Búvajže, len búvaj…
V Podtatranskej knižnici v Poprade sa vo štvrtok konala vernisáž výstavy krojovaných bábik. Unikátna zbierka je vzácna prezentáciou ľudových krojov v podaní Márie Lenkovej (na snímke) z Popradu.
Pred návštevníkmi sa rozprestreli pôvodné vzory a farby krojov, jedinečných a neopakovateľných, ktoré tvoria naše kultúrne dedičstvo, svedčiace o talente a duchovnom bohatstve slovenského ľudu pod Tatrami. Výstava zachytáva bábiky, oblečené v krojoch, prepracovaných do najmenších detailov, ktoré prezentujú jednotlivé obce a regióny.
Mária Lenková sa narodila vo Východnej, s ktorou ju viažu trvalé korene a počas celého života sa do rodnej obce rada vracia. „Môj prvý kroj, ktorý som pre bábiku ušila, pochádza práve z Východnej. Je špecifický a môjmu srdcu obzvlášť blízky. Mám rada ľudí, náš región, piesne, tance a všetko to, čo nás spája s domovom a so Slovenskom. Po prvej bábike nasledovali desiatky Sloveniek, ako hovorím mojim bábikám, pochádzajúcim z tatranskej oblasti“ s úprimným pohľadom povedala Mária Lenková. Po ukončení Strednej ekonomickej školy v Poprade sa vydala a od roku 1963 žije s rodinou v Poprade. Vychovala tri deti a dnes má 5 vnúčat, ktorým vštepuje lásku k ľudovej piesni a k ľudovým tradíciám tak, ako jej to vštepovala jej mamka. Napriek tomu, že žije v mestskom prostredí, celý svoj život si uchovala lásku k dedovizni a pevné väzby s rodnou obcou. Mária Lenková od detstva účinkovala v súbore Kriváň v rodnej Východnej. A láska k folklóru a záujem o ľudové piesne ju viedli aj k účinkovaniu v ženskej speváckej skupine Slovenka pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Poprade. Spolu s ďalšími členkami Slovenky absolvovali od roku 2008 desiatky vystúpení v podtatranskej oblasti, na ktorých potešili milovníkov ľudovej piesne folklórom spod Kriváňa. „V rámci spolupráce s Maticou slovenskou sme sa rozhodli, že jednej z členiek pripravíme výstavu v nových priestoroch Podtatranskej knižnice, aby sme prezentovali jej skvostné dielka verejnosti. Podľa nás má výstava krojovaných bábik neopísateľnú hodnotu, pretože autenticky zachytáva prvky folklóru, ktoré sa rokmi vytrácajú. Rozhodujúci bol aj termín, pretože sme hľadali čo najbližší voľný k blížiacemu sa Dňu matiek,“ povedala Monika Naštická z Podtatranskej knižnice.
Mária Lenková sa vyrábaniu krojov, nielen pre bábiky, venuje od odchodu do dôchodku. Ako sama hovorí, kým pracovala, nebol na to čas, ale s myšlienkou sa pohrávala odjakživa. Pri svojej veľkej záľube si oddýchne, zrelaxuje a má priestor aj na premýšľanie. Ručne vyrábané presné verzie krojov si však vyžadujú veľké sústredenie a znalosť regionálnych prvkov, ktorými sa jednotlivé obce od seba odlišujú. Tieto vedomosti získala Mária Lenková postupným štúdiom oblasti, z ktorej kroj vyrába. Dôležité nie sú iba farby, ale i tvary a v niektorých prípadoch minimálne odlišnosti, ktoré sú práve preto zvláštne. „Často si požičiavam kroje z dediny, ktoré musím verne preniesť na zmenšeninu obleku pre bábiku. Je to precízna práca, ale robí mi to radosť. Výroba trvá aj niekoľko týždňov, no nepovažujem to za stratu času,“ doplnila Mária Lenková. Od roku 1990 usporiadala desiatky samostatných výs-tav krojovaných bábik, ktoré prezentovala napríklad na zvykoslovných výstavách pri príležitosti Vianoc a Veľkej noci. Na výstavách v rodnej Východnej počas folklórneho festivalu, na Sobotských dňoch v Spišskej Sobote, trhu remesiel v Spišskej Novej Vsi, Moldave nad Bodvou, v Dome Matice slovenskej v Žiline, na výstave Zažíname adventné svetielka v Dennom centre kresťanských seniorov v Poprade, v Spojenej škole na Letnej ulici v Poprade, v ZŠ na Dneperskej ulici v Košiciach, počas Noci múzeí v Podtatranskom múzeu, na folklórnom festivale v Liptovskej Tepličke, v múzeách v Liptovskom Mikuláši, Ružomberku, Liptovskom Hrádku a v r. 2014 pri príležitosti 55. výročia otvorenia novej školy vo Východnej. Dnes je trend moderných bábik a vychudnuté „Barbiny“ sa pre ľudovú tvorbu veľmi nehodia. Ale pri každej príležitosti keď známi „natrafia“ v obchodoch na vhodné objekty, jej ich s radosťou venujú, aby ich zaodela do ďalšieho kroja z obce, ktorých na Slovensku máme našťastie ako maku. (pks)
Zanechajte nám komentár