65 rokov zborového spevu v SPgŠ v Levoči
Dievčenský zbor Iuventus paedagogica Strednej pedagogickej školy v Levoči, ktorý si v tomto roku pripomína 65. výročie založenia, je najstarším speváckym zborom tohto typu na Slovensku. Tradícia zborového spevu v tejto škole siaha do roku 1950, kedy sa otvorili brány Pedagogického gymnázia pre materské školy v Spišskej Novej Vsi. V tomto roku vznikol záujmový krúžok zborového spevu, ktorý do roku 1955 viedol hudobný pedagóg, skladateľ a dirigent Ladislav Stanček. Krúžok sa pod jeho vedením prezentoval najmä na školských slávnostiach a interpretoval aj jeho vlastné skladby a úpravy ľudových piesní. Keď bola v roku 1955 škola presťahovaná do Levoče, vedením speváckeho zboru bola poverená učiteľka hudby Anna Zoričáková, ktorá dosiahla so zborom prvé výraznejšie úspechy na okresnej i krajskej úrovni.
V roku 1960 bola škola premenovaná na Pedagogickú školu v Levoči. Vo vedení zboru sa vystriedali hudobní pedagógovia a dirigenti ako Eduard Michálek a Michal Jánoš. Zbor sa i naďalej zúčastňoval predovšetkým okresných a krajských súťaží mládežníckych speváckych zborov, na ktorých sa umiestňoval na popredných miestach. V roku 1967 sa prvýkrát pod vedením Eduarda Michálka zúčastnil celoslovenskej súťaže, kde v silnej konkurencii získal 3. miesto. Ďalší výrazný úspech dosiahol pod vedením Michala Jánoša v roku 1973 na celoslovenskom festivale mládežníckych speváckych zborov v Ružomberku, kde získal Cenu za najlepšiu interpretáciu piesne a Michal Jánoš aj osobitnú Cenu za dlhoročnú dirigentskú činnosť.
Od 1. septembra 1975 nesie škola názov Stredná pedagogická škola v Levoči. V tomto období zborový spev akceleroval do takej miery, že právom môžeme hovoriť o ,,zlatej ére“ zborového spevu v škole. Pôsobili tu dva kvalitné mládežnícke spevácke zbory, čo bolo unikátom v rámci stredných pedagogických škôl na Slovensku. Oba úspešne reprezentovali slovenský zborový spev doma aj v zahraničí (Česko, Maďarsko, Ukrajina, Juhoslávia). Spevácky zbor Iuventus paedagogica viedli od roku 1976 Martin Šafár a Igor Grega. V roku 1985 Igor Grega odišiel do Prešova (kde bol do roku 1999 dirigentom univerzitného ženského speváckeho zboru) a po jeho odchode viedli zbor Martin Šafár a Milan Pitoňák, v polovici 90. rokoch Milan Pitoňák a Mgr. Dana Vrabľová. Spevácky zbor bol pravidelným účastníkom celoslovenskej súťaže mládežníckych speváckych zborov Mládež spieva, kde dosahoval umiestnenia v zlatom (1979, 1988, 1990, 1992, 1996) a striebornom pásme (1981, 1984) a Festivalu dievčenských speváckych zborov v Karlových Varoch. V roku 1983 na medzinárodnom festivale mládežníckych speváckych zborov v slovinskom Celje získal striebornú plaketu. Spevácky zbor Mladosť začal pracovať v roku 1977 pod vedením dirigenta Milana Pitoňáka, hlasovou pedagogičkou bola Petronela Procházková. Taktiež dosiahol pozoruhodné umiestnenie na celoslovenskej súťažnej prehliadke mládežníckych speváckych zborov Mládež spieva – umiestnenie v zlatom (1981, 1984) i striebornom pásme (1979).
