Vznik pamätníka padlým vojakom Červenej armády
Druhá svetová vojna sa pre obyvateľov Popradu skončila 28. januára 1945. Po jeho oslobodení sa front presunul k Liptovskému Mikulášu, kde sa zastavil na takmer deväť týždňov. Ranení československí a sovietski vojaci v bojoch na Liptove boli odvážaní do poľných nemocníc v Poprade a okolí. Taktiež boli liečení v štátnej nemocnici v Spišskej Sobote a liečebnom ústave v Kvetnici. Na následky zranení v týchto nemocniciach zomrelo 14 vojakov Červenej armády (ČA) a 19 vojakov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Pochovaní boli na obecnom cintoríne v Pop-rade. Okrem nich boli na cintoríne pochovaní aj 14 neznámi vojaci a padlí z obdobia Slovenského národného povstania. Z iniciatívy veliteľstva ČA vznikla myšlienka vybudovať pamätník všetkým padlým, ktorí sú pochovaní na obecnom cintoríne v Poprade. S výstavbou pamätníka sa začalo v apríli 1945 podľa projektu Ing. kpt. E. F. Gurianova. Kamenár Félix Reichel použil na jeho výstavbu travertín zo Spišského Podhradia, bronz, trachyt a žulu. Pamätník bol slávnostne odhalený 17. júna 1945 a za jeho udržiavanie bol zodpovedný Miestny národný výbor v Poprade. Vybudovanie pamätníka financovalo mesto Poprad.
Pamätník je štvorcového pôdorysu s centrálne umiestneným pylónom, na každom rohu sa nachádza kvetináč a v strede sú dva 45 mm sovietske protitankové kanóny vzor 42. Nárožné podstavce pod kvetináče sú dvojstupňové, na betónovom základe, obložené bielymi brúsenými travertínovými doskami. Medzi kvetináčmi sú osadené dvojstupňové obrubníky z bieleho travertínu. Po okrajoch, medzi centrálnym podstavcom a krajnými obrubníkmi a kvetináčmi, sa nachádza kvetinový záhon. V ňom sú umiestnené štyri kovové stojany na pamätné vence. V strede pamätníka sa nachádza podstavec z kameňa a betónu rozmerov 5 x 5 m. Krajná obruba je z travertínu. Na tomto podstavci sú zabudované dva ľahké kanóny a štyri pamätné tabule, na ktorých sú vyryté nápisy v slovenčine a ruštine. V strede podstavca je umiestnený pylón vysoký 4,60 m. Na jeho hrote je osadená bronzová kytica s hviezdami. Okolo pamätníka sú pochovaní padlí vojaci Červenej armády, československí vojaci a partizáni. Hroby sú rozmiestnené v štyroch radoch, pričom každý padlý má pamätník z umelého kameňa, na ktorom je mramorová doska s menom a osobnými dátami padlého. Spolu je tu pochovaných 55 padlých.
V roku 1948 bol pamätník prevzatý do správy mesta Poprad. Obecný cintorín v Poprade bol pre výstavbu novej nemocnice zrušený. Z toho dôvodu bol pamätník padlým v lete v roku 1964 presunutý na súčasné miesto v Parku hrdinov pri železničnej stanici. Hroby padlých vojakov boli premiestnené na cintorín v Poprade-Veľkej. Pamätník je zapísaný v Zozname národných kultúrnych pamiatok na Slovensku. Pravidelne sa pri ňom konajú pietne spomienky a kladenie vencov pri výročiach oslobodenia mesta Poprad, ukončenia 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Dodnes pripomína obyvateľom Popradu, ale aj jeho návštevníkom, oslobodenie mesta Červenou armádou v januári 1945.
Marcel Maniak
Zanechajte nám komentár