Astronóm Vojtech Rušin pokrstil novú knihu
Ak bežné cestovanie do cudziny obohacuje život človeka, potom pri cielených cestách za vedeckým poznaním to platí dvojnásobne. Astronóm Vojtech Rušín, ktorý od roku 1959 pracuje v Astronomickom ústave SAV, zasvätil celý svoj život výskumu našej najbližšej hviezdy – Slnka. Pozoroval ho nielen z hvezdárne na Skalnatom Plese či vysokohorského observatória na Lomnickom štíte, ale aj počas úplných zatmení Slnka Mesiacom takmer po celom svete.
Zúčastnil sa 21 expedícií za zatmením Slnka, napr. v Chile, Francúzskej Polynézii, Indii, na Marshallových ostrovoch, v Nigérii, bývalej ZSSR, v Mongolsku, Zambii a pod., ktoré organizoval a mnohé z nich aj viedol. A pretože zážitky a poznatky majú svoj význam až potom, ak ich s niekym zdielame, ani Vojtech Rušin si ich nenecháva pre seba a prednáša doma i v zahraničí, publikuje. Popri svojej vedeckej práci napísal vyše 200 vedeckých a odborných článkov, za sebou má viac ako 1 500 vedecko-popularizačných prednášok nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Japonsku, Slovinsku a USA, uverejnil desiatky popularizačných článkov a fotografií.
Jeho zatiaľ posledné cesty za zatmením Slnka viedli k protinožcom do Austrálie, do tropického čierneho Gabonu a na mrazivé súostrovie ľadu a zimy Svalbard (Špicbergy). Z týchto zážitkov vznikla zaujímavá plnofarebná publikácia, ktorá zaujme nielen príjemným rozprávaním o zážitkoch v týchto krajinách, ale aj krásnymi celostranovými farebnými fotografiami ľudí, miest, krajiny – a samozrejme – Slnka. Druhým „ja“ Vojtecha Rušina je totiž fotografia – láska, ktorá ho verne sprevádza po celý produktívny život. Kniha pod titulom eXtrémy v pos-lednej kapitole v primeranej forme informuje čitateľov aj o najnovších výskumoch Slnka a stručne Mesiaca. Keď astronóm nazve svoju knihu extrémy, napadne vás hneď, aké výstrelky vesmíru tu popisuje? Ale je to máličko inak. „Keď som si na mape sveta pozrel, kde sa jednotlivé lokality na pozorovanie Slnka nachádzajú a aké tam panujú podmienky pre život či pre „zatmeňové“ experimenty, nenapadlo ma nič lepšie, než takto knihu pomenovať,“ usmieva sa autor. „Napokon, k tým trom geografickým extrémom sa radí aj štvrtý – slnečný! Slnko je zdrojom svetla, tepla a energie na Zemi. Súčasný cyklus slnečnej aktivity je veľmi nízky v porovnaní s niektorými predchádzajúcimi cyklami. Prečo? Tak to nevieme. Jednoducho na Slnku sa deje niečo, čo sme doteraz nepoznali. Vieme ale, že je za tým magnetické pole Slnka a že to pociťuje aj Zem.“
Knižka bola za účasti početných hostí pokrstená v nedeľu 25. októbra 2015 v kongresovom centre Academia SAV v Starej Lesnej a dobrú priamočiaru cestu k čitateľom jej poprial krstný otec Ing. Jozef Dudžák, starosta autorovej rodnej obce Spišské Hanušovce. Publikácia na 184 stranách predstavuje čriepky zážitkov a poznatkov z autorových ciest za zatmením, ktoré sú doplnené 194 fotografiami. Nie všetky obrázky ale vznikali ľahko. „Napr. o Gabone som vedel, že ľudí tam môžete fotografovať len s ich súhlasom,“ píše o tom Vojtech Rušin vo svojej knihe. „Pri mojej vášni zväčňovať tváre ľudí to znamenalo, že som ich najskôr musel požiadať o dovolenie. Pri detailoch ľudských tvárí to robievam vždy a všade. Ale tu to bolo zložitejšie. Môj nový objektív s 200-milimetrovým ohniskom síce umožňoval fotografovať aj detaily vzdialenejších objektov, ale… Ak ma zbadali, hrozili mi päsťami. Tak som to po niekoľkých pokusoch vzdal. Nechcel som riskovať rozbitie aparátu alebo privolanie polície, ktorá sa sem-tam mihla na autách…“
Astronóm Vojtech Rušin má na svojom konte pomerne bohatú bibliografiu, eXtrémy sú už jeho siedma kniha (okrem toho sa ale spoluautorsky podieľal aj na novej knihe Česká stopa v Tatrách, ktorá vyšla na jar tohoto roku). Okrem populárne vedeckých kníh napísal aj cestovateľskú knižku Zážitky v tieni Mesiaca (2010) a fotografickú knihu Poézia ľudskej duše (2012). Najnovšie eXtrémy sú spojením „zhovorčivého“ obrazu a láskavého slova. Určite si nájdu svojich čitateľov, ktorých priťahujú zaujímavosti z krajín, o ktorých sa bežne nedozviete. „Účasť na zatmeniach Slnka zbližuje ľudí, dochádza k výmene poznatkov nielen na poli vedeckom, ale aj spoločenskom a kultúrnom,“ uviedol Vojtech Rušin. A my dodáme – vďaka za ich spostredkovanie nám všetkým „obyčajným smrteľníkom“.
Eva Potočná
Zanechajte nám komentár