Veľkonočné vajíčka potešili oči, pohladili dušu a inšpirovali
Kraslice. Bohato zdobené pestrofarebné vajíčka, zaujímavé a hlavne inšpirujúce veľkonočné dekorácie aj tohto roku oživili kultúrny dom v Batizovciach, ktorý navštívili stovky ľudí z obce, regiónu, ba celého Slovenska.
Obdivovatelia tohto drobného a nanajvýš jemného umenia, ktoré rok čo rok okúzli svojou krásou a nápaditosťou občas odmietajú uveriť vlastným očiam, či je vôbec možné na krehkej škrupinke vytvárať priam neuveriteľné vzory. Hoci zdobené vajíčka patria k tradičným ľudovým remeslám, vyžadujúcim si precíznosť, trpezlivosť a lásku, na tejto výstave azda najlepšie vidieť, čo všetko dokážu šikovné ruky „krasličiarok a krasličiarov“ vytvoriť, aby potešili oči, pohladili dušu a najmä inšpirovali ostatných, ktorí dodnes vo svojich domovoch počas sviatkov jari – Veľkej noci zachovávajú tradície svojich predkov. A práve vajíčko k Veľkej noci neodmysliteľne patrí a je jedným z jej najdôležitejších symbolov. Vajíčko, ako zárodok nového života, bolo v mnohých kultúrach odpradávna aj symbolom plodnosti, zdravia a lásky. V tej našej, slovanskej, sú najstarším a najpôsobivejším umeleckým prejavom, pričom spôsob výzdoby odrážal aj spôsob života ľudí a prezentoval spätosť človeka s prírodou.
Od dávnych čias je vajíčko pohanským znakom, ktorým vítali jar počas rôznych rituálnych obradov a zdobenie kraslíc prešlo zaujímavým vývojom. Práve ten môžeme vidieť na takých výstavách, akou je každoročná Krehká krása Batizoviec, či pôvodné Gúľaj sa vajíčko, gúľaj. Od jednoduchého farbenia vajíčok sa postupne prechádzalo na maľovanie, vyškrabávanie a zložité zdobenie už nie iba slepačích, kačacích či husacích vajec, ale na výstavách vidíme už i pôsobivé, ale pritom pôvabné vajcia pštrosie, ktoré hrúbkou svojej škrupiny dávajú umelcom priestor na skvostné výzdoby. Dagmar Modlová z Tatranskej Lomnice vystavovala vyvrtávané vajíčka a vajíčka zdobené voskovým reliéfom. Ako povedala, zdobením vajíčok „si čistí hlavu“ a aj keď je to náročná robota, relaxuje. „Zdobeniu vajíčok sa venujem už osem rokov, ale vyvrtávaniu len dva. Počula som, že pštrosia škrupinka je pevná, hrubá a nerozbije sa. Keď si to zoberieme, aj pštros si na vajíčko sadá a nerozbije ho. Je ale zaujímavé, že pri vyvrtávaní sa mi zlomil diamantový vrták. Tri zvládol, pri štvrtom sa zlomil, ale zrejme len preto, že bol tenký. Najprv som ale chcela len malinké dieročky, pri hrubšom vrtáku už problém nebol,“ uviedla D. Modlová.
Najpodstatnejšie ale je, že práve remeselníčky a remeselníci, ktorí sa venujú zdobeniu veľkonočných vajíčok, zachovávajú naše ľudové tradície a zvyky, ktoré nám spríjemňujú život aj v 21. storočí. A to, čo prezentujú na prehliadkach umeleckej zručnosti v Batizovciach už celé roky, je to najcennejšie dedičstvo našich predkov, ktoré si musíme vážiť a vidiac všetku tú nežnú nádheru, právom máme byť na čo hrdí – nielen na umelecké dielka, ale aj na kreatívnych umelcov.