Obdobie druhej polovice 90. rokov bolo poznamenané postupným odchodom dirigentov (Milan Pitoňák, Martin Šafár). Zbor sa prezentoval hlavne na školských podujatiach, miestnej a regionálnej úrovni. Najvýraznejším úspechom bola účasť na európskej súťaži mládežníckych speváckych zborov v slovinskom Celje pod vedením Milana Pitoňáka, kde zbor získal bronzovú plaketu (1993, 1997) a vystúpenie v kultúrnom programe v rámci piateho stretnutia prezidentov stredoeurópskych štátov v Levoči 23. – 24. januára 1998. Po istej stagnácii koncom 90. rokov došlo k oživeniu spevácko-zborovej činnosti telesa príchodom dirigenta Mgr. et Mgr. art. Igora Gregu. Pod jeho vedením spevácky zbor opäť kvalitatívne vzrástol a nadviazal na tradíciu predošlých úspechov. Organizačnými vedúcimi zboru v tomto období boli striedavo PaedDr. Jozef Jendrichovský, PhD. a Mgr. Dana Vrabľová, ktorá bola zároveň aj druhá dirigentka a korepetítorka.
Vsúčasnosti zbor pracuje pod vedením umeleckého vedúceho a dirigenta Mgr. et Mgr. art Igora Gregu, organizačnou vedúcou je Mgr. Dana Vrabľová. V repertoári má skladby z rôznych štýlových období, hlavne však skladby klasickej polyfónie a tiež úpravy slovenských ľudových piesní a piesní rôznych národov, ako aj skladby populárneho žánru. Zbor sa zapája do verejného života mesta a regiónu, zúčastňuje sa regionálnych prehliadok zborového spevu – Spišské zborové dni (2006, 2007, 2011, 2013) a Barborské slávnosti (2009, 2010) a je pravidelným účastníkom celoslovenských súťaží mládežníckych speváckych zborov. Na celoštátnych súťažných prehliadkach mládežníckych speváckych zborov Mládež spieva, dosiahol umiestnenia v zlatom (2002, 2004, 2008, 2012) a striebornom pásme (2006, 2010) a viacnásobne získal Cenu Hudobného fondu za najlepšiu interpretáciu skladby slovenského autora, Cenu za najlepšiu dramaturgiu súťažného programu a Cenu za interpretáciu klasickej polyfónie. Napriek tomu, že spevácky zbor nedosahuje interpretačnú úroveň z obdobia „zlatej éry“ z prelomu 70. a 80. rokov, patrí medzi popredné mládežnícke telesa na Slovensku. Pravidelne sa zúčastňuje aj európskych súťaží mládežníckych speváckych zborov, kde sa umiestňuje na popredných miestach. V roku 2006 reprezentoval SR na medzinárodnom festivale Mladá Smetanova Litomyšl, na medzinárodnej súťaži stredoškolských a vysokoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica (bronzové pásmo 2011, 2013) a na medzinárodnej súťaží mládežníckych speváckych zborov v slovinskom Celje (strieborné pásmo (2007, 2011). V roku 2011 sa predstavil aj samotným koncertom v rámci Medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov a v roku 2015 reprezentoval školu na Slávnostiach zborového spevu Vojtecha Adamca v Košiciach a na medzinárodnom zborovom festivale Svátky písní v Olomouci, kde sa umiestnil v striebornom pásme. Jeden z najväčších vrcholov svojej umeleckej činnosti od 90-tych rokov dosiahol na celoslovenskej súťaži mládežníckych speváckych zborov Mládež spieva 2008 v Bratislave, kde získal zlaté pásmo a za interpretáciu povinnej skladby Cenu Hudobného fondu za najlepšiu interpretáciu skladby slovenského autora.
Jubilantovi želáme do ďalších rokov ešte veľa úspechov a dirigentovi Mgr. et Mgr. art. Igorovi Gregovi, ktorý podobne ako zbor v tomto roku oslávil svoje 65 narodeniny, veľa tvorivých síl, úspechov a entuziazmu pri práci s mládežou. PaedDr. Jozef Jendrichovský, PhD.
Zanechajte nám komentár