehu sú inštalované priamo v expozíciách múzea, ktoré musia uvoľniť priestor kulisám. „Za dvanásť rokov poznáme hrad lepšie, ako mnohí pracovníci, pretože niektorí sú tu menej, než my hrávame rozprávky. Poznáme na hrade každú pavučinu od podkrovia až do pivnice, vrátane schodísk a bočných chodieb,“ vysvetlil.
Divadlo má počas svojho 22-ročného pôsobenia už dostatočnú kostýmovú výbavu, no napriek tomu niektoré kostýmy im pre rozprávkových hercov zapožičalo Slovenské národné divadlo. Nacvičenie rozprávky podľa Marcela Hanáčka im už netrvá dlho, pretože hrad dobre poznajú a herci si už presne vedia predstaviť, kde a ako sa budú pohybovať.
Minulý rok naštudovali realistickú rozprávku Čert a Káča bez kúziel a čarov a zožala v ich podaní obrovský úspech. Hudbu a texty piesní tvorí dramaturg a člen súboru Slovenského komorného divadla v Martine Róbert Mankovecký.
Ide o originálne dotvorenie a skombinovanie hovoreného slova s pesničkami, ktoré sú súčasťou rozprávkového príbehu. Príbeh Ženský vtip sa odohráva v dome statkárky, ktorá sa s chudobnou ženou súdi. Deti sú súčasťou príbehu, ktoré spolu s kráľom Vladimírom budú v jeho komnatách očakávať Zuzku. Tá má prísť ani vo dne, ani v noci, ani peši, ani na voze, po ceste, aj nie po ceste.
A určite zamestnancov hradu, ale aj divadelníkov potešila reakcia na ich aktivitu, ktorú dostali od Mgr. Janky Ferencovej zo ZŠ Šrobárova z Prešova. Píše sa v nej: „Vážení priatelia, dnes 3. 6. sme sa zúčastnili divadelného predstavenia Ženský vtip na vašom hrade. Vyslovujeme úprimné poďakovanie za nevšedný, neopakovateľný zážitok. Ďakujeme scenáristovi, režisérovi, hercom, ktorí sa rozhodli sprístupniť históriu hradu zážitkovým spôsobom. Myslím si, že tento nový prístup k vnímaniu histórie je tým správnym smerom, ktorý pritiahne veľa mladých turistov. Rovnako ako my, pedagógovia, hlavne žiaci odchádzame s príjemnými a nezabudnuteľnými zážitkami. Radi sa k vám opäť vrátime.“ (pks)
Zanechajte nám komentár