Spomienka na Aurela Viliama Scherfela
V týchto dňoch si pripomíname 180. výročie narodenia a 120. výročie úmrtia lekárnika, chemika, botanika a riaditeľa Tatranského múzea vo Veľkej Aurela Viliama (Wilhelma) Scherfela ( 23. 4. 1835 Veľká – 23. 4. 1895 Veľká).
Pri tejto príležitosti pripravil Klub Veličanov v spolupráci s mestom Poprad, Podtatranským múzeom, Štátnym archívom v Spišskej Sobote a ZŠ s MŠ v Poprade-Veľkej spomienkový deň.
Scherfel pochádzal z lekársko-lekárnického prost-redia a jeho život bol úzko spätý s mestskou časťou Popradu, s Veľkou. Pri jeho hrobe na cintoríne vo Veľkej sa konala pietna spomienka a položením kytice ruží si nielen Veľčania uctili pamiatku významnej osobnosti „Bol to práve Scherfel, kto výrazným spôsobom pomohol zapísať Veľkú i celý náš región na mapu Európy. Som nesmierne šťastný, že život, dielo i pamiatku Aurela Scherfela nám dodnes pripomína najmä stála expozícia v dome, v ktorom žil a pôsobil. Tento múdry a vzdelaný muž nám už dávno ukázal cestu, aké je dôležité spoznávať naše okolie, miesta a zákutia, ktorým hovoríme domov,“ uviedol Jozef Švagerko, primátor mesta počas pietnej spomienky na cintoríne.
Deň venovaný A. V. Scherfelovi pokračoval spomienkovým večerom v galérii Scherfelov dom. Tu bola uvedená do života kniha autorov Zuzany Kollárovej, Daniely Mlynarčíkovej a Stanislava Spišiaka Aurel Viliam Scherfel, osobnosť, na ktorú nemožno zabudnúť. „Aurel Scherfel sa natrvalo zapísal do celoeurópskeho diania svojou prácou, skromnosťou a ľudomilstvom. V rodine mu veľa príbuzných zomrelo na choleru. To ho však nezlomilo a pokračoval v pestrej práci,“ povedala Zuzana Kollárová, spoluautorka a historička Štátneho archívu Levoča, pobočky Spišská Sobota. Aurel Scherfel bol lekár, botanik člen Spišského spolku lekárov a lekárnikov. Neskôr, od roku 1880, sa stal členom Rakúskeho spolku lekárnikov a v roku 1856 založil ako školský inšpektor školskú knižnicu. V rokoch 1868 – 1870 bol starostom Veľkej. Niekoľko rokov bol členom Spolku spišských učiteľov a bol aj predsedom mužského Velického spevokolu. Pre evanjelickú cirkev zanechal 2 000 zlatých a záhradu, susediacu s evanjelickým kostolom. Počas svojho života Aurel V. Scherfel venoval najviac času výskumu flóry Vysokých Tatier a Spiša. Jeho prioritou boli najmä liečivé rastliny a geobotanika. Aktívne sa podieľal na archeologických výskumoch vo svojom okolí, zbieral minerály, horniny a historické predmety. Všetky svoje zbery, ako aj knihy a brožúrky zo svojej súkromnej knižnice venoval Tatranskému múzeu vo Veľkej, spolu so svojím mikroskopom a poskytol miestnosť pre muzeálne expozície v priestoroch evanjelickej fary. „Pracoval pre evanjelickú cirkev, ale najviac sa venoval práci s deťmi. Bol školským inšpektorom a po predčasnej smrti svojho syna, ktorý mu zomrel ako 21-ročný, daroval obci veľkú budovu, v ktorej mala byť založená materská škola. V závete podmienil, že bude určená pre všetky deti bez konfesiálnej príslušnosti a rôznej národnosti. Myslel aj na chudobnejšie slovenské deti, lebo bol presvedčený, že všetky si zaslúžia vzdelanie,“ priblížila Zuzana Kollárová. Kniha vznikla na podnet Klubu Veľčanov a jej vydanie finančne podporilo mesto Poprad. (pks)
Zanechajte nám komentár