Ľubomíre Šutákovej zo Spišského Štiavnika učarovalo zdobenie vajíčok pred dvadsiatimi rokmi, keď bola na materskej. „Najprv som skúšala také so záclonkou a podobne. Keďže som pôvodným povolaním brusička skla a doma som mala gravírovačku, tak som skúšala čiarku po čiarke a nakoniec vznikol vzor. V prípade práce so sklom sme používali diamantové kotúče a tak som sa akosi prirodzene prepracovala až k vyvrtávaniu,“ povedala s konštatovaním, že škrupinka je ale krehkejšia a na skle to bolo ľahšie.
Tohtoročná výstava predstavila neuveriteľné množstvo techník, ktoré reprezentovalo 330 prác z dielne 33 umelcov z z Batizoviec, Svitu, Popradu, Bardejova, Rakovca (okr. Michalovce), Sp. Bystrého, Sp. Štiavnika, D. Smokovca, Sasi pri Zvolene, Maľcova, T. Lomnice, Novej Lesnej, Bratislavy, Veľkého Šariša, Orechovej (okr. Trebišov), Suchej nad Parnou (okr.Trnava) a ďalších miest a obcí Slovenska.
Okrem tradičných vyškrabávaných vajíčok, typických aj pre Batizovce, mohli návštevníci obdivovať aj vajíčka gravírované, kolorované, patchwork – nešitý, vtláčaný, falošný – vrezávaný, batikované, plastové, zdobené polymerovou hmotou, paličkovaná čipka, drôtikované, maľované, oblepované, obháčkované, brúsené, vŕtané, perforované, voskované, prelamované, vyrezávané vajíčka, vajíčka zdobené krížikovou výšivkou, perníkové vajíčka s polevou, perníkové motívy, oblečené vajíčka a kraslice, vajíčka alá mimoni, veľkonočné motívy škrobené, techniky – kanzashi, krakelovanie, decoupage (servítkovanie) alebo kombinácie týchto techník.
Porota v ktorej tohto roku pracovali Mgr. Elena Bekešová, etnologička múzea v Poprade, PhDr. Soňa Andrášová, za obec Batizovce a Vladimír Vlado, z POS Poprad konštatovala, že účasť i súťažné práce boli štandardné, ale pribudli nové techniky, čoho dôkazom bola pestrosť vystavených súťažných prác, ale aj pôvabné veľkonočné dekorácie. A aký bol ich konečný verdikt?
V kategórii nad 15 rokov vyškrabávanou technikou si diplomy a ceny prevzali Zuzana Sedláková – Poprad, Anna Zbellová – Batizovce, Helena Horevajová – Batizovce, Ľubov Balaščáková – Bardejov a Mária Krchňavá – Poprad.
V kategórii ostatné techniky boli ocenené Kateřina Bérešová – Poprad, za medovníkové vajíčka, Gabriela Ilčáková – Poprad, za olepovanie bavlnkou, Kristína Demková – Vojčice, za brúsenú techniku, Alena Pelechová – Rakovec nad Ondavou, za kombinovanú techniku perforovanú s voskom, Katarína Závadská – Spišský Štiavnik, za olepovanie slamou, Ľubomíra Šutáková – Spišský Štiavnik, za vybrusovanú techniku, Oľga Oláhová – Poprad, za zdobenie voskom a Helena Šavelová – Batizovce, za háčkovanú techniku.
Poďakovanie za zachovávanie remeselných tradícií spojených so zvykmi Veľkej noci
na Slovensku si domov odniesli Anna Mihaľová – Dolný Smokovec, Katarína Novotná – Veľký Šariš, Anna Šulcová – Poprad, Viera Baltová – Poprad, Jana Hauke – Svit, Zdenka Božoňová – Poprad, Rastislava Linderová – Sasa, Jana Adamiková – Bratislava, Anna Cimbaľáková – Bardejov, Dagmar Modlová – Tatranská Lomnica, Alena Lӧvingerová – Bardejov, Ružena Baňasová – Bardejov, Katarína Kubinská – Poprad, Margita Petrovičová – Suchá nad Parnou, Mária Kováčová – Svit, Ľudmila Ilavská – Svit, Eva Pirščová – Svit, Mária Wikarská – Poprad, Zdenka Bojková – Nová Lesná a Klaudia Zgodavová – Batizovce.
Vlado Vlado, reš
Zanechajte nám komentár