Anton Lauček odkazuje, aby sme čítali a neprestali
Prozaik a docent na Žilinskej univerzite Anton Lauček s nadhľadom jemu vlastným pripomenul stredoškolákom nedostatky v spoločnosti, v medziľudských vzťahoch a predovšetkým potrebu čítania hodnotnej literatúry. Autorov zmysel pre humor postavený na ironizovaní slabín, niekedy až zvráteností v slovenskej verejnosti odštartoval program týždňa slovenských knižníc v Podtatranskej knižnici v Poprade a zároveň mesiac knihy.
Anton Lauček sa študentom Strednej zdravotníckej školy v Poprade prihovoril ako skúsený pedagóg slovenského jazyka a histórie a odborník na masové médiá. Kritickým pohľadom predovšetkým na súkromné televízne kanály, nasmeroval študentov na výber správnych programov, pretože to čo stanice chrlia národu do tváre, nepovažuje za kultúrny obsah. Výber je ale obmedzený a tak študentom odporúča obrátiť záujem na kvalitnú knihu. „Kto nečíta je negramotný. Kto veľa číta, veľa vie, rozšíri sa mu slovná zásoba, dokáže štylizovať a je to skutočne kultúrny človek“, odkázal.
Popri vyučovaní na viacerých školách prozaik cestuje po celom Slovensku, číta a rozpráva mladým, ale aj staršej generácii. Obľúbenými sú úryvky z autorových krátkych textov publicistického štýlu (glosy, eseje, mikropoviedky, črty, besednice, fejtóny), ktoré zhrnul pod názov Iba tak. Výber s postupným dopĺňaním textov dosiahol niekoľko pokračovaní. Zo šiestich dielov vybral aj Vybijem ti zuby viečkami iba tak alebo Iba tak pre bezbožníkov.
Študentom predniesol krátke texty O láske a smrti, Svadba, Biskup I, Biskup II, Atrament, Hesi, Nobelova cena, Mária Terézia, Nebeské vlaky. Potvrdil nimi, že na malom priestore dokáže priniesť veľký príbeh s hlbokým posolstvom a zároveň ho podať „ľahko – vážne“. Prerozprával aj niekoľko úsmevných príhod, ktoré mu priniesol do cesty sám život a ktoré rád pretvára a prenáša do kníh a zdieľa ich aj s ostatnými.
Anton Lauček rovnako predstavil svoj humorne ladený román Keď lastovičky nemôžu lietať, kde spísal skúsenosti, ktoré zažil pri práci v domove mládeže.Stredoškoláci si vypočuli aj humorné autobiografické historky románu Opušťák, cez ktoré sa dozvedeli, s akými nečakanými vecami sa vtedy vojak stretával. Do histórie druhej svetovej vojny mladí nahliadli cez komické scény v románe Pušky v hrnci, granáty v kredenci.
Na svoje knihy Anton Lauček nemá negatívne ohlasy aj napriek tomu, že ostro kritizuje rôzne stránky spoločnosti. Momentálne svoje postrehy a literárne námety spisuje vo vlaku, keďže cestovaním trávi teraz veľa času. Autor prvého románu o Andrejovi Hlinkovi, černovskej masakre, či biografickom románe o Jánovi Vojtaššákovi, píše popri próze aj monografie a zostavuje vysokoškolské skriptá.
Adriana Hricková
Zanechajte nám komentár