Stredná umelecká škola v Kežmarku – skvelá prezentácia remesla
Stredná umelecká škola v Kežmarku sa každoročne podieľa na organizovaní Európskeho ľudového remesla. Už sedemnásty rok po sebe sme v areáli festivalu mohli vidieť ukážky zručných remeselníkov, ktorí sa ako žiaci školy a neskôr sami prezentovali na najväčšom remeselníckom festivale. Stánky s tvorivými dielňami, ktoré mali umiestnené v areáli hradu a v meste pri radnici, pútali pozornosť návštevníkov. Práce žiakov propagačného výstavníctva, fotografického dizajnu či konzervátorstva a reštaurátorstva drevorezieb sa predávali samé.
„V tomto roku, žiaľ, skončili aj poslední absolventi textilného odboru. V novom školskom roku neotvárame štúdium scénickej kostýmovej tvorby, čo je na škodu. Veď to akoby vymieral záujem o textil, jeho spracovanie a prácu s ním,“ povedala Miroslava Kovalčíková, učiteľka odborných predmetov strednej umeleckej školy.
Škola začala písať svoju históriu v roku 1994 a počas svojej existencie vychovala množstvo zručných majstrov. Za tie roky sa vyprofilovalo obsahové zameranie školy a v istom období by sa dalo hovoriť, že nastáva renesancia umeleckých odborov. Pribúdali nové učebné a študijné odbory podľa požiadaviek trhu práce v našom regióne. Táto skutočnosť nie je dielom náhody, ale výsledkom najdynamickejšej transformácie spomedzi všetkých škôl regiónu a prispôsobenie študijných a učebných odborov potrebám celospoločenského trhu práce. Absolventi školy nachádzajú uplatnenie v umelecko–remeselných prevádzkach, reklamných firmách, aj v podnikoch služieb a iných odvetviach hospodárstva vďaka širokému vzdelanostnému profilu a nadobudnutým zručnostiam. Ale ako to už býva, aj tu nastáva obrat.
Minulotýždňový 25. ročník EĽRO bol venovaný textilným remeslám, ktoré ku Kežmarku neodmysliteľne patrili a mali silné zastúpenie nielen v meste, ale i v regióne a výrobky z textilu presiahli hranice najprv Československa a neskôr Slovenska. Postupne ale niektoré remeslá začínajú upadať do zabudnutia. Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno, no v prípade textilných odborníkov to už neplatí. V Strednej umeleckej škole v Kežmarku mali kedysi tri učebné odbory – umelecká krajčírka, ručné výtvarné spracovanie textílií a scénická kostýmová tvorba. „V týchto odboroch žiaci okrem iného prechádzali aj starými technikami, od vyšívania, šitia, paličkovania čipky, šili kroje, kostýmy jednoducho nádherné výrobky. Žiaľ, ani takáto každoročná propagácia remesla nepomáha,“ objasnila Miroslava Kovalčíková.
Škola každoročne pripravuje materiálno-technické zabezpečenie EĽRO dobovými kostýmami, ktoré mali hostesky oblečené počas troch dní, čím aj oni prispievajú k jedinečnej atmosfére remeselníckeho festivalu, na ktorom sa žiaci prezentovali svojimi prácami.
Zľava Mgr. Eva Sroková a Mgr. M. Kovalčíková počas EĽRO.
V budúcom školskom roku neotvoria ani učebné odbory umelecký rezbár a umelecký stolár pre nízky záujem žiakov. U žiaka, ktorý chce študovať v jednom z umeleckých odborov je dôležitý talent a zručnosť. „Myslím si, že tieto odbory sú manuálne náročné a dnešná generácia mladých ľudí má predstavu, že bez práce sa dá prísť k vzdelaniu, peniazom. Chýba im pokora a hlavne už neplatí, že bez práce nie sú koláče. Toto sa dnes u mladých ľudí nenosí, ale bez toho to nejde a musia sa naučiť robiť manuálne. Učebné osnovy u týchto odboroch sú postavené práve na manuálnej práci. Týždeň škola, týždeň prax. Mám pocit, že spoločnosť vníma učebné odbory tak, akoby mali nižšiu úroveň. Na tieto odbory už nechcú dávať deti ani rodičia. Nemôžem to pochopiť, veď je lepšie mať doma remeselníka, ktorý sa sám uživí a nevyužíva služby úradu práce, ako mať doma gymnazistu bez práce. Verím, že sa to postupne zmení,“ dodala Miroslava Kovalčíková.
Nádherné ukážky maľovania na sklo, umelecké fotografie, či robenie intarzie reštaurátorkou, ktorá si svoju prácu vychutnávala, zaujímali všetkých okoloidúcich návštevníkov festivalu. V súčasnosti v škole študuje 160 žiakov aj so žiakmi, ktorí nastúpia do prvého ročníka. (pks)
Zanechajte nám komentár