Literárny Kežmarok – V službe ducha a národa
Už päťdesiatykrát mesto Kežmarok privítalo účastníkov Literárneho Kežmarku. Súťažiaci z celého Slovenska zasielali svoje literárne práce a vo štvrtok sa účastníci na slávnostnom vyhodnotení dozvedeli mená víťazov jubilejného ročníka. Tohtoročné podujatie bolo venované 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra, štúrovcom a Kežmarku. Vo štvrtok účastníkov podujatia a víťazov prijal v priestoroch historickej radnice v Kežmarku primátor mesta Ján Ferenčák.
„Kežmarok je úzko spätý s našou literárnou súťažou, ktorá mesto aj vďaka nej preslávila po celom Slovensku. Kežmarské lýceum bolo po stáročia povestné svojou národnosťou i náboženskou toleranciou, hoci bolo evanjelické, študovali tu aj katolíci, pravoslávni, kalvíni, židia, ba aj mohamedáni a všetci sa navzájom znášali. Boli by sme radi, keby hrdosť na svoju dávnu minulosť získala aj mladá a najmladšia generácia, ktorá sem prichádza na Literárny Kežmarok,“ uviedol primátor mesta Ján Ferenčák. Po slávnostnom prijatí nasledovalo otvorenie podujatia s kultúrnym programom pred budovou starobylého lýcea. Večer nasledoval galaprogram, ktorý otvorila premiéra filmového dokumentu k 50. výročiu scenáristu a režiséra Daniela Dluhého. Počas slávnostného večera nasledovalo oceňovanie dlhoročných organizátorov, spolupracovníkov a zakladateľov LK. Večer vyvrcholil pásmom slovenskej národnej hudby a umeleckého slova Vzlietli orli vysoko pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľ. Štúra.
Do 50. ročníka sa v kategórií študentov stredných škôl zapojilo 469 autorov s 928 prácami, z toho 556 prác bolo od 329 žiakov základných škôl a 367 prác od 135 študentov stredných škôl. „Oproti vlaňajšku to bol výrazný nárast a počet prác potvrdil, že zo strany mladých literárnych tvorcov záujem o Literárny Kežmarok pretrváva,“ vyzdvihla Barbora Kaprálová, spoluorganizátorka a riaditeľka mestského kultúrneho strediska. V kategórii próza posudzovala porota 94 prác od 57 autorov, v poézii hodnotila 273 prác od 78 autorov a v kategórií slovenských študentov, žijúcich v zahraničí sa tohto roku zúčastnilo 5 súťažiacich s piatimi prácami. Medzi ocenenými sa z nášho regiónu najlepšie umiestnila v II. kategórii – starší žiaci (6. – 9. ročník ZŚ, príma – kvarta 8-ročné gymnáziá) Kežmarčanka Adela Kučkovská (9. ročník), ktorej patrilo 3. miesto za báseň Obdobie po lete a Čestné uznanie si odniesla 15-ročná Dominika Ondo-Eštoková zo ZŠ Nižná brána z Kežmarku.
Do života bola uvedená aj kniha, ktorá zachytáva 50 rokov organizovania Literárneho Kežmarku. „Prípravu 50. ročníka som brala ako veľký záväzok voči tomu, že 50 rokov tu ľudia niečo tvorili a považujem za česť vzdať aj tým, ktorí už nie sú medzi nami, hold ich práci, snaženiu a úsiliu. Verím, že Literárny Kežmarok bude pokračovať a podujatie sa dožije aj stovky. Teší ma, že počet prác a počet mladých autorov má zvyšujúcu tendenciu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Bolo obdobie, kedy bolo autorov a aj ich prác málo. Mladí ľudia prejavujú záujem o literatúru a písané slovo, čo má zrejme na svedomí aj záujem pedagógov, ktorí sa žiakom venujú. Veľmi si to vážime, lebo je to práca navyše,“ zhodnotila Barbora Kaprálová.
V službe ducha a národa
Literárny Kežmarok v piatok pokračoval vernisážou výstavy Slovenskej národnej knižnice pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľ. Štúra. Vo výstavnej sieni Barónka slávnostne sprístupnili v predpremiére výstavu o živote a diele nášho najväčšieho národovca, doplnenú o výstavný projekt z exponátov Múzea v Kežmarku, ktorý zachytáva prierez organizovania Literárneho Kežmarku počas 50 rokov. „Len ten národ, ktorý pozná svoju minulosť, môže tvoriť svoju budúcnosť. Je mi cťou, vidieť medzi prvými túto unikátnu výstavu a privítať ju v našom meste. Toto podujatie sa neodmysliteľne spája s naším mestom a aj vďaka nemu sa šíri dobré meno o Kežmarku po celom Slovensku, aj v zahraničí,“ uviedol na vernisáži primátor Ján Ferenčák. Na výstave sú prezentované unikátne rukopisy, ktoré zachytávajú nielen súkromný život, ale i prácu, tvorbu a dielo Ľudovíta Štúra. Sprostredkovala ju Slovenská národná knižnica v Martine. Riaditeľka múzea v Kežmarku Erika Cintulová prezentovala 50-ročnú históriu Literárneho Kežmarku a vyzdvihla nielen osobnosti, ale i víťazov za polstoročie. „Výstava nie je veľká, predstavuje hlavné etapy práce a života nášho národovca. Pre Štúrovu orientáciu a rozhľad zohral Kežmarok veľkú úlohu. Výstava bude mať premiéru až na jeseň a je nám cťou, že sme ju mohli v predpremiére mestu Kežmarok poskytnúť,“ povedal Doc. PhDr. Augustín Maťovčík, DrSc, riaditeľ Národného biografického ústavu v Martine. (pks)
Zanechajte nám komentár