Súkenníci – majstri spracovania vlny v Barónke
S Kežmarkom sú neodmysliteľne späté cechy a remeslá, ktoré mesto preslávili na mape Európy. Remeselnícky festival sa tradične spája aj s remeslom, ktoré v daný rok oslavuje výročie. Jubilejný ročník EĽRO bol venovaný remeslám, ktoré sa venujú spracovaniu textilu, predovšetkým súkenníkom. Textil má v Kežmarku veľkú tradíciu a v minulosti tu pôsobila spoločnosť, ktorá bola nasledovníkom prvej priemyselnej ľanárskej továrne nielen na území Slovenska, ale aj na území bývalého Uhorska a patrila medzi najstaršie textilné továrne na Slovensku. Jedným zo sprievodných podujatí 25. ročníka EĽRO bola výstava v Barónke, ktorá niesla názov Súkenníci – majstri spracovania vlny.
Prevažná väčšina mužského obyvateľstva Kežmarku sa zaoberala remeslom. Najstarší remeselníci zabezpečovali obyvateľstvo stravou, odevom, obuvou, pracovnými nástrojmi a zbraňami. Pod cechy, vyrábajúce a spracujúce textil na území mesta patrili súkennícky, krajčírsky, povraznícky, klobučnícky, gombikársky a farbiarsky cech a cech tkáčov ľanového plátna. Najstaršie datovaným cechom je súkennícky (1475) a práve v tomto roku oslavuje 540 rokov. Výstavu venovanú súkenníkom pripravilo Múzeum v Kežmarku predovšetkým z vlastného múzejného fondu a archívne materiály mali zapožičané zo Štátneho archívu v Spišskej Sobote. Na výstave môžu návštevníci okrem iného vidieť vzácne dobové listiny cechu súkenníkov, pečatidlo či zvolávaciu tabuľku. „Je to naozaj špecifická téma, ale súvisí s výročím súkenníkov. Boli sme milo prekvapení, že aj súkromníci veľmi pozitívne reagovali na našu výzvu, či by vedeli prispieť zo svojich zbierok. Takže máme vystavenú maketu valchovne, v ktorej sa spracovávala vlna od rodiny Ofúkanej z mestečka pri Púchove a zo súkromného múzea v Lendaku, od pani Gálikovej. Výstava je zaujímavá a pútavá. Aj tí ľudia, ktorí nevedia o čom súkenníctvo je, sa tu môžu veľa dozvedieť,“ povedala Erika Cintulová, riaditeľka Múzea v Kežmarku.
Kedysi platili prísne pravidlá a súkno sa smelo robiť len z ovčej vlny a na trhu ju mohli predávať iba kežmarskí majstri súkenníci. Mesto malo dostatok ovčej vlny vďaka Tatrám, ktoré z väčšej časti patrili mestu. Ovce zabezpečovali nielen oblečenie, ale hlavne obživu, ktorou zásobovali obyvateľov mesta, ale i široké okolie Spiša. „Toto bola horská oblasť, kde sa chovali ovce a spracovávala sa ovčia vlna. V súčasnosti práve súkno vidíme na tradičných ľudových odevoch. Kroje boli práve z tohto materiálu. Veľmi pekné je to, že ešte v súčasnosti existujú ľudia, ktorí so súknom pracujú a venujú sa jeho spracovaniu. Na výstave sa prezentovala pani Scherfel, ktorá je jednou z nich. So svojimi výrobkami obohatila výstavu a prispela k tomu, že ľudia môžu aj dnes, v modernom prevedení, vidieť nádherné výrobky z ovčej vlny. V areáli festivalu vystavovala pani Garstková, ktorá šije portky. Našťastie táto tradičná výroba neupadla do zabudnutia,“ hovorí riaditeľka múzea.
Ešte koncom 18. storočia bolo v Kežmarku približne 40 súkenníkov, dnes je ale situácia iná. Podľa riaditeľky je veľmi ťažké pozháňať kvalitné súkno. „Smutné je, že tí, ktorí sa venujú šitiu zo súkna, ho musia nakupovať v Čechách. Naozaj to, čo bolo pre nás špecifické pri spracovávaní textilu, súkna, ľanu u nás nemá pokračovateľov. Viem, že raz, možno o 5 – 10 rokov zistíme, že to, čo sme mali tradičné, už nebude a nebudeme mať nikoho, kto by nám ukázal, ako sa to robilo. Myslím si, že aj vďaka festivalu sa podarí tieto tradície v regióne uchovať,“ konštatovala E. Cintulová.
V dávnych časoch pracovný a spoločenský život v Kežmarku vytvárali cechy. Prijatie do remeselníckeho cechu malo svoje prísne pravidlá, ktoré sa museli striktne dodržiavať a dôležité bolo, aby svoje výrobky a prácu robili poctivo, inak im hrozilo vylúčenie z cechu, čo v tom čase znamenalo umrieť od hladu. Dnes je už všetko inak, ale zobrať si príklad z vtedajšej doby by určite aspoň v tradícii poctivosti prospelo všetkým, nie iba remeselníkom. (pks)
Zanechajte nám komentár