Pamätník F. Guldana MUDr. Ľudovítovi Markušovskému
Slovensko je rodiskom mnohých významných osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj ľudstva, o objavy, ktoré pomohli celému svetu, ale i mnoho ďalších úspechov, vďaka ktorým sme sa stali vys-pelou spoločnosťou.
Jednou z obcí, ktoré sa môžu takouto osobnosťou popýšiť, je aj Štrba, v ktorej sa narodil MUDr. Ľudovít Markušovský.
Slávnostné popoludnie bolo v piatok 24. apríla v Štrbe venované 200. výročiu narodenia MUDr. Markušovského. V programe v dome kultúry predstavili osobnosť a dielo Dr. Markušovského historik Prof. Dr. Peter Švorc a MUDr. Eva Bérešová, prezidentka Regionálnej lekárskej komory v Prešove a ORL lekárka v Novom Smokovci. V kultúrnom programe vys-túpili žiaci a učitelia ZUŠ, FS Štrbian a Štrbianček. Na túto významnú udalosť prijali okrem iných pozvanie aj hostia z Maďarska, z obce Vasegerszeg, kde Dr. Markušovský zomrel a je pochovaný.
Ľudovít Markušovský bol významný lekár, univerzitný profesor, vynálezca nosového zrkadla, jeden z prvých organizátorov moderného zdravotníctva v strednej Európe, uhorský vládny radca a hlavne veľký humanista. „Celú svoju činnosť podriadil ľuďom bez ohľadu na národnosť, pohlavie, na ich sociálny status. Pochádzal spod Tatier, so skromných rodinných pomerov. Bol symbolom húževnatosti, skromnosti. Dokázal byť vďačný a vážil si, ak mu niekto, alebo jeho blízkym, pomohol. V tomto prípade mám na mysli Štrbanov, keď sa odhodlali podporovať jeho mamu po smrti otca, ktorá ako žena farára nemala žiadne povolanie, ani príjmy a bola odkázaná na milosť a nemilosť svojho okolia,“ povedal Prof. Dr. Peter Švorc, Csc., historik a vysokoškolský profesor. Bolo to veľké gesto, na ktoré Dr. Markušovský nikdy nezabudol. Svedčia o tom nielen finančné, ale i rôzne dary, ktoré venoval obci Štrba. Osobnosť Markušovského pre slovenskú historickú vedu a pre Štrbu objavil otec Dr. Petra Švorca, dnes už nebohý etnograf, historik a múzejník Peter Švorc st., ktorého oslovilo práve zistenie, že maďarská historická veda chápe Markušovského ako Maďara a tak to i prezentovali. Peter Švorc starší zistil, že Markušovský sa narodil v Štrbe, čo by ešte nemuselo nič znamenať, ale podľa Prof. Švorca mladšieho, ktorý sa pridal v bádaní k otcovi, tento poznatok preukázal, že má slovenské korene. Historici Švorcovci prišli k záveru, že ak je v štrbskej matrike zapísané jeho meno po slovensky Ľudovít a jeho otec, štrbský evanjelický farár bol priateľom slovenských národovcov, ani jeho syn Ľudovít nemohol byť maďarskej národnosti. Matričný zápis hovorí o Ľudovítovi a nie Lajo-sovi, bol teda evidentne Slovákom. „Ako on uzdravoval obyčajných ľudí, tak ešte aj po svojej smrti nachádzame pozitíva, keď MUDr. Markušovský spája dva národy – slovenský a maďarský. Z histórie máme veľa nedoriešených vecí, ale toto je osobnosť, ktorá nás spája a preto by sme si mohli brať od neho príklad. Hľadajme to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje,“ povedal predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Štrbe Michal Pavela.
Popoludnie pokračovalo bohoslužbou v evanjelickom chráme Božom, ktorú slúžili biskup východného dištriktu evanjelickej cirkvi na Slovensku Slavomír Sabo a pri rodnom dome, evanjelickej fare a položením vencov k pamätníkom. „Privlastňovali si ho, ale už sme sa začali akceptovať. Videl som na návš-teve v Maďarsku, ako v pozore vystupujú a vážia si ho. Je po ňom pomenovaných celý rad inštitúcií, nemocníc, ulíc a nebránia sa tomu, aby sme aj mi boli hrdí na Markušovského,“ povedal starosta Štrby Michal Sýkora.
V parku pri kultúrnom dome bolo odhalené umelecké dielo výtvarníka Fera Guldana a pamätná tabuľa, venovaná obcou Vasegerszeg. Na spomienkovom stretnutí pri príležitosti 200. výročia narodenia Dr. Markušovského nechýbali Marton Ferenc, viceprezident župy Vaš – Vas Megyei Közgyűlés Alelnőke, prof. Dr. Horváth Boldizsár, riaditeľ vedeckého odboru Markušovského nemocnice – Markusovszky Kórház Tudományos és Oktatási Igazgató, Dr. Kondor János za zväz zamestnávateľov zo župy Vas – Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szővetség Elnoke, Németh Józef, starosta obce Vasagerszeg so zásupcom Péterom Horváthom. Na oslavy prijali pozvanie Zora Boháčová z odboru kultúry ministerstva zahraničných a poslanec Národnej rady SR Ing. Ján Mičovský. „Je to osobnosť, o ktorej by mali vedieť nielen Štrbania, nielen v regióne, ale i na celom Slovensku. S priateľmi z Maďarska, kde zomrel, sme sa zblížili a o Markušovského sa delíme. Poňali sme to prirodzene a nie ako súboj o človeka,“ ukončil starosta obce. (pks)
Zanechajte nám komentár