Jemná krása Františka Žoldáka pohladila dušu
Knižnica je nemocnicou pre dušu. Ale knižnica, ktorá je ozdobená krásnymi obrazmi, je dupľovanou nemocnicou duše – odznelo minulý piatok na vernisáži výstavy obrazov Kvety a zátišia v Podtatranskej knižnici v Poprade, ktorej autorom je známy popradský umelec František Žoldák.
Námet kvetov je na okúzľujúcej výstave akvarelov, olejomalieb, kresieb, pastelov a tempier dominujúci a je doplnený aj o zátišia a krajinky. „Lásku k akvarelu vo mne prebudil môj prvý výtvarný pedagóg Janko Polom, vtedajší známy akvarelista zo Spišskej Novej Vsi začiatkom 60-tych rokov. Pomerne dlho som sa nevedel s akvarelom zblížiť,“ prezradil autor František Žoldák a dodal, že v tom čase maľoval tempery, suchý pastel, olejomaľby, ale oslovila ho v tom čase aj módna grafika, drevoryt, drevorez a podobne. Akvarelu sa začal venovať vážnejšie a cieľavedomejšie až v 90-tych rokoch a dva-tri roky maľoval len akvarelom. „Z toho vznikla pomerne kompaktná kolekcia abstraktných kompozícií, ktorá je podľa mňa solídna a úspešná. Technika akvarelu patrí k najnáročnejším technikám a výtvarník musí byť pomerne vyspelý a skúsený, pretože čo raz dáte štetcom na mokrý papier, to tam zostane a nemôže a nedá sa to premaľovať tak ako napríklad pri maľbách akrylom, olejom alebo pastelom,“ zdôveril sa autor.
Od abstraktných malieb 70-tých rokov, ktorých výstavu mal František Žoldák v Podtatranskom múzeu pri príležitosti jeho narodením, prešiel k poetičnosti a farebnosti Kvetov a zátiší, ktoré reprezentujú lyricko-realistickú polohu kvetov, kytíc a zátiší obyčajných vecí, inšpirovaných krajinou Spiša a Zamaguria. Jeho kvety a kytice, sviežosť farieb i námetov očarí najprv oči a vzápätí pohladí dušu a je jedno, akou technikou sú vytvorené. Techniku akvarelu preferuje aj v súčasnosti a nabáda k nej aj svojich kolegov v tvorivom Klube popradských výtvarníkov.
František Žoldák sa narodil v Spišskej Novej Vsi – Hute. Pracoval ako propagačný výtvarník v reklame obchodu, neskôr ako metodik pre výtvarnú tvorbu. V rokoch 1967 – 2004 pôsobil v Tatranskej galérii v Hornom Smokovci a v Poprade ako riaditeľ, neskôr ako kustód a výtvarník. Popri zamestnaní sa venoval vlastnej tvorbe a zúčastnil sa mnohých súťaži, výstav, maliarskych plenérov doma i v zahraničí. Za tvorbu získal viacero ocenení.
Výstava Františka Žoldáka v Podtatranskej knižnici potrvá do 16. apríla 2016 od pondelka do štvrtku v čase od 9. do 17. hodiny a v sobotu od 9. do 13. hodiny.
Zanechajte nám komentár