Slovenka prenáša lásku k ľudovým tradíciám a piesni na mladú generáciu
„Poteš že ma, poteš radostná spomienka, nedaj mi zabudnúť, že som ja Slovenka.
Strieborného Váhu, vlnky mi hrávali, Tatranské doliny láskou ma objali.“
Verše ľudovej piesne, pri ktorej človeku naskočia zimomriavky a pociťuje hrdosť a spätosť s krajom pod Tatrami. Zasiahnu vás priamo do srdca a cítite, že niekam patríte. Touto piesňou sa začínajú vystúpenia pop-radskej speváckej skupiny Slovenka. Slovenské ľudové piesne v podaní speváckej skupiny sú vždy neopakovateľným zážitkom.
Slovenka vznikla pred šiestimi rokmi pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Pop-rade a od vtedy nielen spríjemňujú, ale i ozvláštňujú akékoľvek spoločenské podujatie. Spoluzak-ladateľkou bola vtedajšia vedúca Anna Králová, po nej vedenie súboru prevzala Anna Brutvanová. V súčasnosti má Slovenka deväť členiek a harmonikára, ktorý im poskytuje hudobný doprovod. Hlasy Lucie Brutvanovej, Viery Ilavskej, Vierky Polovkovej, Beaty Kalinovej, Márii Lenkovej, Janky Palkovej, Viery Mačutekovej, Anny Brut-vanovej, Rudolfa Janigloša a huslistky Miroslavy Čonkovej, ktorá je študentkou konzervatória v Žiline, tvoria jedinečné hlasové zoskupenie, ktoré sa citlivo dopĺňa. „Našou hlavnou myšlienkou pri založení speváckej skupiny bolo nielen uchovávať, ale i šíriť cenné kultúrne dedičstvo našich ľudových tradícií, krojov a piesní. No a v neposlednom rade prinášať ľuďom radosť,“ s úsmevom povedali členky skupiny. Matica slovenská im poskytuje nielen priestory, ale ich aj zastrešuje. Spievaniu sa venujú popri zamestnaniach, alebo si zmysluplne vypĺňajú čas na dôchodku. Repertoár ženského zos-kupenia tvoria slovenské ľudové piesne, ktoré si členky skupiny doniesli zo svojich rodných obcí, Východnej, Štrby, Važca a nechýbajú piesne, ktoré prezentujú kraj pod Tatrami, ale aj zo širšieho okolia Spiša a najnovšie svoj repertoár obohatili o rusínske piesne.
Slovenky počas svojho šesťročného pôsobenia absolvovali množstvo vystúpení v Poprade a na rôznych folklórnych festivaloch po celom Slovensku. Niektoré členky spolupracujú s folklórnym súborom Vagonár–stará škola. So svojou nacvičenou choreografiou Čepčenie spestrili nie jednu svadbu, na ktorú ich pozývajú a ako sami hovoria „je to trendové“, keď o polnoci, v krátkom pásme, spríjemnia hostinu svadobnými piesňami, ktoré zachytávajú zvyky a tradície našich starých materí, čím aj oni prispievajú k zachovaniu ich spoločenskej hodnoty. „Stáva sa nám po takejto absolvovanej svadbe, že máme nových priaznivcov a mladé páry chodia na naše vystúpenia. Aj po čase nám poďakujú a často sa dozvedáme, že aj vďaka nám majú silnú spomienku na celý život,“ povedala Anna Brut-vanová, speváčka, scénaristka a choreografka. „Snažíme sa svoju lásku k ľudovým tradíciám a k piesni preniesť aj na mladšie generácie. Držme si to svoje, pekné je aj cudzie, ale naše máme v krvi. Môžeme byť v Európskej únii, byť tolerantní, veľkorysí Európania, ale čím sa odlišujeme od Poliakov, Maďarov? Tým svojím folklórom. Buďme jedineční, to svoje si držme, uchovávajme a posúvajme mladším generáciám. Cez naše piesne prenášame svoju lásku k národu, k Slovensku,“ vyznala poslanie Slovenky Beáta Kalinová.
V občianskych povolaniach sa v speváckej skupine stretli učiteľky, vychovávateľka, ekonómky, opatrovateľka, ktoré našli naši spoločnú záľubu – ľudové piesne, ktorými vyjadrujú lásku k rodnej zemi. Slovenské ľudové piesne sa aj vďaka nim uchovávajú a v spoločnej Európe pripomínajú naše korene. V slovníku mladých ľudí chýbajú slová vlastenectvo, spolupatričnosť, no aj vďaka folklóru im do podvedomia vstupujú dúfajúc, že na svoju identitu budú vždy hrdí. (pks)
Zanechajte nám komentár