Korunovali knihu Kežmarok a Tatry
Prvé ilustrované dejiny v histórii Kežmarku uzreli svetlo sveta minulý týždeň po slávnostnej korunovácií v hoteli Hviezdoslav. Ako povedala moderátorka Beáta Oravcová, táto kniha má šesť prvenstiev – je to ilustrovaná kniha o Kežmarku, je podaná v krátkych príbehoch, je obohatená o aktuálne a historické fotografie, je napísaná v piatich jazykoch, spája Kežmarok a Tatry a je hľadaná po celom svete.
Samotnej korunovácii predchádzalo predstavenie knihy Kežmarok a Tatry vo svete, ale aj súbežná digitálna maľba – videoprojekcie portrétu Imricha Thӧkӧlyho, ktorú Rastislav Le kreslil počas korunovácie tak, aby všetci návštevníci spoznali jeho podobu.
Veľkolepý nástup autora a vydavateľa Jaroslava Šlebodu, markízy Sylvie Holopovej, barónky Nory Baráthovej, ilustrátora Rastislav Le, fotografa Petra Olekšáka v réžii ceremoniára Jána Bachledu a kurucov Patrika Mrkvu a Patrika Tomaškoviča dávala tušiť, že korunovácia knihy Kežmarok a Tatry nadviaže na korunováciu nikdy nekorunovaného kráľa Imricha Thӧkӧlyho, ktorého telesné pozostatky boli po viac ako dvesto rokoch prevezené pred 110 rokmi do Kežmarku.
Kniha Kežmarok a Tatry je skvostom, v ktorej sú zaujímavým spôsobom spracované dejinné udalosti mesta Kežmarok s ojedinelými fotografiami historických pamiatok, portrétov významných osobnosti doby minulej a zákutiami tohto mesta, v pozadí so štítmi Tatier, ktoré dodávajú Kežmarku čarovný kolorit. Je naozaj ojedinelá.
„Mesto Kežmarok nemalo knihu, ktorá by bola vo viacerých jazykoch a hlavne, aby bola aktuálna. Hoci mesto vydalo viacero kníh, takáto chýbala. A keďže rád cestujem, aj v tejto knihe som cestoval, ale nie naprieč krajinami, ale naprieč časom. Rozhodol som sa zachytiť príbehy od tých najstarších čias, keď ešte nikto nechýroval, že raz tu bude krásne mesto Kežmarok stáť,“ povedal autor knihy Jaroslav Šleboda a priblížil, ako sa kniha rodila. Vyzdvihol tých, ktorí mu najviac pomohli. Nora Baráthová, ktorá na neho celý čas striehla, či tam má všetky správne historické fakty, brilantný fotograf Peter Olekšák z Levoče, ktorý plnil aj tie úplne bláznivé požiadavky na to, aby vznikli aktuálne a nádherné fotografie a
ilustrátor Rastislav Le, ktorý mal neskutočnú trpezlivosť a odsedel neuveriteľný čas nad kresbami. „V knihe sú však aj nové príbehy, ktoré poznám z počutia aj od mojej nebohej babky a určite by bola rada, že sú tam práve tie, ktoré mi rozprávala. Texty sú veľmi krátke. Nie preto, že by nebolo o čom písať, ale dnešná doba si vyžaduje veľmi rýchle prijímanie informácií. Každý vraví, že nemá čas, ale na túto knihu si čas určite nájde,“ konštatoval autor a zaspomínal aj na veselé príbehy, neraz zažité v strese a nekonečnom čakaní na dobré počasie, ešte lepšie zábery alebo dokonalú grafiku, ktorá bola len v myšlienkach autora.
Na otázku moderátorky, či sa Nora Baráthová nebojí, že jej Jaro začne „fušovať“ do remesla?, konštatovala: „Učite sa nebojím, pretože nemám monopol na históriu Kežmarku a bola by som rada, keby mi do toho čoraz viac ľudí „fušovalo“. Len akosi to ide poslabšie,“ s úsmevom povedala N. Baráthová a dodala, že je to jedinečná kniha, ktorú môžu mať v rukách či starí, či strední, ale aj deti, pretože keď aj nevie čítať, už vidí obrázky a niekto mu to vysvetli, prečo je tam napríklad Thӧkӧly.
A potom už nasledovala samotná korunovácia. Primátor mesta Ján Ferenčák korunoval knihu Kežmarok a Tatry a týmto aktom ju uviedli do života.
„Kniha je venovaná všetkým kategóriám čitateľov, od najmenších až po tých najstarších, pretože je väčšinou ilustrovaná a je tam málo textu. Ale na druhej strane je zaujímavá, možno je aj takým úvodom do histórie Kežmarku pre detičky, pretože možno u nich vzbudí záujem , aby ďalej študovali históriu a dozvedeli sa viacej. Kežmarok je veľmi bohatý na históriu, mali sme tu veľmi veľa osobností, ale ako mesto nechceme ostať len v histórii, ale začíname sa pozerať aj do budúcnosti a chceme budovať práve to moderné, dynamické a historické mesto,“ povedal krstný (korunovačný?) otec Ján Ferenčák.
Súčasná riaditeľka múzea Erika Cintulová zase dodala, že nie všetci ľudia inklinujú k histórií, ale toto je jedna z takých možností, aby aj človek, ktorý neovláda históriu a nemá k tomu bližší vzťah, takýmto nenásilným spôsobom sa dozvedel niečo o Kežmarku a jeho histórii.
„Táto knižka je výnimočná v tom, že je nielen v piatich jazykoch, ale predovšetkým tým podaním histórie, ktorý je nielen pre odborníka, ale aj laika. Krásne ilustrácie, nádherné fotografie a texty, ktoré nie je možné, aby človek prešiel bez povšimnutia?“ konštatovala E. Cintulová.
Slávnostnú atmosféru uvedenia knihy Kežmarok a Tatry do života podčiarklo i vystpúpenie speváckeho zoskupenia Omnia zo Žiliny a záverečná pieseň Kežmarok na melódiu piesne Haleluja so slovami Jaroslava Šlebodu. (red)
Zanechajte nám komentár