Návrat po 33 rokoch
Legendárna tatranská hudobná skupina Fanatic opäť na scéne
Sychravá tretia októbrová sobota vo Vysokých Tatrách nenúkala veľa príležitostí na zmysluplné trávenie voľného času. Vymeniť teplo domova za chladné múry TKC v Tatranskej Lomnici – to si veru žiadalo značnú dávku odvahy i sebazaprenia. Domáci vedia, o čom to je… Napriek tomu ľudia prišli a o 19. h sa stali svedkami nevídaného comebacku legendárnej tatranskej kapely Fanatic. Dnes už päťdesiatnici rozbalili novo zakúpené nástroje, zapojili zvukový aparát, oprášili staré skladby a dali koncert, ktorý doslova rozohrial prítomné publikum. Muzikanti museli pridávať hneď niekoľko skladieb, lebo nenásytní poslucháči neustále žiadali zopakovať ďalšie a ďalšie pesničky.
Poďme ale pekne po poriadku. Mnohí z nás si pamätajú druhú polovicu 70-tych rokov. Napriek normalizácii, rôznym zákazom a príkazom aj tak prenikli do vtedajšieho Československa nahrávky špičkových svetových kapiel, ktoré výrazne ovplyvnili mladých slovenských muzikantov. Ani tatranskí chlapci neboli výnimkou. Štyria z nich už vo svojich 13-tich rokoch (boli vtedy šiestaci a siedmaci základnej školy!) založili kapelu a pomenovali ju Fanatic. A začali hrať. Ale nielen to. Zároveň skladať hudbu i texty. Kapela Fanatic produkovala výhradne vlastnú tvorbu, čo bola v tejto dobe veľká vzácnosť i trúfalosť zároveň. „Nikdy sme nerobili nejakú angažovanú tvorbu,“ hovorí jeden zo zakladajúcich členov Milan „Mavo“ Kontrík a pokračuje: „Vo vtedajšej dobe bola kultúra nasmerovaná tak, že vlastná tvorba vtedajším mocipánom doslova vadila. Chceli mať všetko pod kontrolou, preto organizovali smutno slávne prehrávky pre kapely, rôzne kontroly na koncertoch, atď. Išli sme si aj tak vlastnou cestou a nevzdali sa.“
Bútľavý strom, kto býva v ňom, často premýšľam.
Možno že chrúst, vyšlo mi z úst, spí aj nespí tam.
Pekný je deň a ten dutý kmeň, sa vôbec neteší.
Chrobák či vták či naopak to iste vyrieši.
Vták zobákom hrá na ten strom, cvrček cvrliká.
Do stromu blesk udrel a plesk, končí muzika.
Mravec, chrobák, vták aj zobák žijú vzájomne,
a ten strom čo dutinu má, nechce nájomné.
To je pre ilustráciu jeden z textov kapely Fanatic k pesničke Bútľavý strom. Je až na neuverenie, že skladateľ kapely Vilo Ferenčík zložil hudbu a texty k vyše 200 vlastným skladbám! Napriek doslova rannému tínedžerskému veku sa kapele podarilo v tejto dobe dosiahnuť veľké veci. „Dvakrát sme účinkovali v Československej televízii, v reláciách Lastovička či Televízny klub mladých,“ spomína frontman kapely Vilo Ferenčík a dodáva: „Viac možností presadiť sa v éteri v tom čase ani nebolo. Radi a veľa sme koncertovali. Väčšinou v kluboch, ale napr. aj v Poľsku na futbalovom štadióne.“ Boli to pekné roky. V roku 1982 chlapci ukončili stredné školy a nasledovala vojenčina. A to bol koniec Fanaticu. Muzikanti sa porozutekali na všetky strany. Kapela ukončila svoju činnosť.
Čo je v čom sa vidím? Čo je mojím zrkadlom?
V čom sú moje city?
Čo sa rovná mojím snom?
Hudbu robím vlastne,
nechcem robiť žiaden gýč.
Vkladám do nej svoje city,
som im vlastne pohonič. Hanbu robím stále,
je to pre mňa dobrozvyk.
Ľudia sa ma stránia,
som im vlastne protivník.
Trapas so mnou kráča,
ladí nám to obstojne.
Čo ty o tom môžeš vedieť,
veď si nebol na vojne.
(časť textu zo skladby Zrkadlo)
Prešlo 33 rokov. Na jar 2015 sa udialo niečo, čo Vilo Ferenčík popisuje takto: „Išiel som okolo hudobnín, bez akéhokoľvek úmyslu. A povedal som si, že prečo nemám nejakú slušnú gitaru. Tak som tam vošiel a kúpil si jednu z najlepších gitár, ktoré tam mali. A začal som hrať. Fakt ma už prestali baviť videá, filmy, počítač a zistil som, že práve hrať a tvoriť – toto má pre mňa skutočný zmysel. Oslovil som chalanov a tí ma nesklamali. Výsledkom je fakt, že sme opäť spolu.“
Obnovený Fanatic sa schádza už 5 mesiacov. V repertoári má zatiaľ 13 skladieb a pred sebou nové méty. „Čaká nás docvičiť veľa nových vecí, veď na papieri máme nachystaných 200 vlastných skladieb, mnohé sme nikdy nehrali, ďalšie počula len úzka skupina blízkych priateľov,“ hovorí basgitarista Mišo Labus a ďalej prezrádza: „Máme ambíciu urobiť jedno kvalitné CD a samozrejme, účinkovať aj na živých koncertoch.“
Dvaja zo štyroch základných členov kapely pôsobia v Bratislave. Vďaka moderným technológiám dokážu spolu cvičiť aj na diaľku, ale samozrejme, chcú sa schádzať čo najviac. Momentálne zháňajú vhodnú miestnosť na skúšanie.
Prvý koncert po 33 rokoch dopadol na výbornú. Ukázalo sa, že hudba i texty sú naozaj nadčasové. Nepočuli sme žiadne odrhovačky, žiadne kaleráby, žiadne prevzaté hity. Našej duši ulahodil pravý, rýdzi a nefalšovaný tatranský big beat. Skupina Fanatic je naozaj späť. Teším sa na každé ich ďalšie vystúpenie. A verte mi, že vôbec nie som sám! Ján Bendík
Zanechajte nám komentár