Osudy rodiny Czóbel v Kaštieli Strážky oslovili množstvo divákov
Počas tohto víkendu sa uskutočnil 11. ročník Noci múzeí a galérií. V jeden deň boli na celom Slovensku otvorené múzeá a galérie pre návštevníkov do neskorých nočných hodín, aby im umožnili netradičné prehliadky svojich expozícií.
Aktivity múzeí a galérií boli orientované najmä na rozšírenie tradičnej ponuky na činnosti, ktoré po celý rok zostávajú pred verejnosťou ukryté. Boli to prehliadky depozitárov, ukážky reštaurovania, odborné poradenstvo v rôznych oblastiach, od umeleckých až po prírodovedné, či nočné prehliadky expozícií s pútavým výkladom kurátorov.
Do Noci múzeí a galérií sa pridal aj Kaštieľ v Strážkach, ktorý svojim návštevníkom ponúkol netradičný zážitok. V celodennom programe nechýbali predstavenia pre deti, ale i skôr narodené ročníky. Od rána sa konali lektorované prehliadky pre verejnosť a nádvorie kaštieľa patrilo deťom, pre ktoré bol prip-ravený animačný program. „Počas podujatia, ktoré má celoslovenskú alebo až celoeurópsku pôsobnosť, sme pripravili bohatý program pre návštevníkov, ktorých láka zažiť niečo netradičné. Program sme koncipovali tak, aby oslovil malých aj veľkých a snažili sme sa pripraviť nový, ktorý tu ešte nebol. Príprava začala už koncom marca. V inscenácii sme dali priestor hlavne mladým ľuďom. Divadelné predstavenia majú vždy veľký úspech, tak sme sa rozhodli aj tento rok podujatie ozvláštniť, ale niečím novým,“ uviedol Dominik Čupka, lektor Kaštieľa Strážky.
V parku zasa na návštevníkov čakala novoinštalovaná šachovnica s figúrkami. Poobede sa konala netradičná prehliadka pod názvom Spoznajte barónku Margitu Czóbelovú, spojená s tvorivou dielňou pre deti. V pod-večer a večer odohrali v podzemných priestoroch kaštieľa pohybovú inscenáciu Nyuli – Zajko. Naštudovali ju študenti Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Ins-cenácia autorskej monodrámy Juraja Baka bola inšpirovaná denníkovými zápiskami svetoznámeho maliara Ladislava Mednyánszkeho a venovala sa jeho vzťahu k dlhoročnému priateľovi Bálintovi Kurdimu. Zajko zožal veľký úspech hlavne u skôr narodeného publika. Osudy a život rodiny Czóbel priniesla netradičná večerná prehliadka, na ktorej sa návš-tevníci vydali po stopách ľudí, žijúcich v kaštieli. Počas týchto prehliadok ožili členovia rodiny Czóbel priamo v priestoroch kaštieľa a vyrozp-rávali „svoj“ príbeh, ktorý zachytával najvýznamnejšie životné okamihy rodiny. V komnatách kaštieľa účinkovali herci ochotníckeho divadla z Malého Slavkova, ktorí v kostýmoch z čias minulých pútavo zahrali členov rodiny a zachytili množstvo drobností, ktoré rodine život priniesol.
V rámci Noci múzeí a galérií pripravilo Podtatranské múzeum zážitkovú prehliadku vo svoje pobočke v Spišskej Sobote, ktorá bola spojená s prehliadkou remesiel. „Toto podujatie je tento rok špecifické, pretože sa nekonalo v našej hlavnej budove, ktorá sa práve rekonštruuje. Vďaka tomu, že máme aj tento objekt, presunuli sme sa do múzea bytovej architektúry,“ povedala Magdaléna Bekessová, riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade. Podujatie spestrili remeselníci, včelár, rezbár a hrnčiarky, ktorí prezentovali nielen svoje výrobky, ale i prácu. Návštevníci si pozreli expozície múzea Vznešenosť a pokora, cechy a remeslá, meštianske bývanie a osobnosti Spišskej Soboty. „Sme veľmi prekvapení, koľko ľudí nás navštívilo hlavne večer. Mali sme trošku obavu, ale bola zbytočná. Veľmi si vážime, že návštevníci našli naše múzeum v Spišskej Sobote, ktoré je predsa len mimo hlavnej trasy. Ľudia k nám prišli a znovu objavili tieto komorné priestory,“ ukončila Magdaléna Bekessová. (pks)
Zanechajte nám komentár